Google Haritalar İle Mesafe Nasıl Ölçülür - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Google Haritalar İle Mesafe Nasıl Ölçülür

measure-google-maps

Coğrafya derslerinin vazgeçilmezi olan haritaları hepimiz hatırlıyoruz. Fiziki, Beşeri, İdari ve Siyasi gibi pek çok harita çeşidi bulunmakta. Teknolojinin gelişimi ile haritalar da hayatımızda farklı bir yer aldı. Artık dijital haritalar sayesinde gideceğimiz yollardaki hava durumunu, trafik sıkışıklığını, yolda yapılan onarım çalışmalarını ve anlık olayları haritalar üzerinden görebilmekteyiz. Bu hizmeti sağlayan uygulamalardan bir tanesi de Google Maps yani Google Haritalar. Bu yazımızda Google Haritalar İle Mesafe Nasıl Ölçülür, Google Haritalarda iki nokta arasındaki mesafeyi ölçme, iki nokta arasındaki mesafe nasıl hesaplanır, Telefonda Google Haritalar İle Nesafe Nasıl Ölçülür gibi konulara değineceğiz.

Google Haritalar Nedir, Ne İşe Yarar?

Öncelikle Google Haritalar nedir, Google Haritalar Ne İşe Yarar ve bu dijital harita ve görüntüleme platformunu kullanarak neler yapılabilir bunlara göz atalım. Google Haritalar adından da anlaşılacağı üzerinden Google şirketinin geliştirip hizmete sunduğu, dünya üzerindeki herhangi bir ülke, şehir, mahalle veya sokağın ayrıntılı bilgilerinin gösterildiği haritalama sistemidir. ğer daha önce hiç gitmediğiniz bir ülkeyi ziyaret edecekseniz, Google Haritalar ile daha önce hiç gitmediğiniz ve ziyaret etmek istediğiniz yerleri, müzeleri, sokakları, tarihi yerleri, restoranları ve daha fazlasını rahatlıkla belirleyebiliyorsunuz. Üstelik Google Haritalar’da verilen tüm bu hizmetler ücretsizdir.

measure-google-maps

Kuş Uçuşu Düz Mesafe Hesaplama

Düz mesafe yani kuş uçuşu iki nokta arasındaki uzaklığı ölçmek Google Haritalar’da mesafe ölçmeden önce sizlere ön fikir vermek içindir. Google Haritalar uygulaması mesafe ölçerken bu mantıkla hareket eder ve iki nokta arasındaki uzaklığı kullanılan yollar üzerinden değil de düz olarak kuş uçuşu üzerinden hesaplar.

Kuş Uçuşu Nedir? sorusunun cevabı ise; isminden de anlaşılacağı üzere; bir yerden bir yere giderken sanki hava yolunu kullanıyormuş gibi bu iki yer arasındaki mesafenin ölçü cinsinden ifadesidir. Kuş uçuşu mesafe ölçerken, ölçülecek olan noktaların arasındaki yükselti, dağ, tepe, ırmak, nehir, eğim, engebe ve yoldaki kıvrımlar gibi bir çok fiziki oluşum göz ardı edilir.

Google Maps (Google Haritalar) İle Mesafe Nasıl Ölçülür?

MASAÜSTÜ BİLGİSAYARLARDA :

1- İlk olarak herhangi bir internet tarayıcısından http://maps.google.com/ adresine girelim. Site açıldığında Google’ın çevrimiçi harita uygulaması karşımıza gelecektir. İki nokta arasındaki mesafeyi ölçmeye başlamadan önce sol üstte bulunan Google Haritalarda Ara bölümünden kendi çevrenizdeki sokak ve caddeleri inceleyebilirsiniz.

2. Mesafeyi ölçmek istediğimiz alana ait ilk noktanın ismini yine sol üst kısımdaki arama kısmından aratıp buluyoruz. Örneğin Güzel Sokak şeklinde arattığımızda çıkan alternatifler arasından aradığımız sokağı seçiyoruz.

3. Açılan haritada aradığımız sokak kırmızı raptiye ile işaretli. Kırmızı raptiyenin üzerine gelip sağ tıklıyoruz ve “Mesafe Ölç” seçeneğini tıklıyoruz.

4. Daha sonra ikinci noktanın ismini de yine sol üst kısımdaki arama kısmından aratıp buluyoruz. Örneğin Hindibağ Sokak şeklinde arattığımızda çıkan alternatifler arasından aradığımız sokağı seçiyoruz.

5. Yeniden açılan haritada aradığımız sokak kırmızı raptiye ile işaretli. Kırmızı raptiyenin üzerine gelip sağ tıklıyoruz ve “Buraya Olan Mesafe” seçeneğini tıklıyoruz. Uygulama işaretlediğimiz bu iki nokta arasında siyah renkli bir çizgi belirecek ve bize bu iki nokta arasındaki mesafeyi kuş uçuşu olarak verecektir. Seçtiğimiz noktayı kaldırmak veya temizlemek için o noktanın üzerine tekrar tıklamak gerekir.

6. Google Haritalar İle Alan Ölçüsü Nasıl Yapılır diye merak edenler için, Mesafesini ölçtüğünüz tüm yerleri ilk başlangıç noktası ile birleştirmeniz gerekir. Böylece mesafe ile birlikte alan ölçüsünü de görebilirsiniz.

CEP TELEFONLARINDA :

1. Android işletim sistemli cep telefonunuz veya tabletinizden Google Haritalar uygulamasını (bu  ” Google Haritalar ” ikonlu) açınız.

2. Ölçmek istediğiniz yeri aramadan bulunuz, deneme amacıyla yapacaksanız haritada herhangi bir noktaya yere dokununuz ve basılı tutunuz. Kırmızı bir raptiye oluşacak.

3. Ekranın alt tarafın işaretlediğiniz yerin adının da bulunduğu bilgi bandı çıkacak. Buraya dokununuz.

4. Çıkan ekranda altta ayrıntılı açık adres kısmının altındaki “Mesafe Ölç” seçeneğine dokununuz.

5. Ekranda siyah bir daire işareti görünecek. Haritayı parmakla kaydırmak suretiyle siyah daireyi  ölçmek istediğimiz yerin başlangıç noktasında getiriniz.

6. Başlangıç noktasına gelindi ise sol altta bulunan ” + “ işaretini tıklayınız. İlk başlangıç noktasını işaretlemiş olduk.

7. Daha sonra mesafesini ölçmek istediğiniz ikinci noktaya yere doğru haritayı parmaklarınızla kaydırınız. Eğer harita çok yakınsa ve mesafe ölçülecek ikinci nokta uzaksa haritayı iki parmakla küçültebilirsiniz.

8. Haritada ölçmek istediğiniz noktaya doğru gittikçe mesafenin değiştiğini göreceksiniz.

9. İsteğinize bağlı olarak eklediğiniz son noktayı kaldırmak için ” Geri Al Geri al “simgesine dokunabilirsiniz. İşleme yeniden başlamak ve tüm noktaları temizlemek için ekranın sağ üst kısmından “Daha Fazla Diğer ve ardındanTemizle” bölümlerine dokunabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir