Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Modem şifresi standart olarak çok basit ve genel şifrelerden oluşmaktadır. Bu tarz şifreler kullanmamak ve güvenliği arttırmak sizler için çok daha iyi olacaktır. Türk Telekom internet hizmetini kullanıyor ve modeminizin şifresini mi değiştirmek istiyorsunuz ? Sizlere verilen adımları uygun bir şekilde gerçekleştirirseniz herhangi bir sorun yaşamadan modeminizin şifresini değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki resimdeki görüntü ile sizlerin karşılaştığı görüntü farklı olabilir. Bu sizin sahip olduğunuz modem markasına göre değişkenlik gösterebilir. Günümüzde en çok popüler olan modemler TP-LINK , ZTE gibi modem markalarıdır. Biz anlatımımızı ZTE marka modem ile gerçekleştirdik.

[alert-warning]İlgili Konu: Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir[/alert-warning]

Türk Telekom Modem Şifresi Değiştirme

1.İlk öncelikle Başlat butonuna tıklayarak arama kısmını açıyoruz.

2.Arama kısmına “cmd” komutunu yazıyoruz. Arama kısmına yazdığımız bu komut ile modem IP’sini öğreneceğimiz cmd uygulamasını buluyoruz.

3.cmd ye tıklıyoruz. Arama yaptıktan sonra karşımıza çıkan cmd isimli uygulamaya tıklıyoruz.

4.Çıkan ekrana ipconfig yazıyoruz. Çıkan siyak ekranda gerekli kodu yazdıktan sonra “Enter” tuşuna basıyoruz. Ardından karşımıza IP adreslerimiz ve modemimizin IP’si de çıkacak. Varsayılan Ağ Geçidi karşısında yazan 192.168.1.1 gibi 192.168.2.1 gibi rakamlar bizim modem IP’ mizdir. Bu IP’yi bir yere not ediyoruz.

5.Bir web tarayıcıyı açıyoruz. Bilgisayarınızda yüklü olan herhangi bir web tarayıcıyı açabilirsiniz. Biz anlatımımızda Google Chrome web tarayıcısını kullanacağız.

6.Tarayıcıya modem IP adresini yazın. Tarayıcıda internet çubuğu kısmına az önce öğrendiğimiz Modemimizin IP adresini yazalım ve “Enter” tuşuna basalım.

7.Modem arayüzünde şifrenizi girin. Karşınıza modeminizin arayüzü gelecektir. Bu kısımda kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. Genellikle standart modem kullanıcı adı ve şifresi admin , admin şeklinde olur ancak eğer bu kombinasyon yanlış ise modeminizin kullanma kılavuzuna bir göz atabilirsiniz.

8.Kullanıcı Yönetimine giriş yapın. Modem arayüzüne giriş sağladıktan sonra Yönetim > Kullanıcı Yönetimi yolunu takip ederek bu sekmeye giriş yapın.

9.Şifrenizi değiştirin. Eski şifrenizi girdikten sonra ard arda yeni şifrenizi iki kez girdikten sonra “Kaydet” butonuna tıklayarak şifre değiştirme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer modem farkınız farklı olduğundan dolayı bu işlemi gerçekleştiremezsiniz bizlere yorum atarak modem marka modelinizi yazabilirsiniz. Dilerseniz bizlerden yardım istemeden önce modeminizin kullanma kılavuzuna da bir göz atabilirsiniz. Modem kılavuzunda bu tarz işlemleri tamamı yer almaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir