İstenmeyen SMS Nasıl Engellenir? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

İstenmeyen SMS Nasıl Engellenir?

İstenmeyen SMS nasıl engellenir

İstenmeyen SMS Nasıl Engellenir?

Son zamanlarda bahis sitelerinden veya reklam amaçlı gelen ve istenmeyen SMS’ler herkes için ciddi bir sorun. Resmi Kurumlar bununla ilgili önlem aldıklarını, bu tür kısa mesajların şikayet edildiği takdirde gerekli cezaların verildiğini belirtseler de tam anlamıyla bir kontrol sağlanamadığı ve işlemlerin 3-4 yıla uzaması sebebiyle yeterince sonuç alınamadığı ve caydırıcı olmadığı görülmekte. Öyle ki 3 yıl önce şikayet edilen numaralar ile ilgili işlemin ne olduğu sorgulandığında halen işlem devam ediyor görünmekte. Peki bu durumda bizler ne yapabiliriz? Sizler de bu tür SMS’lerden bıktı iseniz bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü istenmeyen SMS’leri programsız engellemek oldukça basit. Bu yazımızda istenmeyen SMS nasıl engellenir, programsız SMS engelleme, Android SMS engelleme ve İOS SMS engelleme konularını anlatacağız.

Android Telefonlarda SMS engelleme nasıl yapılır?

1-Android işletim sistemi kullanan bir telefonda gelen SMS’leri engellemek için, ilk olarak gelen kısa mesajın sonunda bulunan kodu not ediyoruz.
2-Daha sonra telefonun “Mesajlar” menüsüne gidip üst tarafta bulunan “Ayarlar” yazısına dokunuyoruz.
3-Açılan menüde “Mesajları Engelle” yazısına dokunuyoruz.
4-Daha sonra “İfadeleri Engelle” yazısına dokunup açılan kutuya istenmeyen SMS’in sonundaki kodu yazıyoruz.
5-Artık aynı numaradan bir daha SMS gelmeyecek.

İphone’larda SMS engelleme nasıl yapılır?

1-İOS işletim sistemi kullanan iPhone’larda istenmeyen SMS’leri engellemek için, ilk olarak gelen kısa mesajı açıyoruz.
2-Daha sonra gönderen kişinin adına veya adı kayıtlı değilse telefon numarasına dokunuyoruz.
3-Hemen ardından “Bilgi” yazısına dokunup ekranı alt kısma doğru kaydırıyoruz ve “Uyarıları Gizle” yazısına dokunuyoruz.
4-Daha sonra “Ayarlar” menüsünden “Mesajlar” sekmesine giriyoruz ve buradaki “Bilinmeyenleri Filtrele” seçeneğini işaretliyoruz.
5-Artık istenmeyen SMS’ler bilinmeyen isimli yeni kategoride saklanacak siz ancak özellikle girip bakmadıkça bu kısa mesajları görmeyeceksiniz.

Bu yöntemler haricinde istenmeyen SMS’leri engelleyen hem İOS hem de Android platformlarında harici uygulamalar da bulunmakta. Ancak bu tür uygulamaların da sürekli reklam göstermesi ve ne kadar güvenilir olduğunun bilinmemesi sebebiyle pek tavsiye etmiyoruz.

Bunlar da ilginizi çekebilir