Direksiyon Sınavından Nasıl Geçilir - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Direksiyon Sınavından Nasıl Geçilir

Direksiyon Sınavından Nasıl Geçilir

Ehliyet almayı düşünüyorsunuz ve ehliyet kursuna kayıt oldunuz. Kursu tamamlandıktan sonra gireceğiniz yazılı sınav ile direksiyon sınavında sizden başarılı olmanız yani gerekli yeterlilikleri göstermeniz istenir. Yazılı sınava girdiniz ve başarılı oldunuz. Daha sonra yapılacak olan direksiyon sınavından nasıl geçeceksiniz? Direksiyon sınavına hazır mısınız? Birçok sürücü adayı kendine çok güvense de ilk direksiyon sınavından geçemez. Direksiyonunuzun iyi olması ile birlikte direksiyon sınavı esnasında kurallara da harfiyen uymanız gerekir. Bu makalede direksiyon sınavı hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarını bulacaksınız. Direksiyon sınavından nasıl geçilir, direksiyon sınavının kuralları nelerdir, direksiyon sınavında hangi sorular sorulur, direksiyon sınavında yapılan hatalar nelerdir, direksiyon sınavında başarılı olmanın püf noktaları nelerdir, direksiyon sınavında en çok yapılan hatalar nelerdir ve direksiyon sınavında en çok dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi konulara değineceğiz.

Direksiyon Sınavının Kuralları Nelerdir

Direksiyon Sınavından Nasıl Geçilir sorusunun cevabı direksiyon sınavının kuralları nelerdir ile başlar. Direksiyon sınavında başarılı olmak için bazı kurallara uymak gerekir. Gözlemci veya sınavı yapan kişi sizin her hareketinizi dikkatle izleyecektir. Bu bakımdan önemsiz gibi görünen kurallara dahi uymanız sizin yararınızadır. Bu kurallar nelerdir?

 • Kullanacağınız aracın kapısını sol elle açıp önce sağ ayağı arabanın içine atarak içeriye giriniz.
 • Kontak anahtarını çevirmeden önce vitesin boşta mı değil mi olduğunu kontrol ediniz.
 • Koltuğunuzun, dikiz ve yan aynaların ayarını, ayara ihtiyaç olmasa dahi yapınız.
 • Ayarlamalar bittikten sonra mutlaka emniyet kemerinizi takınız.
 • Kalkış yapmadan önce el frenini indirmeyi unutmayınız.
 • Kalkışları 1. vitesle yapmayı unutmayınız.
 • Döner kavşaklarda ve U dönüşlerde aracın vitesini 1’e düşürünüz.
 • Döner kavşaklarda dönüş yapılacaksa en az 50 metre önce sol şeride geçiniz.
 • Araçtan inmeden önce el frenini çekiniz.
 • İnmeden önce yan şoför aynasından arkadan herhangi bir araba gelip gelmediğini, emniyetli bir şekilde kapıyı açıp açamayacağınızı kontrol ediniz.

Direksiyon Sınavında Hangi Sorular Sorulur

Direksiyon sınavından önce sınavı yapacak kişi sürücü adayının heyecanını yenmesi için ve onun bilgisini ölçmek için birkaç soru sorar. Peki direksiyon sınavında sorulan bu sorular nelerdir.

 • Arabanın lastik basıncı ve ideal basınç ölçüleri hakkındaki sorular
 • Göstergelerin anlamları, sinyal, far ve uyarı lambalarının yerleri
 • Gaz, fren ve debriyaj pedallarının hangileri olduğu ve el freninin yeri
 • Araç ekranındaki uyarı ışıklarının ne anlama geldikleri
 • Arabanın direksiyonunda bulunan diğer düğmelerin ne işe yaradıkları
 • Kaput ve bagaj açma düğmesinin yerleri
 • Yağ çubuğu, radyatör, hava filtresi, yakıt filtresi ve akü yeri
 • Arabada zorunlu olarak bulunması gereken malzemeler (kriko, lastik, ilk yardım çantası ve reflektörler gibi)
 • Klima, ayna ve iç aydınlatma düğmelerinin kullanımı

Gibi sorular sorulur. Bu sorulardan 2-3 tanesine yanlış cevap vermek veya cevap verememek sınavdan geçersiz not almanıza neden olabilir. Bu sebeple sınavdan önce bu sorularla ilgili hazırlıkların yapılması gerekir.

 

Arabalarda Çizikler Nasıl Giderilir merak ediyorsanız bu makale ilginizi çekebilir.

