Covid-19 Sürecinde Siber Güvenlik Önlemleri - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Covid-19 Sürecinde Siber Güvenlik Önlemleri

Covid-19 Sürecinde Siber Güvenlik Önlemleri

Covid-19 Sürecinde Siber Güvenlik Önlemleri

Covid-19 diğer adıyla Yeni Nesil Corona Virüs interneti daha önce kullanmayan bireylerin bile dijital dünyada vakit geçirmesine sebep oldu. Bunun nedeni sosyal izolasyonu sağlamak için uygulanan karantina tedbirleri ve diğer kısıtlayıcı uygulamalardı. Lojistik ve sağlık çalışanları haricinde hem özel hem resmi kurum ve kuruluşlar ile firmalar home-office çalışma modeline geçerken eğitim ve öğretim de çevrim içi olarak verilmeye başlandı. Peki bu süreçte siber güvenlik önlemlerine ne derece dikkat edildi.

Covid-19’un getirdiği dijital dönüşümde siber tehditlerin farkında olmak, basit ve etkili siber güvenlik önlemleri almak kişisel ve kurumsal veri ve bilgileri korumaya, maddi ve manevi kayıpları engellemeye yardımcı olacaktır.

Siber tehditler ile internet kullanıcıları ağ, e-posta, web siteler, uygulamalar, yazılımlar, programlar üzerinden karşılaşabilir.

Ağ güvenliği için neler yapılabilir?

Ağ güvenliği için VPN programları kullanılabilir. VPN, Covid-19 dolayısıyla çalışanlarını home-office modeline geçiren resmi ve özel kuruluş ve firmalar tarafından kullanılan bir teknolojidir.

Bireysel olarak VPN programı kullanımı kullanıcının bağlandığı ağda veri paketlerinin başta internet servis sağlayıcısı olmak üzere ağdaki diğer üçüncü partiler tarafından okunmasını engeller. IP adresi değiştirme veya yasaklı sitelere giriş programı olarak bilinen VPN programları cihazların IP adresini maskelediği için kullanıcının gerçek fiziki konumunu internette gizler.

Home-office çalışan bireyler kurumsal VPN ile şirket ağına bağlanırlar. Home-office çalışanların VPN ağını şirketlerinin onaylamadığı bir cihazda kullanmaları şirket ağı için siber tehditlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Ağ güvenliği için bireyler tarafından firewall (güvenlik duvarı) ve kurumlar için saldırı tespit sistemleri kullanılmalıdır. Wi-Fi Protected Access 2 (WPA2) yani bir şifrelemeye sahip olan Wi-Fi ağlarında bile güvenlik açıkları olması sebebiyle Wi-fi şifreleriniz kırılabilir. Bireysel VPN kullanımı ile veri paketi akışı, kullanılan Wi-Fi ağı içinde daha güçlü şifreleme yöntemleri ile şifrelenebilir ve wi-fi şifrelerinin kırılmasını önleyebilir.

Covid-19 Sürecinde Siber Güvenlik Önlemleri 2

Uygulama Güvenliği

Akıllı telefonlarda kullanılan her uygulama güvenli değildir. Özellikle ücretsiz olan uygulamalarda kişisel veri ve bilgilerin gizliliği ve güvenliği tehlikededir. Uçtan uca şifreleme sağlamayan mesajlaşma ve arama uygulamaları da aynı tehlikeleri doğurmaktadır. Skype, Instagram, Twitter, Snapchat, Wechat ve Slack gibi uygulamalar uçtan uca şifreleme sağlamamaktadır. Skype ve Facebook Messenger’da uçtan uca şifreleme seçeneği sunulmaktadır fakat bu varsayılan bir özellik olarak gelmemektedir.

Uçtan uca şifreleme sağlayan uygulamalar hangileridir?

Uçtan uca şifreleme sağlayan uygulamalar şunlardır:

Signal: Signal ile hem anlık mesajlaşma hem de sesli ve görüntülü aramalar uçtan uca şifrelenmektedir. Signal uygulaması güçlü bir şifreleme protokolü kullanarak bunu gerçekleştirir. Signal’in tek dezavantajının bir telefon numarası ile kayıt gerektirmesidir.

iMessage: iMessage da uçtan uca şifreleme sağlayan bir uygulamadır fakat bir dezavantajı vardır ki bu da mesajların iCloud üzerinde yedeklenmesidir. İMessage sadece iOS cihazlarda kullanılmaktadır.

Wickr: Whatsapp benzeri bir uygulama olan ancak onun kadar popüler olmayan Wickr da uçtan uca şifreleme sağlamaktadır.

Viber: Viber aylık olarak yaklaşık 260 milyon kullanıcı tarafından kullanılmaktadır ve bire bir konuşmalarda uçtan uca şifreleme sağlamaktadır. Grup sohbetlerinde birebirdeki gibi güçlü şifreleme sağlayamamaktadır.

Anlık iletişim haricinde internette diğer web sitelere giriş yapmak için kullanılan tarayıcı üzerinde de bazı eklentiler kullanılarak World Wide Web (WWW) üzerinde iletişim şifrelenebilir. Web sitelerin Güvenli Hipermetin Transfer Protokolü (HTTPS) kullanan versiyonuna giriş yapmak için HTTPS Everywhere uygulaması kullanılabilir.

İnternete girmek için kullandığımız tarayıcılarda aynı zamanda fiziki konumu gizlemek için VPN eklentisi, takip çerezlerini engellemek için Privacy Badger ve uBlock Origin eklentileri kullanılabilir.

Ücretsiz VPN, antivirüs, memory-cleaner uygulamaların kullanılması bu uygulamaların işlevini yeterince yerine getirmemesine veya kullanıcı verilerini üçüncü partilerle paylaşarak kişisel veri ve bilgi gizliliğine tehdit oluşturabilmektedir. Bu sebeple mümkün olduğunca güvenlik ile ilgili konularda ücretsiz uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Bunlar da ilginizi çekebilir