İnternet Hızı Testi Nasıl Yapılır? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

İnternet Hızı Testi Nasıl Yapılır?

İnternet hızı testi için farklı sebeplerden dolayı ihtiyaç duyabiliyoruz. Teknik birtakım aksaklıklar nedeni ile adil bir şekilde kullanılan kotaya takılmaktan, bazen de İnternet servis sağlayıcılarının sunduğu kalitesiz hizmetlerden dolayı İnternet hızlarında yavaşlama olabiliyor. Kullanıcılarda ödedikleri onca ücret karşılığında İnternet hızlarının neden bu kadar yavaş olduğunu veya ödedikleri ücrete göre İnternet hızlarının yeteri kadar hızlı olduğunu görmek isterler. Kullanıcılar bu tarz durumlarda karşılaştıkları zaman İnternet hız testleri yaparak kullanıcılara vaat edilen İnternet hızına sahip olup olmadığınızı rahatlıkla görebilirsiniz. İnternet hızlarını kontrol ettikten sonra ilgili birimler ile iletişime geçerek hızınızın yeteri kadar olmadığını söyleyip gerekli yerlere şikayet işlemlerinde buluna bilirsiniz.

[alert-warning]İlgili Konu: İnternet Hızlandırma[/alert-warning]

İnternet Hızı Testi İçin Hangi Programı Kullanmalıyız?

Bilgisayarınıza her hangi bir program yüklemeden İnternet üzerinden aratmış olacağınız İnternet Hız Testi cümlesi ile karşınıza çıkan sitelerden hız kontrol testi yapabilirsiniz. Genel olarak sitelerin hız testi için kullandıkları alt yapı aynıdır. Bu programları kullanmak için yapmanız gerekenler şu şekildedir; sayfa karşınıza çıktığında yeşil olarak yazılı duran “Begin Test” yazısına tıklayarak, butonun sarı renge dönmesini beklemelisiniz.

Buton sarı renge döndüğünde test işlemi başlamış olacak. Kısa bir süre sonrasında ekranda hız göstergesi şeklinde simge gri durumda kalmış olacak. İlk işlemde indirme hızını test edecek olan Speedtest’in bu işlemi süresince herhangi bir İnternet işlemi yapmamanız gerekiyor. İndirme hız testi bittikten sonra kullanıcıların isteğine göre upload hız testini de uygulayabilirsiniz.

İnternet Hızını Etkileyecek Durumlar Nelerdir?

Modem de kullanılacak kabloların kaliteli kablo olması gerekiyor. Kablolarda herhangi bir eziklik veya kopukluk olmaması gerekir. Ayrıca kablo uçlarında bulunan rj45’lerin içerisindeki kablo renklerinin doğru bir şekil de sıralanması lazım. Kablosuz İnternet kullanan kişiler İnternet’in şifresini ne kadar çok kişiye verirse İnternet’e erişim o kadar çok olacağından hız durumunu olumsuz etkiler.

Bunlar da ilginizi çekebilir