Başarmak İçin Motivasyon - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Başarmak İçin Motivasyon

Başarmak İçin Motivasyon

 

 İnsanlar günümüzde bir şeyler başarmak için motivasyon kaynaklarına sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu kavramış durumda. Peki karşımıza çıkan güçlüklerle başa çıkabilmek, istediğimiz şeylere sahip olabilmek ve en önemlisi hayatta başarılı olabilmek için önemli bir anahtar kelime olan motivasyon ne anlama gelmektedir? Kısaca motivasyon, içimizdeki mücadele edebilme isteği anlamına gelir. Bu sağlamak kimi zaman zor olsa da başarmakta önemli bir faktördür.

 

Harekete Geçebilme

 

  • Bir şeyleri başarmanın ilk adımı harekete geçebilme yetisini kendimize kazandırmamızdır.
  • Hayatımızda şikâyet ettiğimiz şeyler varsa ve onları değiştirmek istiyorsak öncelikle kararlılığımızı sağlamalı ve ertelemeden harekete geçmeliyiz.
  • Bunu başarmak için gerekli iç motivasyonumuzu sağlamak çok önemlidir.
  • Başarmak için motivasyon yönetiminde iyi olmak, bunun yanında da ısrarcı olunmalı.
  • Çaba harcarken işler yolunda gitmeyebilir ve yorulabiliriz, fakat bu durmak ve pes etmek için bir sebep olamaz. Ancak daha fazla çalışarak ve ısrarcı olarak işleri yoluna koyabiliriz.
  • Diğer bir motivasyon unsuru da yoğunluktur. Eğer bir şey için çaba harcıyorsak bu çabayı yoğun tutmak, soğumamak çok önemlidir. Çünkü genelde insanlar istedikleri sonuçları alamayınca çalışma yoğunluklarını azaltır ve sonunda da tamamen emek göstermeyi bırakırlar.

Hayatlarında gerekli ilham kaynakları olmadığı için insanların en çok zorlandığı adım harekete geçmek oluyor. Başarmak için motivasyon kazanabilmek adına ilham kaynaklarımız içimizde ya da bizim dışımızda olabilir. Örnek olarak ödül almak önemli bir dış motivasyon kaynağıdır. Ancak en önemli motivasyon kaynakları içselleştirebildiklerimizdir. Başarmak için içimizde gerekli kararlılığı hissediyorsak önümüzde hiçbir engel yok demektir.

Özetleyecek olursak; harekete geçip, ısrarcı olup yoğun bir şekilde çalışırsak er ya da geç istediğimiz sonuçlara ulaşırız. Son olarak Anais Nin’in sözleri her şeyi açıklıyor, “Hayat, insanın içinde taşıdığı cesarete göre büyür veya küçülür.”

Bunlar da ilginizi çekebilir