Daha İyi Bir Ebeveyn Nasıl Olunur - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Daha İyi Bir Ebeveyn Nasıl Olunur

Ebeveyn olmak, hayatınızın en ödüllendirici ve başarılı deneyimlerinden biri olabilir, ancak bu durum ebeveyn olmanın kolay olduğu anlamına gelmez. Çocuğunuz / çocuklarınızın yaşı ne olursa olsun, işiniz asla bitmez. İyi bir ebeveyn olmak için, çocuklarına doğru ve yanlış arasındaki farkı öğretirken, değerli ve sevgi dolu hissettirmeyi de bilmelisiniz. Günün sonunda, en önemli şey çocukların olumlu yönde gelişebilecekleri gibi kendine güvenen, bağımsız ve girişken bir birey olabilmek adına öğrendikleri bir şeylerin olmuş olmasıdır. İyi bir ebeveyn olma yolunda çalışmalara başlamak için ilk adıma göz atın.

Çocuğunuzu Sevmek

1. Çocuğunuza sevgi ve şefkat gösterin. Bazen çocuğunuza verebileceğiniz en iyi şey sevgi ve şefkattir. Sıcak bir dokunuş ya da tüm sıcaklığıyla çocuğu saran bir kucak, çocuğunuzun kendisine gerçekten ne kadar çok değer verdiğinizi bilmesi açısından fayda sağlayabilir. Çocuğunuzla ilgili olarak fiziksel bağlantının ne denli önemli olduğunu asla göz ardı etmeyin. Sevgiyi ve şefkat göstermenin bazı yolları şunlardır:

 • Hafif bir kucaklaşma, yapılacak işler konusunda biraz teşvik, takdir, onay ve hatta bir gülümseme, çocuklarınızın güvenini ve huzurunu artırmak için uzun bir yol kat ettirebilir.
 • Onlara her gün sevdiğinizi söylemeyi ihmal etmeyin; onlara ne kadar kızgın olursanız olun mutlaka gün içerisinde problemin üstesinden gelin ve onları sevdiğinizi kendilerine söyleyin.
 • Bir sürü sarılma ve öpücük verin. Çocuklarınıza doğduğu günden itibaren sevgi ve şefkat göstermeyi ihmal etmeyin.
 • Onları koşulsuz olarak sevin. Onları sevgini kazanmak için olmaları gerektiği bir kişi olmadığına ikna et. Çünkü olumlu yönde vereceğin her örnek çocuğunun o kişiyle kendi arasında bir bağlantı kurmasına yol açacaktır. Çocuklarının kendilerini değiştirmemesi için onları olduğu gibi sevdiğinden emin olmaları şart.

2. Çocuklarınızı övün. Çocuklarınızı övmek, iyi bir ebeveyn olmanın önemli bir parçasıdır. Çocuklarınızın başarılarından gurur duymasını ve kendileri için iyi olmasını istersiniz. Onlara dünyada tek başına yaşayacaklarıyla ilgili güven vermiyorsanız, herhangi bir işin üstesinden gelebilen ve girişken birisi olmaları çok zorlaşacaktır. İyi bir şeyler yaptıklarında, fark ettiğinizi ve onlarla gurur duyduğunuzu kendilerine bildirin.

 • Çocuğunuza olumsuz geribildirim verirken en az üç kat fazla övgü alışkanlığı kazanın. Yani çocuğunuz gün içerisinde yanlış bir davranış sergilediğinde bunun için kendisini uyarın ancak bu uyarının ardından farklı zamanlarda doğal şekilde gelişen olaylar nedeniyle çocuğunuza olumlu olarak 3 övgüde bulunun. Bunu kendinize kural edinin ve yapılan her olumsuzluğa karşı söylediğiniz 3 övgü ile çocuğunuzun kendisini nasıl geliştirdiğini görün. Eğer tam olarak övgülerinizi veya uyarılarınızı anlamayacak kadar küçüklerse onları alkış ve kucaklama ile övün. Çocuklarınıza, tuvalet kullanmadan derslerden iyi not almaya kadar her şeyi yapabilecekleriyle ilgili cesaretlendirmek, onlara mutlu ve başarılı bir hayat sunmak konusunda yardımcı olabilir.

3. Çocuklarınızı başkalarıyla, özellikle de kardeşleriyle kıyaslamaktan kaçının. Her çocuk bireysel ve benzersizdir. Farklılıklarını kutlayın ve her çocuğa başarılı olma ve hayallerini sürdürme arzusunu aşılayın. Bunu yapmak konusunda yaşayacağınız başarısızlık, çocuğunuza bir aşağılık kompleksi, ve hayatları boyunca asla iyi olamayacakları fikrini verebilir. Onların davranışlarını iyileştirmelerine ve başarılı, mutlu bir hayat sürmelerine yardımcı olmak isterseniz, kızkardeşleri veya komşusu gibi davranmalarını söylemek yerine, kendi şartlarıyla kendi hedeflerini gerçekleştirmesi için yapması gerekenleri konuşun. Bu, onların bir aşağılık kompleksi yerine öz saygınlık hissini geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

 • Bir çocuğu diğer çocuklarla veya kardeşiyle karşılaştırmak ortada bir rekabet ortamı geliştirebilir.
 • Rekabetçi değil, çocuklarınız arasında sevgi dolu bir ilişki beslemek istiyorsunuz.
 • Ayrımcılıktan kaçının. Anketler, ebeveynlerin çoğunun favorilere sahip olduğunu gösteriyor ancak çoğu çocuk favori olduklarına inanıyor. Çocuklarınız kavga ediyorsa, taraf seçmeyin, adil ve tarafsız olun.
 • Çocuklarınızın kendi davranışlarından sorumlu olduğunu ve yapılan davranışların bir sonucu olduğunu kavramasını sağlayın.
 • Yaşça daha büyük çocuklarınızı daha küçük çocukların sorumluluğunu almaya zorlamak rekabet ortamı yaratırken, kendileri için sorumluluk almalarını sağlamak bireysellik ve kendine güven duygusunu teşvik eder.

4. Çocuklarınızı dinleyin. Çocuklarınızla olan iletişiminizin her iki yönde de olması oldukça önemlidir. Kuralları yerine getirmek için orada bulunmakla değil, çocuklarınızın bir sorun yaşarken onları dinlemelenizle ebeveyn olabilirsiniz. Çocuklarınıza ilgi gösterebilmeli ve kendinizi hayatına dahil etmelisiniz. Çocuklarınızın size çok büyük veya çok küçük; her türlü sorunla başvurabileceğini bilmeleri olumsuz alışkanlıklardan sakınmaları konusunda çok önemlidir.

 • Her gün çocuklarınızla konuşmak için biraz zaman yaratın. Bu, yatmadan önce, kahvaltı sırasında veya okul sonrası yürüyüş süresince olabilir. Karşılıklı iletişim halinde olduğunuz bu zaman dilimini kutsal sayın ve telefonunuzu kontrol etmeyi veya dikkatinizi dağıtacak herhangi bir obje ile ilgilenmeyi bırakın. Çocuğunuzun söylediği şeyler sizin için hiçbir anlam ifade etmese dahi sizinle konuştuğu konunun değil sizinle konuşmasının önemli olduğunu unutmayın ancak size nelerden bahsettiğini ve bundan neden bahsediyor olabileceğini de düşünmeniz faydaylı olacaktır.

6. Kilometre taşları için orada olun. Yorucu bir çalışma programına sahip olabilirsiniz, ancak bale resitallerinden lise mezuniyetlerine kadar çocuklarınızın hayatında önemli olan anlar için elinizden gelen her şeyi yapmanız gerekir. Unutmayın ki çocuklar hızlı büyürler ve bunu henüz kavrayamadan önce hayatta kendi başlarına olacaklardır. Patronun toplantıyı kaçırdığınızı hatırlayabilir veya hatırlamaz; ancak çocuğunuz, içinde bulundukları oyuna katılmadığınızı veya mezuniyetinde yanında olmadığınızı kesinlikle hatırlar. Aslında çocuklarınızın hayatına dair her türlü aktivitede orada olmanız gerekmez ancak gerçekten önemli şeyleri ayırt edebileceğinizi düşünüyoruz ve bu önemli kilometre taşlarında orada bulunmanız çok önemlidir.

 • Çocuğunuzun okuldaki ilk günü ya da önemli bir kilometre taşı için yanında olamayacak kadar meşgulseniz, hayatınızın geri kalanında buna pişman olabilirsiniz. Ve çocuğunuzun lise mezuniyetine, annesinin veya babasının gelemediği zamanı hatırlamasını istemezsiniz zira işinizi bırakıp orada olmanız gerektiğini sizde biliyorsunuz.

Bunlar da ilginizi çekebilir