Google Play Store'da Bulunmayan Uygulamalar Android Telefona Nasıl Yüklenir? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Google Play Store’da Bulunmayan Uygulamalar Android Telefona Nasıl Yüklenir?

Android İşletim Sistemli cep telefonu kullanıyorsak aradığımız uygulamaya Google Play Store’dan (Google’ın Uygulama Marketi) ararız ve indirerek yükleriz. Peki aradığımız uygulama Play Store’da yoksa ne yapacağız? Android işletim sistemi bizlere Google Play Store’da bulunmayan uygulamaları da yükleme izni veriyor. Bu aslında yararlı bir izin ancak Play Store’da bulunmayan zararlı yazılımları telefonunuza yükleyerek telefonunuza zarar verebilirsiniz, dahası kişisel verilerinizin çalınmasına neden olabilirsiniz. Bu sebeple Play Store dışındaki yerlerden yüklenen uygulamaları yüklemeden önce iyice araştırınız.

Peki hangi uygulamalar bunlar? Örneğin ülkemizde bulunmayan veye bölgesel kullanıcılara izin verilen uygulamalar, henüz yayınlanmamış uygulamalar, yeni güncellemesi gelmiş ancak Play Store’da henüz yayınlanmamış uygulamalar, Test uygulamaları. Bunlar gibi bir çok uygulama.

Tekrar hatırlatmakta fayda var. Uygulamaları mümkün olduğunca Play Store’dan indirmek en doğru seçenektir. Play Store’da bulunmayan üçüncü taraf yazılım ve uygulamaların içerisinde zararlı içerik bulunma olasılığı yüksektir.

Google Play Store’da Bulunmayan Uygulamaları Nasıl Yüklenir

  • Bunun için Play Store dışında uygulama indirebileceğiniz siteler bulunmakta. apkmirror, mobomarket, amazonmobile, appcase bunlardan bir kaçı. Öncelikle cep telefonumuzun internet tarayıcısından uygulamayı indireceğimiz internet sitesine giriyoruz.
  • Sitenin uygulama arama bölümünden istediğimiz uygulamayı aratıyoruz. Uygulamayı bulduktan sonra eğer önceki sürümleri var ise onları da görebilirsiniz. Uygulamamızı indirmek için download, indir veya aşağı ok şeklindeki butona dokunuyoruz.
  • Telefonunuz bilinmeyen veya önerilmeyen yerlerden indirilen uygulamalar hakkında sizi uyarır ve indirmeye başlamak için onayınızı isterse OK butonuna dokunarak onaylıyoruz.
  • Telefon marka model ve işletim sistemi sürümüne göre değişiklik gösterse de genelde uygulamalar “İndirilenler Klasörü”e indirilir.
  • İndirmiş olduğumuz uygulamayı kurmadan önce son yapmamız gereken dışarıdan yüklenen uygulamaların kurulumuna izin vermek. Bunun için de Telefonunuzun Ayarlar-Güvenlik menüsünden Bilinmeyen Kaynaklara İzin Ver butonunu etkinleştirmek.
  • Bu etkinleştirmeyi de yaptıktan sonra İndirilenler Klasörünü açıp indirdiğimiz dosyayı manuel olarak kurabiliriz.

Bunlar da ilginizi çekebilir