Bitkisel Protein Kaynakları - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Bitkisel Protein Kaynakları

Bitkisel Protein Kaynakları

 

Genelde insanlar hayvansal gıdaları biliyor olsa da bitkisel protein kaynakları oldukça faydalı ve sağlıklı bir yaşam için kesinlikle tüketilmesi gereken besinlerin başında geliyor. Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışması ve işlevlerini yerine getirmesi için bazı proteinlere ve vitaminlere ihtiyacı vardır. Bu nedenle sağlıklı yollardan bu tür besinleri tüketmeliyiz. Metabolizmayı hareketlendiren, kasları ve lif dokuları düzenleyen, sindirim ve boşaltım sistemine katkı sunan bu besinleri yediğimiz yemeklerimize düzgün bir şekilde dahil etmeliyiz.

 

Protein Tozları

 

Protein ihtiyacının giderilmesi bakımından bitkisel protein kaynakları ve son zamanlarda oldukça popüler olan protein tozları aslında birçok uzman tarafından zararlı görülen bir işlenmiş gıdadır. Bu nedenle bilinçsiz bir şekilde kullanılmamalıdır. Bunun yerine bitkisel olarak çok kolay bir şekilde gerekli proteini edinebiliriz. Bunun için çeşitli karışımlar yapabileceğimiz gibi, protein açısında oldukça yüklü olan bazı sebzeleri ve meyveleri de kullanabiliriz.

 

 

Özellikle son zamanlarda popüler olan kinoa, protein açısından son derece besleyici bir gıdadır. Bu besini haşlayarak öğünlerinize dahil edebilirsiniz. Bunun dışında ıspanak ve fındık da önemli orandan protein içermektedir. Bunları düzgün bir şekilde programlayarak öğünlerinize dâhil ettiğiniz takdirde günlük protein ihtiyacınızın büyük bölümünü tamamlamış olacaksınız.

Bildiğimiz birçok besin dışında protein takviyesi yapan az bilinen gıdalar da mevcuttur. Bitkisel protein kaynakları arasında yer alan fındık, ıspanak gibi besinleri tüketiyorsak zaten protein ihtiyacımızı karşılıyoruz demektir, ancak öğünlerimizi çeşitlendirmek istiyorsak birçok sebze, meyve hatta baharat, içerdikleri proteinlerle hem sofraya renk katıp hem de vücudumuza katkı sağlayacaktır. Spirulina en önemli protein taşıyan baharatlardan birisidir. Bunu tüketirken başka tahıllarla ve meyvelerle bir araya getirebiliriz. Keten tohumu ve yulaf da oldukça yararlıdır. Özellikle keten tohumu hem yüksek miktarda protein içerir hem de cilt üzerinde oldukça onarıcı bir etkisi vardır.

Bunlar da ilginizi çekebilir