Arabada Çizikler Nasıl Giderilir

Direksiyon Sınavında Yapılan Hatalar Nelerdir

Direksiyon sınavına giren sürücü adaylarının en fazla yaptığı hatalar şunlardır.

 • Döner kavşaklarda dönüş kurallarına uyulmaması
 • Döner kavşaklarda yer alan ve 2-3 tane ardı ardına olan trafik ışıklarının tümüne uyulmaması
 • Yol boyunca veya imtihan boyunca karşılarına çıkan trafik işaret, işaretçi ve levhalarına uyulmaması
 • Kalabalık trafikte yetersiz bir şekilde araç kullanma
 • Seyir esnasında aracın düzgün gitmemesi
 • Arabanın düzgün bir şekilde park edilmemesi
 • Şerit değişimleri ve dönüşlerde sinyallerin kullanılmaması

Direksiyon Sınavında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

Bildiğiniz üzere sürücü belgesine sahip olabilmek için yazılı sınavda başarılı olduktan sonra direksiyon sınavında da başarılı olmanız gerekmektedir. Direksiyon sınavında yapacağınız yanlışlar sınavı geçememenize ve yeniden sınava girmenize sebep olur. Bu da maddi ve manevi yönden bir kayıptır sizin için. Bu nedenle özellikle döner kavşaklardaki sıralı trafik ışıklarına, dönüşlerde ve düz yolda şerit takibine dikkat edilmesi gerekir. Sürüş sırasında trafik işaretleri ve levhalarına dikkat edilmesi ve bunlara uyulması, aynaların, sinyallerin ve farların düzgün kullanımına azami ölçüde uyulmalıdır. Ayrıca düzgün bir şekilde park etmeyi bilmek gerekir. Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gereken hususlara ayrıntılı bir şekilde göz atalım.

Döner Kavşaklardaki Dönüşlerde Yapılan Hatalar

Döner kavşaklardaki sola dönüşler, acemi sürücüler için genellikle göz korkutucudur. İstatistiklere göre sınavı geçememenin birinci nedeni döner kavşaklarda yapılan hatalardır. Bu nedenle sınavdan önce özellikle döner kavşak dönüşlerinde yeterince pratik yapmak gerekir. Direksiyon sınavından önce sürücü kursunun vermiş olduğu direksiyon eğitimi dışında sürücü adayının ayrıca trafiğin az olduğu veya trafiğin olmadığı yerlerde kavşak dönüş provaları yapması gereklidir.

Trafik İşaretleri, İşaretçileri ve Levhalarına Uyulmaması

Direksiyon sınavı sırasında seyir halinde iken birçok trafik işareti veya levhası ile karşılaşılır. Bu levhaların içinde gereksiz gibi görülen levhalar da olabilir. Ancak direksiyon sınavı sırasında gereksiz veya önemsiz gibi görünen işaretler de dahil olmak üzere tüm bu işaret ve levhalara uymanız gerekir. Bir trafik işareti veya levhasına uymamanız direksiyon sınavınızın sonucunu olumsuz yönde etkileyebilir. Örneğin, hız sınırının 30 km olduğu yerde 40 km ile gitmek veya dur işaretinde tamamen durmamak direksiyon sınavında başarısız sayılmanıza sebep olabilir.

Yoğun Trafikte Araç Kullanımı

Büyük şehirlerde direksiyon eğitimi ve sınavlarının yapıldığı yerlerde trafik yoğunluğu fazla olabilir. Trafiğin yoğun olması ve yavaş seyir etme sürücü adayları için bazen sinir bozucu olabilir. Eğer manuel vitesli bir araç kullanıyorsanız yoğun trafikte sık sık yapacağınız kalkışta, vites ile debriyaj ve gaz pedallarının hareketlerinin koordinasyonuna dikkat edilmesi gerekir. Araca tekletmeden hareket vermek sınav esnasında önemli bir husustur. Bu hususla ilgili olarak sınavdan önce fazlaca pratik yapılmalı ve sürücü adayı kendini geliştirmelidir.

Normal Sürüş Sırasında Aracın Konumun Düz Olması

Direksiyon sınavındaki görevliler, arabanızın hem güvenli bir şekilde hem de düz bir pozisyonda ilerlemesini beklerler. Bunun sağlanıp sağlanmadığını da devamlı kontrol ederler. Normal bir seyir halinde iken araba kaldırımdan veya refüjden 70-90 cm uzaklıkta bir mesafede seyretmelidir. Şeritli yollarda ise araç kendi şeridinin ortasında konumlandırılmalıdır. Önemli bir neden veya tehlike unsuru olmadan kaldırıma veya refüje yakın sürmek veya şeridi ortada takip etmemek trafik için tehlike arz edeceğinden bu tür hareketlerden mutlaka uzak durulmalıdır.

Koronavirüs Olan Birisiyle Aynı Evde Nasıl Yaşanır başlıklı yazımız ilginizi çekerse yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Düzgün Bir Şekilde Park Etme

Direksiyon sınavındaki en çok zorlanılan ve en önemli unsurlardan birisi arabayı düzgün bir şekilde park edebilmektir. Sınav görevlisi sizden arabayı düzgün bir şekilde park etmenizi isteyecektir. Sürücü adaylarını özellikle geri geri araç park etme oldukça zorlar. Bu aşamada sorun yaşamamak için sınavdan önce bolca pratik yapılmalıdır. Park yaparken dikkat edilmesi gereken diğer hususlar da önceden çalışılmalıdır. Örnek verecek olursak geri geri park ederken sağ omzun üzerinden veya aynalardan geriye bakmak gibi.

Trafik Işıklarına Mutlaka Uyulması

Seyir halinde iken trafik ışıklarına yaklaşıldığında, gerekli tepkiyi zamanında verebilmek için hızın azaltılması gerekir. Trafik ışıklarının rengi ister yeşil ister kırmızı olsun sürücü dikkatini tamamiyle ışıklara vermelidir. Yeşil ışık yanıyor diye hızlanmak kırmızı ışığın yanması ile aniden fren yapmanızı gerektirecektir. Ani fren yapmalar sınav esnasında pek hoş karşılanmayacaktır. Bu nedenle trafik ışıklarının ani değişimlerine güvenli bir şekilde cevap verebilmek için aracın hızının buna göre ayarlanması gereklidir.
Başkaca önemli bir nokta ise döner kavşaklardaki sıralı trafik ışıklarıdır. Döner kavşaklarda dönüş esnasında genellikle 3 tane ışık geçilmesi gerekir. İlk ışık yeşil yandıktan sonra birkaç metre aralıklı olan diğer ışıklar yeşil yanmamış olabilir. Bu sebeple kavşaktan dönerken tüm ışıkların yeşil yandığından emin olmadan geçmeyiniz.

Ayna Kullanımına Dikkat Edilmesi

Dönüşlerden önce veya şerit değiştirmeden başka bir arabanın sizin yolunuza girmediğinden veya girmeye çalışmadığından emin olmak gerekir. Bu aynalarla yol kontrol edilerek sağlanır. Direksiyon sınavı esnasında görevli, aracı seyir halinde iken sizin aynaları hangi sıklıkla kullandığınızı takip edecektir. Bu sebeple sık sık aynalar ile yolun kontrol edilmesi gerekir.

Sinyallerin Kullanımına İtina Gösterilmesi

Özellikle büyük şehirlere araç kullanırken sinyal vermeden şerit değiştiren veya sağa sola dönüş yapan sürücülerle karşılaşırız. Direksiyon sınavında bu şekilde araç kullanılmaması gerekir. Sınav görevlileri sizin sinyal kullanımlarınızı sürekli takip edecektir. Bu sebeple dönüşlerde veya şerit değiştirmeden önce mutlaka sinyal verilmesi gerekir. Sinyal vermeden araç kullanırsanız sınavdan kalma ihtimaliniz çok yüksektir.

Kavşaklarda Nelere Dikkat Edilmelidir

Direksiyon sınavlarında başarılı olamamanın en büyük nedeninin döner kavşaklar olduğunu belirtmiştik. Kavşaklarda birden fazla olan ışıklara dikkat edilmeli ve döner kavşakta iken sağ ve sol taraflar iyice gözlemlenmelidir. Döner kavşaklarda sağınızda, solunuzda, önünüzde ve arkanızda araç bulunma olasılığı yüksektir. Kavşaklarda da hareket ederken şeridinize göre hareket etmeli ve sağa sola geçmeye çalışmamalı, aynalarla çevrenizi dikkatlice gözlemlemelisiniz.

Bu makalemizde Direksiyon Sınavından Nasıl Geçilir konusuna değindik. Direksiyon sınavından geçmenin anahtarının kurallara uymanız olduğunu unutmayınız. Yazımızda açıklanan hususlara dikkat etmeniz halinde direksiyon sınavından kolayca geçeceğinizi düşünüyoruz. Direksiyon Sınavından Nasıl Geçilir

Bunlar da ilginizi çekebilir