Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuk Tuvalet Eğitimine Mutlaka Hazır Olmalı

Çocuklara tuvalet eğitimi vermeye başlamadan çocuğun buna hazır olması gereklidir. Fiziksel ve duygusal gelişimi buna hazır olmalıdır. Çocuklar tuvalet eğitimi ile bireysel ve bağımsızlaşmaya başlarlar. Tuvalet eğitimine başlama zamanını belirlemek çok önemlidir. Yanlış veya erken dönemde verilen tuvalet eğitimi çocukta ileride psikolojik problemleri de beraberinde getirir.

Çocuğun Tuvalet Eğitimine Hazır Olduğunu Nasıl Anlarım?

Her çocuğun gelişimsel özellikleri farklıdır. Bazı çocuklarda tuvalet eğitimi daha erken başlatılabilir. Uzmanlar en erken eğitiminin 18. ayda başlamasını önerirler. Normal bir gelişim gösteren çocuklara ise 24. ayından itibaren tuvalet eğitimi verilmeye başlanır. Kendini ifade etme yeteneğine erken ulaşmış çocuklar daha erken dönemde başlayabilirler. Çocuğunuz yürüyebiliyor ve oturabiliyorsa, kendini ifade etmeye başladıysa, 2-3 saat altı kuru kalıyorsa, tuvaletini yaptığı zaman yüzünde rahatsızlık ifadesi oluşmaya başladıysa eğitim zamanı gelmiş demektir.

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Çocuğun hazır olduğuna emin olduğumda çocukla konuşmaya başlanmalıdır. Tuvaletin nereye yapıldığı ve altının kuru olmasının iyi bir şey olduğu gibi konuşmalar olabilir. Kaka ve çiş kelimelerini çocuk mutlaka bilmeli. Bezini değiştirirken ona kaka veya çiş yapmışsın şeklinde ifadelerle kavramları öğrenmesi sağlanabilir. Çocuğunuzdan tuvaleti geldiği zaman bunu söylemesini istemelisiniz. Lazımlığa alışması için eğitimin başında ona oturtulabilir. Beziyle birlikte de oturtarak alıştırmalar yapılabilir. Bu onun lazımlığa alışmasını sağlar.

Cinsiyetine göre çocuk kız ise anneyi, erkek ise babayı rol model seçecektir. Örnek alınan ebeveyn ile alıştırmalar yapılırsa daha kolay adapte olurlar. Çocuğunuzun tuvaletini yaptığı zamanları iyi gözlemlemelisiniz. Genelde en uygun zaman beslenmeden sonraki zamandır. Buna göre onu lazımlığa oturtarak bekleyebilirsiniz. İlk başlarda sıkıntılar yaşamanız normaldir. Tuvalet eğitimi 6 ay kadar sürebilir. Endişe edilecek hiçbir durum yok.

Çocuk lazımlığa tuvaletini yapmaya başladığında çok mutlu olduğunuzu ona belli edin. Bunun iyi bir şey olduğunu düşünecektir. Tuvalet eğitimi sırasında gündüz çocuğunuz artık bez kullanmamalıdır. Bez kullanmaya devam etmek süreci uzatır. Alıştırma külotları kullanabilirsiniz. Ufak tefek kazalar mutlaka olacaktır. Ona anlayış göstermelisiniz. Çocuklar tuvalet ihtiyacını söylemeye başladığında onu hemen lazımlığına götürün. Tuvaletleri geldiğinde çok uzun tutamazlar. Çocuğunuz tuvaletini yaptığında kirli ya da pis gibi ifadeler kullanmamalısınız. Yaptığı şeyin utanılacak bir şey olduğunu düşünebilir.

Tuvaletini yaparken oyuncaklarını isterse verebilirsiniz. Bu onu rahatlatacaktır. Lazımlık mutlaka çocuğun ulaşabileceği bir yerde olmalıdır. Gündüz eğitiminden sonra gece tuvalet eğitimine geçilmelidir. Yatmadan önce çok sıvı verilmemelidir. Gece bir ya da iki defa uyandırarak tuvalete götürülmelidir. Gece altını 5 yaşına kadar ıslatabilir. Bu yaştan sonra gece altına kaçırma olursa doktora başvurmalısınız.

Tuvalet eğitimi kolay bir süreç değildir. Bu dönemde sabırlı, anlayışlı olmalısınız. Çocuğunuzun tuvalet eğitim sürecini başka çocuklarınki ile kıyaslayarak moralinizi bozmamalısınız. Her çocuğun gelişimi farklı ve özeldir. Bu dönemi sabırlı ve sakin bir yaklaşımla, bebeğinizin psikolojisini düşünerek geçirmelisiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir