Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir?

Bebek Bezi Değiştirme Rehberi

Çok basit bir işlem gibi görülen bebek bezi değiştirme aslında pek çok ebeveyn tarafından acemi davranılan bir konudur. Bilinçli ve doğru bir şekilde bebek bezi değiştirmek bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Çünkü bebeğin bezini uzun süre değiştirmemek, çok sıkı bağlamak ya da sızıntı yapacak şekilde gevşek bağlamakta bazı sorunlar oluşmasına neden olacaktır. Bebek bezi değiştirmesırasında bebek ile yakın temas içerisinde olan anne veya babalar için çok daha yakın bir ilişki kurmak mümkündür. Bu sorada genellikle ebeveynlerinin sesini duymaktan zevk alan bebekler onunla konuşmanızda çok keyiflenirler ve mutlu olurlar. Bu süreç 1.5 yaşına kadar devam etmeli ve daha sonra da tuvalet eğitimine anne ve babalar tarafından mutlaka başlanmalıdır.

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir?

Bebek bezi nasıl değiştirilir konusu anne ve babalar ebeveynler tarafından çok merak edilen bir konudur. İlk olarak bebeğinizin altını değiştirdiğiniz alanın temiz olması gereklidir. Ayrıca ihtiyaç duyduğunuz her şeyin yakınınızda olması önemlidir. Bebek bezi değiştirirken yanınızda mutlaka bebek bezi, sızıntı ihtimali nedeniyle yedek kıyafet, pişik kremi, pudra, havlu, ılık su ve ıslak mendil kesinlikle olmalıdır. Bebeğinizin altını değiştirmeden önce de mutlaka ellerinizi yıkamalısınız. Bebek bezi nasıl değiştirilir? Bebeğinizin başının altına bir yastık koyarak kirli olan bezi alacağınız sırada bebeğinizin ayaklarını tek elinizle hafifçe havaya doğru kaldırmalısınız. Daha sonra da bebeğinizin bezinin bantlarını açarak çıkarmalısınız. Bebeğin bezi çıktığı zaman da bölgeyi ılık suyla, ıslak mendille, suya batırılmış gazlı bezle de temizleyebilirsiniz. Bebeğiniz pişik olmaması için de bölgenin ılık suyla idrar ve dışkı birikintilerinden arındırılarak tamamen temizlenip kurulandığından emin olmalısınız.

Bebek bezi değiştirme için sadece anne ve babaların bu konuda yetkili davranması çok önemlidir. Bebeğin bezi değiştirilirken asla yalnız bırakılmaması da gerekli olurken ayrıca bebek bezinin doğru seçimi de önemsenmesi gereken bir kuraldır. Bebeğinizin yaşına ve kilosuna uygun bedende olan bebek bezlerini tercih ederken ayrıca kaliteli markaların cildi tahriş etmeyen ve sızıntı yaratmayan bebek bezlerini alarak bebeğinizin sağlığını korumalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir