Snapchat Efektleri Nasıl Eklenir - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Snapchat Efektleri Nasıl Eklenir

Snapchat Android ve iOS’ta popüler sosyal paylaşma uygulamalarından bir tanesi ve uygulamada fotoğraflara , videolara çeşitli efektler ekleyebilirsiniz. Snapchat’te efeklet nasıl eklenir derken şunları içine dahil edebilirsiniz ; lensleri kullanmak , filtreleri kullanmak , yüz değiştirme efektini kullanmak , snape yazı eklemek , sticker ve emojiler eklemek veya fotoğrafa resim çizme özelliğini kullanmak. Şimdi sizlere bunların hepsini nasıl yapabileceğinizi tek bir konuda detaylı bir şekilde aktaracağız. Hepsini öğrenmek için konudaki adımları tek tek takip edebilirsiniz.

 

Snapchat Efektleri

Snapchat efektleri denilince akla artık Snapchat’in fotoğraflarınızı güzelleştirmek için kullandığı efektlerden ziyade daha bir çok özellikte akla geliyor. Bu tüm özelliklerin nasıl kullandığını ve nasıl eklendiğini konumuzdan kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu efetkleri kullanmak için öncelikle cihaz modelinin Snapchat ile uyumlu olması gerektiğini unutmayın. Eğer cihazınız yazılım olarak son sürüm ve Snapchat’te son sürüm olduğu halde Snapchat lensleri kullanamıyorsanız bu cihaz modeli ile alakalı bir durumdur.

Snapchat Lensleri Kullanmak ( Yüz Efektleri )

1.Snapchat lensler nedir , ne değildir bir bakalım. İlk olarak Snapchat lens özelliği çıktığında göze çarpan ve dikkat çeken lenslerden bir tanesi gök kuşağı lensiydi. Bununla birlikte kullanıcılar bu yeni gelen özelliği çok beğendi ve Snapchat’te bu lensleri sürekli değiştirerek arttırmaya devam ettirdi.

 • Lens efektleri gerçek zamanlı olarak ekleniyor ve kendinizin hareketlerini ve değişimlerini görerek lensleri fotoğrafta uygulayabilirsiniz. Zamanında lensler satın alınabilir seçenekte iken aldığınız lens sizde kalıcı oluyordu. Şuan günlük 10 tane ücretsiz olan lensler sürekli değişken bir şekilde sizlere sunuluyor.
 • Lensleri ve efetkleri aynı anda bir fotoğrafta kullanmanız mümkün. Yani bir fotoğrafta yalnızca lens veya efekt kullanabilirsiniz diye bir durum söz konusu değil.

2.Lensler sahip olduğunuz cihaza göre değişkenlik gösterir. Maalesef ki lensler her telefonda çalışmıyor ve özellikle lensler Android cihazlarda çalışmıyor diyebiliriz. Tüm lensleri kullanabilmek için yeni nesil bir telefona ihtiyacınız olacak. Yeni bir telefona sahip değilseniz yine bir ihtimal lenslerin çalışmama durumu var ancak bir çok kullanıcının bu durumdan yakındığını belirtmek isteriz.

 • iPhone 4 ve iPad gibi birinci nesil iOS cihazlarında Snapchat lensler desteklenmemektedir. Ancak bazı desteklenen cihazlarda bile çalışmadığı kullanıcılar tarafından iletilen raporlar arasında.
 • Android cihazlar için ise en aşağı Android 4.3 sürümü gerekmektedir ancak yine iOS’ta olduğu gibi en üst Android sürümlerinde bile lenslerin çalışmama durumu söz konusu olabiliyor.

3.Snapchat Güncelleme Yapın. Snapchat uygulamasının en güncel sürümünü kullandığınızdan emin olan. Güncelleme kısmına girdikten sonra “Aç” yerine “Güncelle” yazıyorsa sürüm güncel değildir.

 • Güncellemeleri yaptıktan sonra hala lensler çalışmıyor ise uygulamayı tamamı ile silip tekrardan yüklemeyi deneyebilirsiniz.

4.Snapchat selfie moduna geçin. Lensler bildiğiniz üzere yüz efektleridir ve bu efektleri kullanabilmek için selfie moduna geçmeniz gerekir. Selfie moduna geçebilmenin iki yöntemi vardır. Sağ üst köşede bulunan kamera değiştirme ikonuna tıklayabilirsiniz yada ekrana iki kere seri tıklayarak da selfie moduna geçebilirsiniz.

5. Yüzünüzün tamamını görecek şekilde kamerayı tutun. Lensleri etkin hale getirebilmek için kameranın yüzümüzü tamamı ile görebiliyor olması gerekir. Yüzümüzü tam net bir şekilde görünür hale getirdikten sonra bir diğer adıma geçelim.

6.Geometrik şekil tamamlanana kadar yüzünüze tıklayın ve basılı tutun. Yüzünüze basılı tuttuktan sonra geometrik şekiller belirlenecektir ve bu işlem bitince altta efektler belirecektir. Efektler çıkana kadar ekrana basılı tutmaya devam edin.

7. Kullanmak istediğiniz lensi seçin. Sağa doğru lensleri oynattığınızda diğer lensleri de görebilirsiniz. Beğendiğiniz lensi seçtikten sonra fotoğrafınızı çekebilirsiniz. Gördüğünüz lensler kalıcı değil değişkendir. Bundan dolayı yeni lenslerle sürekli karşılaşabilirsiniz.

 • Doğum günü lensi yalnızca doğum gününüzde aktif olmaktadır.
 • Kimi lensler arkadaşlarınızla yapılır , kimisinde ağzınızı kapamanız gerekir , kimisinde kaşlarınızı kaldırmanız gerekebilir. Lensi seçtikten sonra karşınıza çıkan uyarıları dikkate alırsanız ne yapmanız gerektiğini bilirsiniz.

8.Lens talimatlarını takip edin. Her lensin kendine göre talimatları olabilir. Bir önceki adım içinde dip not olarak belirttik ancak tekrardan hatırlatmak istedik. Kimi lenslerde ağzınızı açmanız gerekir , kaşınızı kaldırmanız gerekir , yada ses değiştiricidir ve konuşmanız gerekir. Lensleri tam anlamı ile kullanabilmek için bu talimatlara dikkat etmeniz gerekir.

9. Lensli snap çekin veya video kaydedin. Snap çekmek için lensin olduğunu butona tıklayın ve böylelikle fotoğrafı çekeceksiniz. Yada 10 saniyelik video için lensin olduğu butona bu süre boyunca basılı tutun.

 • Android cihazlarda video çekebilmek için en aşağı sürüm Android 5.0 olması gerekiyor. iPhone 4 ,iPhone 4s , iPad 2 cihazlarında video özelliği çalışmıyor.

10. Çektiğiniz snapi hikaye olarak paylaşın. Eğer çektiğiniz snapi göndermek istiyorsanız hikayem kısmına tıklayın ve aşağıda mavi bir ok butonu belirecek. Bu butona tıkladıktan sonra snapiniz paylaşılacaktır.

Snapchat Filtreleri Kullanmak

1.Filtreler nedir bir anlayalım. Snapchat ‘te çektiğimiz snaplerden sonra filtreler eklenebilir. Snapchat filtreleri eklemek için basitçe ekranı sağa kaydırmamız gerekir. Çok uğraş gerektirmeden fotoğraflarımızı şekillendirebiliriz ancak tam anlatım için adımları takip edin.

2.Snapchat son sürüm olduğundan emin olun. Yine lenslerin kullanımında önemli olduğu gibi filtrelerde de snapchat’in güncel olması çok önemlidir. Snapchat uygulamasının güncel olup olmadığını kullandığınız uygulama marketinde kontrol ederek güncelleyebilirsiniz.

3.Snapchat efektlere izin verilip verilmediğini kontrol edin. Snapchat uygulama ayarlarından filtreler kapatılmış olabilir. Bu durumu kontrol etmek için öncelikle snapchat uygulamasını açıyoruz. Açılan ekranda üstte yer alan snapchat ikonuna tıklıyoruz. Ardından profil sayfamız gelecek ve bu kısımdan da sağ üst köşede yer alan ayarlar butonuna tıklıyoruz. Çıkan sayfada “Tercihleri Yönet” sekmesini göreceksiniz ve bu sekmeye tıklayın.

4.Filtreleri aktif edin. Gelen sayfada Filtereler seçeneğindeki butonu aktif edin ve eğer telefonunuz destekliyorsa filtreleri kullanabileceksiniz.

5.Konum servislerini kontrol edin. Cihazınızda uygulama için ve genel olarak konum servislerinin açık olup olmadığını kontrol edin. Çünkü bazı filtreler bulunduğunuz konuma göre de değişmemektedir. Örnek vermek gerekirse Bursa’da iseniz Bursa’ya özel filtreler gelecektir.

 • iOS cihazlar için Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri yolunu takip ederek bu menüye ulaşabilirsiniz.
 • Android cihazlar için Ayarlar > Konum yolunu takip ederek bu özelliği aktif edebilirsiniz.

6. Snap çekelim. Konu başında belirttiğimiz gibi filtreler fotoğraf çekildikten sonra kullanılabilir. Bundan dolayı öncelikle snap çekiyoruz. Snap çekmek için fotoğrafın konumunu ayarladıktan sonra alt ortadaki yuvarlak butona tıklıyoruz.

7. Ekranı yana doğru kaydıralım. Fotoğraf çektikten sonra ekranı yana doğru kaydırırsanız o an için aktif olan efektler karşınıza çıkacaktır. Ekranı her yana kaydırışınızda bir diğer efekt gelir. Efektler tekrarlanmaya başladığında zaten ne kadar efekt olduğunu fark edersiniz.

 • Seçtiğiniz filtrenin çeşitli varyasyonları olabilir. Bunları görebilmek için açılan filtrenin bir kere üzerine tıklamayı deneyin.

8.Çektiğiniz snapi paylaşın. Snap eğer hazır diyorsanız sağ altta bulunan mavi buton sayesinde snapinizi paylaşabilirsiniz. Dilerseniz bu snapi doğrudan bir kişiye gönderebilir yada hikayenize gönderebilirsiniz.

Snapchat Yüz Değiştirme

 1. Snapchat lensleri aktif edin. Yüzümüze doğru kamerayı tuttuktan sonra ekrana basılı tutup lensleri aktif ediyoruz.
 2. Yüz değiştirme efektini seçin. Lenslerin içinden sarı renkli olan yüz değiştirme efektini buluyoruz. Lensleri değiştirmek için yana kaydırmanız yeterli olacaktır.
 3. Yüzlerinizi gerekli alan getirin. Lensi seçtikten sonra iki adet yüz işareti belirecektir. Bu yüz işaretlerinin içerisine yüzlerinizi denk getirmeye çalışın.
 4. Yüzler değiştikten sonra snap çekin. Yüzler bir süre sonra algılanıp değişecektir ve en uygun şeklini bulduktan sonra snap çekin.
 5. Snapi paylaşın. Çektiğiniz snapi alt aşağıda bulunan mavi ikon sayesinde hikayenizde paylaşın yada yalnızca belirli kişileri gönderin.

Snapchat Yazı Ekleme

1.Yazı ekleme butonuna tıklayın. Sağ üstte yer alan “T” ikonuna tıklayarak yazı ekleme kısmını açabilirsiniz.

2.Dilediğiniz yazıyı yazın. İkona tıkladıktan sonra açılan klavyeden dilediğinizi yazarak yazınızı ekleyebilirsiniz.

Snapchat Sticker ve Emoji Ekleme

1.Sticker ve Emoji Ekleme butonuna tıklayın. Sağ üstte yer alan sayfa görünümündeki ikona tıklayalım.

2.Emoji yada stickerları seçelim. Karşımıza öncelikle emojiler çıkacaktır. Aşağıdaki sekmeden diğer emojilere ve araçlara ulaşabilirsiniz. Seçtiğiniz stickerları doğrudan resme ekleyebilirsiniz.

Snapchat Resim Çizme

1.Resim çizme ikonuna tıklayalım. Sağ üstte yer alan resim çizme ikonuna tıklayalım ve kalem aktif olacaktır. Dilediğiniz gibi resim çizerek fotoğrafınızı güzelleştirebilirsiniz.

2.Renk değiştirebilirsiniz. Aynı şekilde resim çizme ikonuna tıkladıktan sonra renk paneli açılacaktır ve bu renk panelinde rengi değiştirip farklı renklerde kullanabilirsiniz.

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir