Otomatik Vites Araba Nasıl Kullanılır? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Otomatik Vites Araba Nasıl Kullanılır?

Otomatik vites araba artık git gide yaygınlaşmaya başladı ve muhtemelen yakın bir tarihte manuel araba kullanımı gerçekten bir hayli düşecek gibi duruyor. Eğer sizde otomatik vites araba kullanımı için ilk adımları atıyor ve nasıl kullanılacağı hakkında bir fikriniz yok ise adımları takip edebilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz ve isminden de anlaşılabileceği gibi otomatik arabaların kullanımı biraz daha kolay. Tabi vitesli araba kullandıktan sonra ilk başta vites kolundaki harflerin anlamlarını da bilmediğiniz sürece biraz zorluk yaşayabilirsiniz. Sizlere bu konumuzda otomatik vites araba için bilmeniz gerekenleri ve ihtiyaç duyulan şeyleri aktaracağız.

[alert-warning]İlgili Konu: Araba Nasıl Kullanılır?[/alert-warning]

Aracı Hazır Hale Getirin

1.Aracınıza binin. Aracınızı otomatik kilit yada anahtar ile açtıktan sonra araca binin.

2.Aracınızda gerekli düzenlemeleri yapmayı unutmayın. Her araca bindiğinizde yan aynaları , dikiz aynasını ve koltuğunuzu size en uygun şekilde ayarlamayı unutmayın. Araçta sürücünün rahat olmaması ve görüş açısının olmayışı kazalara sebebiyet verebilir.

3.Aracın önemli araçlarını öğrenin. Aracın pedalları ve vites kolu düz vitesli arabalardan farklı. Zaten otomatik vites araç ile düz vites aracı ayıran özellik burada başlıyor. En sağdaki pedal yine düz viteste olduğu gibi gaz pedalı. Soldaki pedal ise fren pedalı oluyor. Düz viteste bulunan en solda duran pedal ise otomatik vites araçlarda yok.

  • Vites kolunda bulunan P işareti aracı park etmek için kullanılır. Aracı tamamı ile durdurduğunuzda P kısmına alıp beklersiniz. R işareti ise aracı geri doğru sürmenizi sağlar. D işareti aracı normal düz sürmenizi sağlar. D işareti zaten Drive yani “sürmek” anlamı taşımaktadır. N ise aracı boşa almamızı sağlayacaktır.

Arabayı Sürmeye Başlayalım

1.Arabayı çalıştıralım. Sağ ayağınız ile frene basın ve vites kolunu D işaretine getirin. Vites kolunu D işareti üzerinde bırakın.

2.Vites kolunu ayarladıktan sonra el frenini indirin. Vites kolunu Drive yani D işareti olan kısma getirmiştik eğer bunu başarılı bir şekilde yaparsak zaten D işareti üzerinde ışık yanacaktır. Ayağımızı hala park freninde tutuyoruz ve el frenini aşağıya indiriyoruz.

3.Ayağınızı park freninden çekin. Kimi araçlarda aracı serbest bırakmak için farklı bir şekilde iki koltuk arasında bir tuş olabiliyor. Aracın modeline göre bu değişkenlik göstermektedir.

4.Etrafınızı kontrol ettikten sonra gaza basın. İlk öncelikle her aracı kaldırışınızda yapmanız gerektiği gibi öncelikle etrafı kontrol edin ve ihtiyacınız olan gaza basın.

5.Aracın kontrolü size. Bu saatten sonra herhangi bir şekilde araçta vites ile pek bir işiniz yok normal gittiğiniz sürece. Gerektiğinde frene basabilir yada hızınızı arttırabilirsiniz. Direksiyon kontrolünü iyi ele aldıktan sonra herhangi bir problem yaşamazsınız.

6.Aracı Durdurma. Aracı durdurmak için frene tamamı ile basın. Araç durduğunda vitesi “Park” yani P işaretine getirin. Eğer başarılı bir şekilde P işaretine gelirse ışık yanacaktır. Ardından aracın el frenini çekebilir ve emniyet kemerinizi çıkardıktan sonra aracın motorunu da durdurup araçtan ayrılabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir