Torrent Nasıl Kullanılır - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Torrent Nasıl Kullanılır

Torrent günümüzde dosya paylaşım formatları arasından en yaygın olanlarından bir tanesi. Şuan internet kullanımının %50’sinden fazlasını torrent dosyalarıyla indirmeler oluşturuyor. Torrent kullanımı yaygın olduğu kadar aslında kullanımı da bir o kadar kolay. Eğer sizde bu işlerde yeniyseniz ve torrent kullanımını öğrenmek istiyorsanız adımları takip ederek çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Torrent Programı Yükleme

1. Torrentin başta ne olduğunu ve temellerini öğrenelim. Torrent dosyası sayesinde hemen hemen tüm dosya türlerini program üzerinden indirebilirsiniz. Program dosyayı ufak parçacıklara ayırır ve bu parçalara sahip kullanıcıların bilgisayarlarından dosya parçalar halinde indirilir. Yani aynı anda programını birden fazla konumlardan indirmeye başlarsınız. Program indirme ve parçalar tamamlandığında parçalar bütünleştirilir ve indirdiğiniz dosya hazır hale getirilir.

 • Program dosyalarını eğer indiren kişi iseniz İngilizce bir terim olarak “leecher” sayılırsınız. Ancak eğer dosyayı paylaşan kişi iseniz “seeder” sayılırsınız.
 • Program paylaşmadan önce telif haklarını okumayı ihmal etmeyin. Çünkü her programı veya dosyayı paylaşmak legal olmayabilir.

2.BitTorrent Client dosyasını indirelim. Torrent clienti sizlerin torrentleri indirmenizi, paylaşmanızı kısaca torrentleri yönetmenizi sağlar. Torrent dosyalarını yönetmenizi sağlayacak bir çok client bulunmaktadır ancak BitTorrent , uTorrent ve Vuze gibi clientler güvenilir olanlardır.

3.Clienti Yükleyelim. Torrentleri yönetmek için indirdiğimiz client dosyasının kurulumu gerçekleştirelim. Programı kurarken dikkat edin. Bazı harici programlarda client ile birlikte yüklenebilir. Genellikle ileri , ileri derken fark etmiyoruz ancak kendiliğinden tik işareti ile işaretlenmiş dosyalarda beraberinde yüklenir. Bu tik işaretlerini kaldırabilirsiniz.

Torrent Yükleme

1.Bir tracker sitesi bulalım. Google’da arama yaparak tracker listesi bulabilirsiniz. Bu tracker siteleri sizlere indireceğiniz torrent dosyalarını sunar. Doğrudan kendi sunucularında dosyaları bulundurmazlar ancak kullanıcıların ulaşabilecekleri torrentleri sunarlar. Torrent trackerlar ikiye ayrılır genel ve özel olarak.

 • Genel trackerlar herkesin istediği zaman ulaşabileceği ve torrentleri indirebileceği trackerlardır. Herhangi bir üyelik ve davet gibi bir şey gerektirmez.
 • Özel trackerlar ise kişiye özeldi ve üye olmanız yada davetiye almanız gerekebilir.

2.İstediğiniz torrent dosyasını arayıp bulun. İstediğiniz hangi dosya ise bu dosyanın aramasını tracker sitesinde arayın ve bulun.

 • Aradığınız dosya ile sizin bulduğunuz dosya türünün aynı olduğuna dikkat edin. Video arıyorsanız video uzantılı bir dosya olması gerekir.
 • Aradığınız dosyanın kısa şekilde yazılmış halini bulabilirsiniz. Tam ismiyle yazmayabilir.
 • Güncel tarihli ve popüler olan indirmeleri takip etmeniz doğru dosyayı bulmanızda işinizi kolaylaştıracaktır.

3.Hangi dosyayı indirmek istediğinize karar verin. Bir dosyayı indirmek isterken karşınıza birden fazla seçenek gelebilir. Bu seçeneklerden size en uygun olanına karar vermelisiniz.

 • İndirmek istediğiniz dosya kaliteleri farklılık gösterebilir. Örneğin eğer bir video indirmek istiyorsanız büyük dosyalar daha kaliteli dosyalar olurken dosya boyutu düşük olanlarda düşük kaliteye sahip olacaktır.
 • Seeder kısmı fazla olan dosyaları indirmeniz sizlerin torrenti daha hızı indirmenizi sağlayacaktır. Çünkü dosya daha fazla parçacıklara ayrılıp aynı anda daha fazla indirme yapılabilir.

4.Dosya uzantısının doğru olup olmadığını kontrol edin. İndirmek istediğiniz dosyanın size uyup uymadığını kontrol edin. Yine bu durum video indirirken başımıza dert açabilir. Windows tarafından desteklenmeyen bir video formatı ise dosyayı yok yere indirmiş olursunuz.

5.Dosya seçerken dikkatli olun. Dosyanızı seçerken doğru ve sorunsuz bir dosya olduğundan emin olmak için dosya hakkında yorumları ve beğenileri takip edebilirsiniz.

6.Torrent dosyasını indirin. Torrent dosyasını tracker sitesinde indirin. İndireceğiniz dosya normal dosyadan farklı olarak çok küçük bir boyutta olacaktır ve bir kaç saniye içerisinde bilgisayarınıza inecektir.

7.İndirdiğiniz torrent dosyasını çalıştırın. Bir çok torrent dosyası Windows bilgisayarlarda indiğinde otomatik olarak açılıp dosya yüklemesi başlamaktadır. Eğer başlamadıysa torrent clientinizi açarak dosyanızı bulun.

 • Torrent dosyasının ineceği yeri önceden belirtmediyseniz yani belirli bir yere inmiyorsa dosyayı nereye indireceğiniz size sorulacaktır.
 • Eğer yeterli alanınız yoksa dosya indirme işleminiz başlamayacaktır.

8.Dosyanın inmesinin başlamasını bekleyin. Torrent dosyasını açtıktan sonra dosya indirme hazırlanmaya başlayacaktır ve bir süre sonra dosyanın inmeye başlayacaktır. İnme barı %100 olduğunda dosyanız hazır hale gelir.

 • Aynı anda birden fazla torrent dosyası indirebilirsiniz ancak bu indirme hızınızı düşürebilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 Yorum

 1. Berna dedi ki:

  Gerçekten çok güzel anlatmışsınız ben bile anladım