Donmuş Araba Kapısı Nasıl Açılır - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Donmuş Araba Kapısı Nasıl Açılır

Arabanın kapıları soğuk havalarda arabanın iskeletine yapışarak donar ve açılmaz. Bu açılma kimi zaman kapının çerçevesi ile arabanın kendisine yapışması ile oluşur ancak bazen ise arabanın kapı kilidinde de donmalar görülebilir. Arabanın kapısını açmak için sıcak şeyler yada alkol kullanabiliriz. Kimi zaman arabanın yalnızca kapı ve çerçevesindeki buzu çözmek kapıyı açmak için yardımcı olurken kimi zaman ise kapı kilidinde oluşan donmayı da çözmemiz gerekebilir.[no_toc]

1.Yol : Kapı Kolu Yada Çerçevesindeki Buzları Çözün

1. Arabanıza Doğru Kapıyı itin. Gücünüzün yettiği kadar arabanın kapısını resimde görüldüğü gibi arabaya doğru bastırın. Bu arabanın kapı çerçevesinde oluşan buzları kıracaktır. Buzlar kırıldığında kapının oynamasından ve seslerden muhtemelen bunu hissedeceksiniz.

  • Bu adımı uyguladıktan sonra arabanızın kapısı belki açılabilir. Açılmıyorsa kapı kolunda da bir donma olabilir. Bundan dolayı ikinci adıma geçin.

2. Buzları Kazıyın Eğer arabanızın kapısının kolu kalın bir buzla kaplanmış ise buzları kazıyın. Resimdeki gibi bir araç gereciniz yok ise herhangi bir plastik nesne ile kazıyabilirsiniz. Bu kredi kartı , kimlik , ehliyet gibi katlarda olabilir. Tabi kazırken dikkatli olun kartlarınızı kırmayın.

3. Kapının plastik çerçeve kısımlarına ılık su dökün. Herhangi bir kaba ılık su doldurun ve kapının çerçevesinden suyu dökmeye başlayın. Bu işlemi birden fazla kez yapabilirsiniz. Buz tamamı ile çözüldüğünde işlem tamamlanacaktır. Eğer kapınızı açarsanız ıslak kısımları kurulamayı unutmayın.

  • Kesinlikle bu işlemi yaparken sıcak su kullanmayınız. Sıcak su aradaki sıcaklık farkından dolayı arabanızın camını çatlayabilir. Bu durum kimi zaman ılık suda bile gerçekleşebilir.
  • Kimi zaman ılık su plastik çerçeveye zarar verebilir. Bu yöntemi uygularken dikkatli olmaya ve hata yapmamaya özen gösterin.

4. Özel buz çözücü kullanın. Eğer isterseniz buz çözücü spreyler arabalar için ürün satan mağazalarda bulunmaktadır. Bu tarz spreyleri kullanarak arabanızın kapısını açabilirsiniz.

  • Alkol kullanmak buzu çözebilir ancak aynı yöntemi sürekli kullanmak plastik çerçevede hasarlara sebebiyet verebilir.

5.Uzaktan kumandalı kilidi çalıştırın. Uzaktan kumanda kilidiniz ile aracınızı açmaya çalışın. Bu kapının kolu içeriden ısıtacaktır. İşlem yaklaşık 10 dakika kadar sürebilir.

6.Saç kurutma makinesi ile kapıyı ısıtabilirsiniz. Eğer şarjlı bir saç kurutma makineniz var ise yada arabanızın kapısına kadar ulaştırabileceğiniz bir kablo uzatması bulunuyor ise bunun sayesinde kapınızın etrafını ısıtarak kapınızı açmanız mümkün.

2.Yol : Kapı Kolu Kilidinin Buzunu Çözmek

1.Özel buz çözücüyü kapı kilidine uygulayın. Özel buz çözücüyü kilide uygulamakta kapıyı açmak için iyi bir yöntem olacaktır. Kapı çerçevesinde bir sıkıntı yok ise muhtemel sorun kilit kısmındadır.

  • Özel buz çözücü
  • Alkol
  • Yağlayıcılar

kullanılabilir araçlardır. Ancak bunların karışımını vs. uygulamayı denemeyin.

2.Saçma kurutma makinesi ile kilidin içini ısıtın. Bir önceki yöntemde de belirttiğim gibi eğer saç kurutma makinenizi arabanızın yanına getirebiliyorsanız faydalı bir çözüm olacaktır ancak bu kez saç kurutma makinesini kilit içini ısıtmak için kullanıyoruz.

3.Anahtarı ısıtın. Bu yöntemi eğer araba anahtarınız tamamı ile metal ise kullanın ve aksi takdirde bu yöntemi kullanmayın. Anahtarınızı ısıtmak kilit içini de ısıtacağı için kapıyı açabilirsiniz.

3.Yol: Kapıların Donmasını Önlemek

1.Arabanızın üstünü örtün. Arabanızı park ettikten sonra eğer bir branda veya benzeri bir şey ile arabanızın üstünü kapatırsanız kapıların donmasını engelleyebilirsiniz.

2.Kapının arasına poşet sıkıştırmak. Arabanızın kapısı donmadan önce eğer kapının arasına bir poşet sıkıştırırsanız kapınız ile araba kasası birbirine yapışarak donmaz.

3.Buzlanmayı önleyici sprey kullanın. Buzlanma gerçekleşmeden önce buzlanmayı önleyici sprey kullanmanızda da fayda olacaktır.

4.Eskimiş contaları değiştirin. Eğer arabanızın kapısında eskimiş contalar var ise ve araba kapısının metal kısımları birbirine değerek kapanıyorsa bu durum kapının donma şiddetini arttıracaktır. Contaları değiştirirseniz kapı donsa dahi açmanız daha kolay olacaktır.

5.Kapı kilit çubuğunu kontrol et. Kapıyı açma kapama çubuğu buzlu gibi görünüyorsa kontrol edip buzlanma önleyici spreyden kullanmanızda fayda olacaktır.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir