Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri hem anneleri hem de bebekleri oldukça zorlayan bir konudur. Çünkü kendisini tam olarak ifade edemeyen bebeğin bu davranışlarının kaynağını tespit edemeyen anneler için bu durum anlaşılması zor bir süreci beraberinde getirmektedir. Bu nedenle de bebeğin diş çıkarma belirtilerinin doğru şekilde yorumlanması oldukça önemlidir. Her bebekte diş çıkarma belirtileri kesinlikle aynı değildir. Her bebekte farklı nedenler ve belirtiler ile kendini gösteren diş çıkarmanın DNA kaynaklı sebepler ile farklı şekilde yaşanması söz konusudur. Bebeğin ilk dişinin ve azı dişlerinin çıkma aşaması en zor süreçtir. Bebeklerde diş çıkarma belirtileri önce iki alt dişin çıkması ile daha sonra ise üstteki iki dişin ve diğer yan dişlerin çıkması ile şekillenmektedir.

Bebeklerin Diş Çıkardığı Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde diş çıkarma genelde ishal ve ateşlenme belirtileri ile ortaya çıkar. Ayrıca tükürüğün ağızdan yoğun olarak akması durumu da dikkat çekmektedir. Diş etlerinin kızarması, huzursuzluk, uykusuzluk, hafif öksürük, iştahsızlık, diş etlerinde kanama ve her şeyi ısırma ve kemirme isteği de bebeklerde diş çıkarma konusunda önemli belirtilerdir. Bebeklerde diş çıkarmak genellikle 7’inci ay civarında yaşanmaya başlar. DNA yapısına bağlı olarak ise bu belirtiler çok daha erken ya da sonra ortaya çıkabilmektedir. Bazı bebekler de 3 – 4 aylıkken veya 6 aylıkken dahi diş çıkarma belirtilerine rastlanılmaktadır. Belirtilerin görülmesi ile dişin hemen çıkacağı sonucuna inanılması yanlıştır. Bu belirtilerden 2 veya 3 ay sonra ilk dişler çıkmaya başlayabileceği gibi çok daha kısa bir süre sonra da dişler çıkabilmektedir.

Diş Çıkaran Bebek İçin Neler Yapılmalıdır?

Diş çıkaran bebek için en çok huzursuz eden durumlar bertaraf edilmelidir. Öncelikle diş etinin kaşınması bebek için çok ciddi bir sorundur. Diş eti kaşınan bebek ellerini daha tam olarak doğru şekilde kullanamadığı için ellerini ağzına götürmeye çalışır veya herşeyi ısırarak bu kaşıntıyı önlemeye çalışmaktadır. Bu noktada bebeğe dişlerini kaşıyabilecek gıdalar verilmesi doğru bir çözümdür. Diş kaşıma aparatları her doktor tarafından önerilmezken doktorunuzun fikrini alarak bu tür aparatları almanız daha doğrudur. Çünkü bu aparatların üzerinde mikrop taşıma ve üreme riskinin olması doktorları endişeye sevk etmektedir.

Diş çıkaran bebek aparatları kullanılacaksa aparatın mutlaka sık sık dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Diş kaşıyıcı aparatlar da plastik ve boya içeren ürünlerden uzak durulması da önemlidir. Ayrıca kaşınan ve kanayan diş etine çok küçük bir beze sarılı olan minik buz uygulaması veya soğuk bir bezle masaj seçeneği oldukça iyi gelecektir. Bu süreçte yoğurt, pirinç lapası, elma püresi ve su, diş çıkaran bebeğe oldukça yardımcı olacak besinlerdir. Ayrıca eczanelerden alınabilecek olan diş şurupları ve özel diş jellerini bebeğin diş eti kaşıntısı için de doktor kontrolünde kullanabilirsiniz. Bu dönemde yaşanan ishal ve ateş sorunları için ilaç ve diğer tedavi yöntemlerinin planlanması hakkında doktorunuza danışmalısınız.

Diş Çıkaran Bebeklerde Doktor Kontrolleri

Bebeklerde diş çıkarma döneminde yaşanan tüm sorunlar ve şikayetler ile endişelenen anne ve babalar doktor kontrollerini aksatmadan tedaviyi tamamlamalıdır. Bebeğin düzgün ağız ve diş gelişimi için bu noktada yapılacak olan her yanlış olumsuz bir etki yaratacaktır. Bebeğin şikayetlerini azaltmak için de doğru bir tedavi planı uygulanmalıdır. Bebeğe sulu gıdalar veya lapalı mamalar yedirilerek bu süreçte destek olunması bebeklerde diş çıkarma belirtileri görüldüğü andan itibaren uygulanmalıdır. Havuç ve salatalık gibi kemirebilecekleri gıdaları bebeğinize vermeniz doğru bir hamle olurken diş kaşıma aparatlarını da kesinlikle buzda bekletmemelisiniz. Bebeğinizin dişlerini rahatlatacağını düşünerek buzlukta beklettiğiniz bu aparatları soğuk şekilde bebeğinize verdiğinizde hassas damağına yapışabilir ve canını yakabilir. Bu nedenle oldukça dikkatli davranmak gereklidir.

Diş çıkarma döneminde ayrıca bebeğinizin 37 derece civarında hafif bir ateş yaşaması normal kabul edilirken daha yüksek derecedeki ateşlenmelerde bebeğin diş çıkarma döneminde bağışıklığının azalmasından dolayı viral bir enfeksiyon yaşayabileceği de unutulmamalıdır. Yapılan tüm uygulamalara ve tedavilere rağmen diş çıkaran bebeğinizin şikayetleri geçmiyorsa veya aksi durumlar yaşandığını düşünüyorsanız zaman kaybetmeden ve özellikle ateş şikayetinde hemen uzman bir doktora veya bir çocuk diş hekimine başvurarak gerekli tetkik ve tedavilerin tekrar planlanmasını sağlamalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir