Telefonunuzun Orjinal Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Telefonunuzun Orjinal Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız

İkinci el veya ucuz markalı cep telefonlarını satın almak sandığınızdan daha riskli olabilir, çünkü günümüzde cep telefonları, pahalı modeller başta olmak üzere ciddi anlamda kusursuz şekilde kopyalanabilmektedir. Bazıları onları “Klon” veya “Birinci Sınıf Kopyalar” olarak adlandırmakta. Orijinaller ve klonlanmış cep telefonları bu kadar benzer görünüyorsa, bunları yalnızca telefonda kullanılan malzemeleri kontrol ederek tanımlayamayabilirsiniz, ancak o zaman bile ufak olsa dahi bir fark mutlaka vardır. Ne arayacağınızı biliyorsanız, telefonunuzun orijinal olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 

Ürün Kalitesini Kontrol Etme

1. Cihazınızı orijinal cihaz ile karşılaştırın. Pahalı telefonların çoğu kaliteli malzemelerden yapılır. Mümkünse, bunları telefonunuzla karşılaştırın ve eş zamanlı olarak detaylı bir inceleme yapın.

Telefonunuz pahalı, yüksek kaliteli telefonla aynı görünüyor olması telefonunuzun orijinal olduğu anlamına gelmemektedir.

Telefonunuzu kıyaslayabileceğiniz orjial ürünü bir teknoloji mağazasının demo test bölümlerinden bulabilirsiniz. Mutlaka ürünü detaylıca incelemeniz için size fırsat vereceklerdir.

2. Cep telefonu üreticisinin web sitesine gidin ve telefonunuzda kullanılan malzemeleri kontrol edin. Orjinal cihazın üretiminde hangi materyallerin kullanıldığını öğrenmek için web sitelerini kontrol etmek çok daha iyi olacaktır.

  • Örneğin, cihazınızın bir Samsung olduğunu düşünelim;Samsung’un web sitesinde bu cep telefonunun ekranının camdan yapıldığı belirtiyor. Sahip olduğunuz cihazın ekranı plastikten veya herhangi farklı bir materyalden yapılmışsa, bunun bir klon olabilme ihtimali var.

Kullanılan Yazılımın ve Diğer Şartnamelerin Kontrol Edilmesi

1. Kutudaki şartnameyi kontrol edin. Ürünün özelliklerini telefonun kutusunun arkasında bulabilirsiniz. Cihazınızı açın ve Ayarlar > Telefon hakkında bölümüne gidin ve telefonunuzla karşılaştırın. şartnameler eşleşmiyorsa, telefonunuz bir klon olabilir.

  • Kutuyu veya şartnameyi kaybetmeniz halnde ilgili şartnameye telefon üreticinizin web sitesinden de erişebilirsiniz. Erişemezseniz üreticinin iletişim numaralarını arayın veya kendilerine mail atarak şartname dosyasını size iletmelerini talep edin. E-mail aracılığıyla kısa süre içerisinde şartnameyi tekrardan temin edebilirsiniz.

2. Üçüncü taraf bir uygulamayı telefonunuza indirip kurarak telefonunuzun teknik özelliklerini bu uygulama ile kontrol edin. Kendi cihazınızın özelliklerini kontrol etmek için, Google Play’den Antutu Karşılaştırma Ölçütü’nü arayın ve indirin. İlgili uygulama cihazınızın hızını test etmenize izin verir ve daha sonra telefonunuzun ve cihazınızın diğer tüm özelliklerini algılayarak size bir rapor sunar.

  • Antutu uygulaması başka bir telefon üreticisinin adını gösterirse, telefonunuz bir klon olabilir.

IMEI ve Seri Numarasını Doğrulama

1. Seri numarasını kontrol edin. Bir iPhone’unuz varsa seri numarasını kontrol edin ve web sitesinde doğrulayın.

  • Bir iPhone’un seri numarasını öğrenmek için “Ayarlar> Genel> Telefon hakkında”ya gidin.
    Seri numarasını aldıktan sonra şunu giriniz: https://selfsolve.apple.com/agreementWarrantyDynamic.do. Bu bağlantı telefonunuzun garanti süresini kontrol edecektir.
  • Sistem “Üzgünüz, ancak bu seri numarası geçerli değil” uyarısı veriyorsa. Lütfen bilgilerinizi kontrol edin ve tekrar deneyin, muhtemelen iPhone’unuz sahte.

2. Telefonunuzun IMEI kodunu Ayarlar> Hakkında> Durum adımlarını takip ederek öğrenebilirsiniz. Öğrendiğiniz IMEI’yi bakanlık BTK servisinde doğrulayabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir