Zayıflamak İçin Nasıl Yürüyüş Yapılmalı - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Zayıflamak İçin Nasıl Yürüyüş Yapılmalı

Zayıflamak İçin Nasıl Yürüyüş Yapılmalı

 

 

Yürüyüş yapmak ve koşmak, kilo vermek için gerçekleştirilebilecek egzersizler arasında her daim en iyisi ve şüphesiz en meşhur olanıdır. Pahalı spor merkezlerine, haftanın hemen hemen yarısını kapsayan egzersiz programlarına ihtiyaç olmadan kolay bir şekilde kilo vermek için, her hafta düzenli bir şekilde yapılacak olan dört saatlik yürüyüş, insanın sağlıklı ve dinç kalmasına destek olmaya yetiyor.

 

 

 

 

Yürüyüşün faydalı olabilmesi için dikkat edilecekler;

Düzenli yapın: Bir haftada yürüyüş için belirlenen süre dört saat ise, bu süre her güne eşit bir biçimde bölünebilir veya belirlenen dört beş günde aynı zamanda ve aynı mesafede tutulabilir. Hafta içi müsait olduğunuz da hafta sonu pas geçilip ortalama 50 dakika yürüyüş yapılarak sağlıklı olabilirsiniz

Tempoya dikkat edin: yürüyüşün düzenli olması kadar önemli bir diğer husus, yürüyüşün temposudur. Uzun zamandır yürüyüş veya koşu yapmamışsanız kaslarınızın ilk seferde ağır tempoya ayak uydurması imkansızdır. Bu yoğun yürüyüş sizin kaslarınızın tamamen iflas etmesine bile sebep olabilir. Bu sebeple ilk aşama olarak yavaş tempoda yürüyüş yapın. Yürüyüşe başlamadan önce de kasların ısıtılması için yürüyüş öncesi açma germe hareketleri yapılmalı. İlk 15 dakika yavaş tempoda yaptığınız yürüyüşten sonra temponuzu arttırarak yürüyüşünüze devam edebilirsiniz.

Dengeli koşun: Koşarken çok fazla eğilmeyin. Düzgün ve kolay adımlar ile tempo yakalamaya çalışın. Dengenizi sarsabilecek dış etkenlerden kendinizi koruyun.

Ağırlık ekleyin: Yürüyüş esnasında üstünüzde ekstradan ağırlıklar da sahip olduğunuz kalorilerin çok daha hızlı yakılmasına sebep olur. Sırt çantanıza veya bel bölgesine yerleştirilecek kilolar yararlı olabilir. Kol ve bacaklarınıza kilo ilave edilmesi önerilmez çünkü yürüyüş esnasında duruşunuzun bozulmasına sebep olabilirler.

Kararlı olun: Dilerseniz açık hava da dilerseniz koşu bandında olsun, daima istikrarlı olmak mühimdir. Siz azimli olursanız, vücudunuz da belli bir zaman sonra size ayak uydurup kilolardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Uzatmayı deneyin: Her gün koşulması gereken zamanı bitirdiğinizde devam etmek için kendinizi dinç hissediyorsanız ertelemeyin ve yürüyüşünüze devam edin.

Hedef koyun: Yürüyüşe çıktığınız günler arttıkça enerjinizin de paralel olarak arttığınızı göreceksiniz. Bu nedenle her defasında kendinize çok daha büyük hedefler koyun ve ona ulaşmaya çalışın.

Midenize hâkim olun: Elbette yalnızca yürümek kilo vermek için tek başına yeterli değildir. Yapılan aktivitelerden sonra yediğiniz besinler de aktivitenizin kalitesine etki eder. Bir yiyeceği yemeden evvel o yiyeceği yakmak için ne kadar yürüyüş yapılması gerektiğini hesaplamakta fayda var.

 

Sağlıklı Yaşamlar Dileriz..

 

Bunlar da ilginizi çekebilir