WhatsApp'ta Engelleyenleri Nasıl Görebilirim - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

WhatsApp’ta Engelleyenleri Nasıl Görebilirim

Eğer WhatsApp uygulaması aracılığıyla bir kişiye erişmekte ve kendisiyle iletişim kurmakta güçlük çekiyorsanız; kişinin sizi engellemiş olma ihtimali oldukça yüksektir. WhatsApp aracılığıyla engellenip engellenmediğinizi direkt olarak göremezsiniz zira gizlilik şartları nedeniyle bu gibi bilgiler kasıtlı olarak gizlenir. Ancak engellenip engellenmediğinizi anlayabilmeniz adına bazı işaretlere dikkat edebilirsiniz. Bu yazımızda da WhatsApp’tan birisinin sizi engellemesi halinde bunu nerelere dikkat ederek anlayabileceğinizi anlatacağız.

Adımlar

1. WhatsApp uygulamasına giriş yapın.

2. Telefonunuzun modeline göre konumu değişebilir ancak erişmeniz gereken alan kişilerinizin listelendiği sayfa. Genel itibariyle Android telefonlarda ekranın sağ üst tarafında bir bölgede bulunur, IOS telefonlarda ise aşağıdaki alanın tam ortasında gri bir simgedir.

3. Sizi engellediğini düşündüğünüz kişiye ulaşın.

4. İlgili kişinin durumunu inceleyin. “Merhaba, ben WhatsApp kullanıyorum, müsait, sadece acil çağrılar” gibi kalıp ifadeler kullanılıyorsa kişi sizi engellemiş olabilir.

5. İlgili kişinin isminin üzerine dokunun ve sohbet sayfasına girin. IOS’ta, sohbet penceresine geçiş yapabilmek için açılan ekranın altındaki “Mesaj Gönder” düğmesine hafifçe dokunun.

6. “Son görülme” saatini mutlaka inceleyin. Bu, sohbet penceresinin üst kısmındaki, kullanıcı adının altında bulunan gri metin olarak ekranınızda görünecektir. “Son görülme” zamanı yoksa, bu engellendiğinizin bir başka kanıtı olabilir.

7. Çift tık işaretini inceleyin. Kişiye bir mesaj gönderdiğiniz zaman, her bir sohbet balonunun zaman damgasının altında mesajın sunucuya başarıyla iletildiğine dair tek tik bulunuyor ancak bu hiçbir zaman çift tik veya mavi tik olmuyorsa burada bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz. Kullanıcı mesajı telefonuna temin ettiğinde iki tik, mesajı görüntülediğinde ise mavi tik devreye girer. Ancak kişi sizi engellediyse mesaj telefonuna hiç ulamayacağı için tek tik olarak kalacaktır.

  • Bu her zaman doğru sonucu veren bir yöntem değildir zira ilgili kişinin internet bağlantısı bulunmayabilir veya telefonuyla ilgili bir sorun yaşıyor olabilir. Bu nedenle mavi tik ile ilgili tek düşünceniz diğer belirtiler ile birlikte gözünüze çarpması halinde olumsuz yönde olsun.

8. Kullanıcı profiline giriş yapın. Bu sohbet penceresinin hemen yukarısında bulunan kişinin ismine tıklamanız halinde gerçekleşecektir.

9. Profilde herhangi bir güncelleme arayın. WhatsApp uygulaması içerisinde engellendiğiniz bir kullanıcının profili sizin için asla güncellenmez ve her halükarda sabit kalır. Şüpheli kişinin profilinde yakın zaman içerisinde bir güncelleme olduğunu biliyor ancak bunun size neden yansımadığını düşünüyorsanız engellendiğinizi düşünebilirsiniz.

  • İlgili şüpheliin profiline farklı bir arkadaşınızın telefon numarası aracılığıyla erişebilirsiniz. Bir arkadaşınızın telefonuna şüphelinin telefon numarasını kayıt edin ve profil resminin herkese açık olarak belirlenmiş olması halinde profil resmine göz atın. Gördüğünüz profil resminin kendi telefonunuzdaki profil resminden farklı olması halinde engellendiğinizi anlayabilirsiniz.

10. Bu göstergelerden çoğunun ilgili kişide size tanımlandığını görürseniz çok fazla kafanızı bu işe takmadan şüpheliyi engelleyebilirsiniz, yüksek ihtimalle engellenmediyseniz de kısa süre içerisinde engellenebilirdiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir