Bilgisayardan Farklı Bir Bilgisayara Nasıl Erişim Sağlanır - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Bilgisayardan Farklı Bir Bilgisayara Nasıl Erişim Sağlanır

Bilgisayarınızdan başka bir bilgisayara erişmenin birçok yolu vardır. Windows PC kullanıyorsanız, erişmek istediğiniz bilgisayarda “Uzak Masaüstü” özelliğini etkinleştirmeniz gerekiyor. Ayrıca TeamViewer’ı herhangi bir bilgisayara indirebilir ve bunuda yine erişim sağlamak için Windows Uzaktan Erişim yerine kullanabilirsiniz. Son olarak, Google Chrome tarayıcınız varsa, Remote Destkop Chrome uzantısını kullanabilirsiniz. Ancak bu makalemizde size en çok tercih edilen yöntemlerden olan Windows için uzaktan erişim ve Teamviewer konularını açıklayacağız. Her işletim sistemi ve akıllı telefonda çalışan Teamviewer programı sayesinde Mac işletim sistemine sahip cihazlarınız için de uzaktan erişim niteliğine sahip olabilirsiniz.

Windows Uzaktan Erişim (PC)

1. Erişmek istediğiniz bilgisayarda Uzak Masaüstünü etkinleştirin. Erişmek istediğiniz Windows PC’de, diğer bilgisayarların ona bağlanabilmesi için Uzaktan Erişimi etkinleştirmeniz gerekir. Windows için uzaktan erişimi XP, Vista, 7 ve 8’in Pro veya Enterprise sürümlerinde oldukça kolay bir şekilde etkinleştirebilirsiniz. Bu yöntem, yönlendirici aracılığıyla veya VPN sayesinde erişmek istediğiniz bilgisayarla aynı ağı kullanmanızı gerektirir.

 • Başlat menüsünü tıklatın, Denetim Masası’nı açın, Sistem ve Güvenlik’i ve ardından Sistem’i tıklatın.
 • Pencerenin sol tarafındaki “Uzaktan Erişim” bağlantısını tıklayın.
 • “Bu bilgisayara uzaktan erişime izin ver” kutusunu işaretleyin. “Gelişmiş” düğmesini tıklayarak bir davetlinin bilgisayarınıza erişiminin uygun olduğu süreler gibi gelişmiş seçenekleri ayarlayabilirsiniz.

2. Kullanıcı ekleyin. Hangi bilgisayarda uzaktan oturum açabileceğinizi ayarlamanız gerekecek. “Kullanıcıları Seç” düğmesini tıklatın ve sonra Ekle düğmesini tıklatın. Hangi kullanıcıları eklemek istediğinizi seçin.

3. Kullanıcı ismini bulun. Bilgisayara bağlandığınızda, kullanıcı ismini mutlaka bilmeniz gerekir. Bunu Denetim Masası’ndaki Kullanıcılar sekmesinden öğrenebilirsiniz.

4. Uyku modunu devre dışı bırakın. Uyku veya Bekleme durumundaki bir bilgisayara bağlanamazsınız. Uzaktan ilgili bilgisayara bağlanmak istiyorsanız bunları devre dışı bıraktığınızdan emin olun.

 • Denetim masasını açın ve ardından Güç Seçenekleri’ni seçin. Simgeyi görmek için klasör düzeni kısmından görünümleri değiştirmeniz gerekebilir.
 • Etkin planınızın yanındaki “Plan ayarlarını değiştir” bağlantısını tıklayın.
 • Uyku ve Hazırda Beklet’i Asla olarak ayarlayın. İşiniz bittiğinde “Değişiklikleri kaydet” düğmesini tıklamayı unutmayın.

5. Bilgisayara bağlanın. Uzaktaki bilgisayarınıza bağlanmak için kullanmak istediğiniz bilgisayarda oturum açın. Başlat menüsünü tıklayın ve Ara alanına “uzak masaüstü bağlantısı” fonksiyonuna girin. Açmak için simgesinin üzerine tıklayın.

 • Bağlanmak istediğiniz bilgisayarın kullanıcı ismini girin.
 • Bağlanmakta olduğunuz kullanıcı adını girin.
 • Bağlantınız için gelişmiş seçenekleri açmak için “Gelişmiş seçenekleri göster” düğmesini tıklayın. Ses ayarlarını ve ekranınızı yapılandırmanın yanısıra size en iyi performansı sunması için bağlantınızı değiştirmek adına bu seçenekleri kullanabilirsiniz.
 • Bilgisayara bağlanmaya başlamak için Bağlan’ı tıklayın. Bağlantı kurulduğunda, diğer bilgisayarın ekranı bilgisayarınızdaki bir pencerede görünür. Windows’da tıpkı normalde yaptığınız yani kendi bilgisayarınızı kullanıyormuş gibi gezinebilirsiniz.

6. İsteğinize bağlı olarak internet üzerinden bağlantılara izin vermek için 3389 numaralı bağlantı noktasını açın. Uzak bilgisayara doğrudan bir VPN kullanmak zorunda kalmadan internet üzerinden bağlanmak istiyorsanız, bağlanmakta olduğunuz bilgisayarın güvenlik duvarında 3389 numaralı bağlantı noktasını açmanız gerekecektir. Bu, Uzak Masaüstü’nü internete erişimlerine açmaktadır, yani potansiyel olarak ilgili sisteme dair bilgi sahibi olan herkes bu bilgisayara erişir. Bu nedenle, çok güçlü bir şifreye sahip olmanız kesinlikle çok önemlidir.

 • 3389 numaralı portu kullanıma açmak için internet servis sağlayıcınız ile görüşme yapın. Modem ile ilgili bazı düzenlemeler yapmanız gerekecek.
 • 3389 numaralı bağlantı noktasını açtıktan sonra, (harici) IP adresini girerek bilgisayara bağlanabileceksiniz. IP adresinizi modem arayüzünüzden veya “What’s my ip adress” tarzında arama sorguları yaparak internetten öğrenebilirsiniz. Unutmayın, bağlanacağınız bilgisayarın IP adresini mutlaka bilmeniz gerekiyor.

7. Uzaktaki masaüstünüze bir akıllı telefon veya tablet ile bağlanın. Bağlanılacak masaüstü bilgisayarda Windows 8 0 veya 8.1 Professional kullanıyorsanız, iOS ve Android’deki resmi Microsoft uygulamaları aracılığıyla uzak masaüstünüze bağlanabilirsiniz. Bilgisayarınızda Uzak Masaüstünü yine yukarıdaki adımlarla yapılandırmanız gerekir.

TeamViewer ile

1. TeamViewer’ı indirin. Bu, bilgisayarlarınız arasında oldukça stabil ve hızlı şekilde uzak bir bağlantı kurmanıza izin veren ev kullanıcıları için tümüyle ücretsiz bir programdır. Bu program, bireysel kullanıcıların uzak masaüstü bağlantılarını yapılandırmasının zor ve potansiyel olarak maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle Mac bilgisayarları için özellikle yararlıdır. Mac veya Windows farketmeksizin kurulduğu her bilgisayarı yönetmenizi sağlar.

 • TeamViewer’ın internet sitesine giderek programın kullanmak istediğiniz bir sürümünü indirin. Bireysel kullanıcıysanız ücretsiz sürüm, kurumsal kullanıcıysanız ücretli sürümü indirin.

2. TeamViewer’ı uzaktaki bilgisayara yükleyin. Yükleyiciyi başlattığınızda, TeamViewer’ı Yüklemek veya Çalıştırmak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. TeamViewer’ı bilgisayarda yapılandırmak için Yükle’yi seçin, böylece istediğiniz zaman bağlanmanıza izin verin. Diğer yandan tek seferlik bir iş ise yalnızca çalıştırabilirsiniz, bu sayede yükleme yapmadan işinizi halledebileceksiniz.

 • “Gelişmiş ayarları göster” kutusunu işaretleyin.
 • “Kişisel / ticari olmayan kullanım” ı seçin.
 • Lisans anlaşmasını okuyun ve kabul edin.

3. TeamViewer’ı daha sonraki uzak erişimler için yapılandırın. Yüklemeye devam etmeden önce erişimlere izin verdiğinize ilişkin alanın “Evet” ile işaretli olduğundan emin olun. TeamViewer, herhangi bir bilgisayardan bağlanabilmeniz için yapılandırılacaktır.

4. “Katılımsız erişim” kurulum işlemini başlatın. Kurulum tamamlandıktan sonra, “Katılımsız erişim” sihirbazı başlayacaktır. Kurulumu tamamlamak için sihirbazın adımlarını izleyin.

 • Bilgisayarınıza bir parola ve bunun yanı sıra bir ad vermeniz gerekecek. İstenmeyen davetsiz misafirleri önlemek için şifrenin yeterince güçlü olduğundan emin olun.

5. Bir TeamViewer hesabı oluşturun. Bu, uzak bilgisayarlarınızdan hangisinin çevrimiçi ve bağlanmaya hazır olduğunu hızlı bir şekilde görmenizi sağlamaktadır. Hesabınız oluşturulduktan sonra, bilgisayarınızın TeamViewer’daki listede göründüğünü ve erişilebilir olduğunu göreceksiniz.

6. TeamViewer’ı çalışır durumda tutun. Bilgisayara bağlanmak için TeamViewer’ın mutlaka iki bilgisayarda da çalışıyor olması gerekir. TeamViewer arka planda çalışır ve neredeyse hiç kaynak kullanmaz.

7. Bilgisayara uzaktan bağlanın. TeamViewer erişim sağlamak istediğiniz bilgisayarda yapılandırıldıktan sonra, dilediğiniz bir aygıttan bu bilgisayara bağlanabilirsiniz. Bunu TeamViewer web sitesinde oturum açıp tarayıcı aracılığıyla veya erişim sağlamak istediğiniz bilgisayarda TeamViewer programını indirip yükleyerek yapabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir