Detaylı Ev Temizliği Nasıl Yapılır - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Detaylı Ev Temizliği Nasıl Yapılır

Detaylı Ev Temizliği Nasıl Yapılır

 

Temizlik, evinizin güzel görünümünü etkileyen en mühim hususdur. En güzel mobilyaların bile kirli olan bir evde hiçbir çekici yanı olmayacaktır. Evlerinizin şık ve klas görünmesini sağlamak istiyorsanız her daim temiz ve tertipli bulundurmaya dikkat etmelisiniz. Bu yazımızda sizlere mevsim bitimlerinde yapılan detaylı temizliğin aşamalarını sırasıyla anlatacağız.

 

Önce tüm evi havalandırın

Evinizde temizliğe başlasanız da başlamasanız da her mevsim, hava ne derece soğuk olursa olsun, evinizin içerisindeki oksijenin tazeliğini korumak adına muhakkak her gün düzenli olarak evinizi havalandırın. Evin zemininin, mobilyalarının ve duvarların temiz gözükmesinden çok daha mühim olan şey ve evin temizliğini en çok ortaya çıkaran şey evin oksijeninin bol miktarda olmasıdır. Yaşadığınız yerler tertemiz bile olsa, sistemli bir şekilde havalandırılmayan yerlerde bunaltıcı ve kötü bir hava hâkim olur. Özellikle sigara kullanılan yerlerde ve açık mutfağa sahip salonlarda sigara ve yemek kokuları havayı daha fazla kirleteceği için bu havalandırma daha da mecburi bir duruma gelir. Evinizi temizlemeden önce mutlaka yeterli sürede havalandırın ve bulunduğunuz ortamı bol oksijene boğun.

 

Duvarlardaki lekeleri silin

Duvarlar, evlerin dekorasyonlarını en şık gösteren şeylerden biri olduğunu unutmayın. Mutlaka haftalık yaptığınız temizliklerde duvar silmenize gerek yok ancak bu makalemizde mevsim sonlarında yapılan detaylı ev temizliğinden bahsettiğimiz için evi havalandırdığınız zaman temizliğin ilk bölümü olarak duvarları silerek başlayın.

Perdeler ve cam temizliği

Duvarları silme işlemi bittikten hemen sonra evin havasını ve oksijenini arttırmaya yarayan pencerelere ve perdelere girişebilirsiniz. İlk olarak evin tüm odalarında bulunan bütün perdeleri çıkarın ve makineye atın. Perdeler temizlenirken pencere temizliğine yönelebilirsiniz. Cam silme bezi ve cam silme deterjanları tüm camlarınızı tertemiz yapar. Fakat cam silme bezi dışındaki yer alan bezler, camlarda toz ve leke bırakacağı için temizliğinizi daha da zorlaştıracaktır.

Toz alın ve ortalığı toplayın

Tüm camları temizledikten sonra toz almaya geçebilirsiniz. Açıkça belirtmekte fayda var pek çoğumuz toz almaktan hoşlanmayız. Evde toz alırken tüm her yeri gezeceğimiz için bir taraftan da etrafı toplayabilirsiniz. Cam sehpaların kirini cam silme deterjanları ile, ahşap sehpa ve mobilyaların kirini ise ahşap mobilyalar için özel yapılmış deterjanlı sular ile temizlerseniz mobilyalarınıza hasar vermemiş olursunuz.

Bunlar da ilginizi çekebilir