iPhone Bir Şarkı Nasıl Zil Sesi Yapılır? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

iPhone Bir Şarkı Nasıl Zil Sesi Yapılır?

iPhone cihazlarda kullanıcıların en çok zorlandığı ve bulamadığı şeylerden bir tanesi de zil sesi yapma. Diğer işletim sistemlerindeki gibi herhangi bir şarkıyı “Ayarlar” kısmından zil sesi yapamıyorsunuz. iPhone zil sesi yapma işlemi için yapmanız gereken şeylerden bir tanesi iTunes uygulamasını edinmek olacak. Tabi bu seçenek zil sesini satın almadığınız zamanlarda geçerli. Eğer telefonunuzda bulunan yada yeni indireceğiniz bir şarkıyı zil sesi yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları sırasıyla takip edebilirsiniz.

iPhone Zil Sesi Yapma

Bir şarkıyı zil sesi yapmadan önce ilk iş o şarkıyı zil sesi formatına dönüştürmek olacak. Anlatımımızın ilk adımında nasıl bir şarkıyı zil sesi formatına dönüştürüldüğünü , ardından da bu yeni oluşturduğumuz sesi nasıl zil sesi olarak değiştirebileceğimizi öğreneceksiniz.

Şarkıyı Zil Sesine Dönüştürmek

iphone zil sesi yapma

iphone zil sesi yapma

1.iTunes’un son sürümünü bilgisayarınıza indirin. Eğer eskiden iTunes programını indirdiyseniz sürüm güncel değil ise hata verecektir. Yada bilgisayarınıza iTunes programını hiç indirmediyseniz http://www.apple.com/tr/itunes/download/ linkten iTunes programını indirebilirsiniz.

  • Bazı zil sesi yapma platformları bulunuyor olsa da bilgisayarınıza indirdiğiniz iTunes ile herhangi bir şakıyı istediğiniz zaman kolayca zil sesine dönüştürüp zil sesinizi değiştirebilirsiniz.

2.Zil sesi yapmak istediğiniz şarkıyı cihaza yükleyin. Bir zil sesi oluşturmadan önce yapmanız gereken şey şarkıyı iTunes yardımı ile iPhone cihaza yüklemek olacak. Bunu yapmak için iTunes programından sol üstten Dosya > Kütüphaneye Dosya Ekle seçeneğine tıklayarak yapabilirsiniz.

3.Şarkının başlama ve bitiş noktalarını belirleyin. Şarkının belirli kısımları çok güzel olabilir yada şarkının başlama noktası intro yüzünden farklı olabilir. Bundan dolayı şarkıyı açın ve hangi saniyede başladığını not edin. Ardından şarkının nerede bitmesi gerektiğini de not ettikten sonra bu adımı da tamamlamış olacağız.

4.Şarkının başlama ve bitiş saniyelerini ayarlayın. Bir önceki adımda şarkının hangi saniyelerde başlayıp biteceğini not etmiştik. Şimdi bu adımı nasıl uygulayabileceğimize bakalım.

  • Şarkı üzerine sağ tıklayın ve “Bilgi Ver” seçeneğine tıklayın.
  • Karşınıza çıkan pencereden “Ayarlar” kısmına giriş yapın.
  • Başlangıç ve Bitiş sürelerini not ettiğiniz süreler olarak girin.
  • Altta bulunan “Tamam” butonuna basın.

5.Şarkının AAC versiyonunu oluşturun. Bitiş ve başlangıç saniyelerini belirlediğimiz şarkının üzerine sağ tıklayın ve “ACC versiyonunu oluştur” seçeneğine tıklayın.

6.Şarkıyı bilgisayarda bulalım. Yeni oluşan şarkıya sağ tıklayıp “Windows Gezgininde Göster” seçeneğine tıklayın. Böylelikle şarkımızın bulunduğu yeri öğrenmiş olacağız.

7.Şarkının formatını .m4r yapın. Şarkıyı bulup masaüstüne taşıdıktan sonra şarkıya sağ tıklayın ve “Yeniden Adlandır” seçeneğine tıklayın. Şarkının isminin sonunda bulunan .m4a yerine bu kısmı .m4r yapın. Eğer şarkının uzantısı görünmüyorsa dosya uzantılarını gösterme seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor.

8.Şarkının kopyasını silin. AAC versiyonunu oluşturduktan sonra gelen şarkının kopyasını iTunes üzerinden Kütüphaneden silin.

9.Yeni zil sesini telefonunuza atın. Masaüstünde .m4r olarak değiştirdiğimiz yeni zil sesiniz yukarıdaki menüden üç noktalı butona tıklayıp “Zil Sesleri” seçeneğine geldikten sonra şarkıyı bularak telefona atın.

Zil Sesini Değiştirme

Zil sesini telefonunuzdan değiştirmek için Ayarlar > Ses ve Dokunuş  > Zil Tonu dizin yolunu takip ettikten düzenlediğimiz şarkıyı seçerek iPhone zil sesi yapma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir