Torrent Nasıl Hızlandırılır - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Torrent Nasıl Hızlandırılır

Torrent dosya paylaşımı yaparken bilgisayarınızdan dosya temin edebilecek kişi sayısını sınırlandırmanız upload hızınızın daha az kişiye paylaştırılmasından dolayı bağlantınızdaki yükü hafifletecektir.

Torrent dosyaları, dosyayı paylaşan diğer bilgisayarlara bağlanmanız aracılığıyla sizin bilgisayarınıza indirilir. Dosya aynı anda birden fazla kaynaktan küçük parçalar halinde indirilir ve bu dosyaların bir araya getirilmiş halde toplanması durumunda genel indirme hızınızı oluşur. Bilgisayarınız ve ağ yapılandırmanız genel aktarım hızınızı etkileyebilecek çeşitli faktörlerdir.

qBittorent gibi hafif ve stabil torrent uygulamaları tıpkı diğer torrent istemcileri gibi çalışır ve tüm ihtiyacınızı karşılar. Ancak diğer torrent istemcileri gibi kar amacı gütmediğinden dolayı çok daha hızlı ve stabil çalışabilen bir uygulamadır.

1. Düşük kaynak tüketimli bir torrent istemcisi yükleyin. Daha popüler olan bazı BitTorrent istemcileri ekstra özellikler ve reklamlarla kaplanmış durumda. Sadece torrentleri indirmeye odaklanan hafif bir istemci yüklemek, transferlerinizi hızlandırmanıza yardımcı olabilir.

 • En popüler torrent istemcilerinden biri de qBittorrent’tir. Bu, reklam afişleri olmayan çok hafif bir torrent istemcisidir ve qbittorrent.org adresinden indirilebilir.

UPnP ayarlarını nasıl güncelleyeceğiniz hakkında bilgi sahibi değilseniz ve modem arayüzünüz ile ilgili bir düzenleme yapmanız gerekiyorsa internet servis sağlayıcınız ile bu durumu görüşüp konu hakkında destek isteyebilirsiniz.

2. Torrent istemciniz için UPnP’yi etkinleştirin. Bu, torrent istemcisinin diğer kullanıcılarla bağlantı kurmak için gereken bağlantı noktalarını otomatik olarak oluşturmasını sağlayan eşsiz bir özelliktir. Çoğu modern yönlendiricisi UPnP’yi destekler.

 • Torrent istemcisindeki Seçenekler veya Tercihler menüsünü açın.
 • “Bağlantı” seçeneklerini seçin.
 • “Use UPnP” kutusunu işaretleyin ve Uygula’yı tıklayın.
 • Eğer ilgili seçenek devre dışı durumda yani işaretlenemiyorsa, yönlendiricinizin yapılandırma sayfasına giriş yapıp gelişmiş ayarlar bölümünden UPnP’yi etkinleştirebilirsiniz. Bu etkinleştirmeden sonra ilgili istemcideki seçenek aktif hale gelecektir.

Upload hızınızı düşürmeniz direkt olarak indirme hızınıza etki edecek ve daha hızlı dosya indirmenizi sağlayacaktır.

3. Karşıya yükleme oranınızı sınırlayın. Torrentler, kullanıcılar dosyaları paylaşmaya devam ettiği sürece ayakta kalır; bu nedenle, yüklemeyi tamamen kapatmak istemezsiniz, ancak paylaşımınızı sınırlandırmazsanız da indirme hızınız düşebilir. Yükleme oranınızı sınırlamanız sizi indirme hızınızı maksimuma çıkarmaktan alıkoymaz. Bağlantınızın düşük hız nedeniyle boğulmasını önlemek için maksimum yükleme hızınızı 80 olarak ayarlayın.

 • Torrent istemciniz için Seçenekler veya Tercihler menüsünü açın.
 • “Hız” veya “Bant genişliği” seçeneğini tıklayın.
 • Yükleme oranınızı maksimum yükleme oranınızın yaklaşık% 80’i olarak ayarlayın. Örneğin, 1
 • Mb / sn’lik (125 kb / s) bir yükleme hızı varsa, yükleme hızınızı 100 kB / s olarak ayarlayın.
 • Bu bölümdeyken İndirme oranınızın “0” (sınırsız) olarak ayarlandığından veya indirme oranı sınırlamasının devre dışı bırakıldığından emin olun.

Torrent dosya paylaşımı yaparken bilgisayarınızdan dosya temin edebilecek kişi sayısını sınırlandırmanız upload hızınızın daha az kişiye paylaştırılmasından dolayı bağlantınızdaki yükü hafifletecektir.

4. İzin verilen bağlantı sayısını değiştirin. Kaç kişinin size bağlanabileceğini ayarlayabilirsiniz. Size bağlanabilecek kullanıcı sayısının sınırlandırılması, bağlantınızın aşırı kalabalıklaşmasını önlemeye yardımcı olur. Daha hızlı indime yapabilmek için bu ayarı yapılandırmış olmanız çok önemlidir.

 • Seçenekler veya Tercihler menüsünün “Bağlantılar” ı veya “Bant Genişliği” bölümünü açın.
 • “Genel maksimum bağlantı”nızı 150 olarak ayarlayın.
 • “Torrent başına maksimum bağlantı sayısı”nı 100 olarak ayarlayın.
 • “Torrent başına yükleme kaynakları”nı 3-5 olarak ayarlayın. Bu, size bağlanabilecek kişilerin sayısını belirleyeceğiniz alandır 3 ila 5 arasında bir sayı belirlemeniz iyi olabilir.

5. Torrent istemciniz için Windows Güvenlik Duvarı’na bir istisna ekleyin. Windows Güvenlik Duvarı, torrent istemcinizi engelliyor olabilir, bu da diğer kullanıcılara bağlanmanızı engel oluyor olabilir.

 • Başlat menüsünü açın ve windows firewall yazın. Sonuç listesinden “Windows Güvenlik Duvarı” nı seçin.
 • “Windows Güvenlik Duvarı ile bir uygulamaya veya özelliğe izin ver” bağlantısını tıklayın. Bu, pencerenin sol tarafında bulunur. Windows XP kullanıyorsanız, “İstisnalar” sekmesini tıklayın.
 • Listenin üstündeki Ayarları değiştir düğmesini tıklayın, ardından torrent istemcinizi bulmak için aşağı ilerleyin.
 • Özel ve Genel kutularınının işaretli olduğuna emin olun ve daha sonra Tamam’ı tıklayın.

İnternet servis sağlayıcıları torrent trafiği nedeniyle farklı ülkelere upload yapan kullanıcılarının ağdaki yükü arttırmalarından dolayı bu trafiğe engel olmaya çalışır. Maskelenmiş bağlantılar ise internet servis sağlayıcılarının ilgili dosya paylaşımına erişiminin önüne geçmenize yardımcı olur.

6. Protokol şifrelemesini etkinleştir. Birçok İnternet servis sağlayıcı (ISS: TTNET, Superonline vs.), ilgili trafiği ağında zorlanma ve potansiyel olarak yasadışı gördükleri için BitTorrent trafiğini azaltmaya gayret edecektir. Çoğu BitTorrent istemcisi, ISS’nize ilgili trafiği maskeleyen protokol şifrelemesini etkinleştirmenizi sağlar. Bu, bağlantı hızınızı azaltmalarını önlemeye yardımcı olabilir.

 • Şifreleme ayarlarını, BitTorrent istemcisinin Seçenekler veya Tercihler menüsündeki “BitTorrent” bölümünde bulabilirsiniz.
 • Şifreli bağlantılar oluşturduğunuzda yalnızca diğer şifreli bağlantıya sahip kullanıcılar ile etkileşimegirebilirsiniz ve dolayısıyla ilgili şifrelemenin çok fazla kullanılmaması trafiğinizi yavaşlatabilir.
 • Şifreleme yaparak bir içerik indirdikten sonra bundan doğacak yasal sorumluluğunuzun ortadan kalkacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz; dosya ve indirmeniz halen erişilebilir olacak ve gizlilik için kullanabileceğiniz yegane yöntem halen VPN servisleridir.

7. Seeders sayısı yüksek olan içerikleri tercih edin. Seeders sayısı torrentin bir kısmını veya tamamını paylaşan kullanıcı sayısını ifade eder. Binlerce seeders’ın paylaştığı bir dosyayı indirmek bağlantı kurabileceğiniz daha fazla kullanıcı anlamına geldiğinden dolayı indirmenizi hızlandıracaktır. Sahip olduğunuz indirme hızı bağlı olduğunuz tüm kullanıcıların bir araya gelmesiyle oluşturulan yükleme hızına eşit olacaktır ve basit bir matematikle seeders sayısının indirme hızınıza nasıl bir etki yaratacağını düşünebilirsiniz.

 • Tüm torrent tracker siteleri, torrent’in sahip olduğu Seeders ve Leechers / Peers sayısını listeler. Leechers / Peers, dosyanın tamamını paylaşmadan indiren kullanıcıların sayısını ifade eder ve bu kullanıcılara bağlanamazsınız. Bu nedenle Leechers / Peers sayısı Seeders sayısından fazla olan bir dosyayı indirmeniz bağlantı hızınızın artmasını sağlamayacaktır ve farklı alternatif torent dosyaları denemeniz yararlı olabilir.

8. Torrentin bant genişliği tahsisini yüksek olarak ayarlayın.

 • Karşıdan yüklediğiniz torrente sağ tuşla tıklayın.
 • Farenizi Bandwidth Allocation’ın üzerine getirin.
 • High seçeneğine tıkladıktan sonra indirme işlemine devam edin.

Bunlar da ilginizi çekebilir