Signal Nedir ve Nasıl Çalışır - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Signal Nedir ve Nasıl Çalışır

SİGNAL NEDİR NASIL ÇALIŞIR

Bu yazımızda gizlilik odaklı mesajlaşma uygulaması Signal’e nasıl başlayacağınıza ve Signal hakkında bilinmeyen bir çok şeye değineceğiz. Signal Nedir ve Nasıl Çalışır, Signal Güvenli midir, Signal’i Diğer Programlardan Farklı Kılan Nedir, Signal’i Nereden Edinebilirim, Signal Kullanmaya Nasıl Başlanır, Signal’de Nasıl Sohbet Edilir, Signal Bilgilerimizi Saklar mı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Muhtemelen popüler mesajlaşma uygulamalarından en az birini kullanıyorsunuzdur. WhatsApp, Telegram, Facebook Messenger veya benzerilerini. Bunların tümü dünya genelinde yaygın olarak kullanılsa da, bunları kullanmak gizlilik ile ilgili bazı endişeleri beraberinde getirir. (Özellikle Facebook’un sahip olduğu uygulamalar) Signal, kendi alanındaki diğer uygulamalara güzel bir alternatif olan, gizlilik bilincine sahip bir mesajlaşma hizmeti olarak karşımıza çıkıyor.

Signal Nedir

Signal, internet üzerinden anlık mesajlaşmaya izin veren bir mesajlaşma uygulamasıdır. Diğer mesajlaşma uygulamalarına benzemektedir. Cep telefonunuz hücresel veri veya Wi-Fi üzerinden internete bağlı olduğu sürece, insanlara mesaj göndermek için Signal’i kullanabilirsiniz.

Signal’i Diğer Programlardan Ayıran Özellik Nedir

Signal’in son zamanlarda sık sık gündeme gelmesinin bir nedeni var. Gizliliğe olan yaklaşımı. Uygulama, tüm mesajlar ve çağrıların gönderimi ve alımı noktasında uçtan uca şifreleme sağlayan bir sistem olan Signal Protokolünü kullanır.

Uçtan Uca Şifreleme Nedir

Uçtan uca şifreleme sistemi yalnızca ilgili cihazların mesajları okuyabildiği bir iletişim sistemini ifade eder. Bu sistemde, mesajınızın karşı tarafa aktarımı sırasında ele başka kişiler tarafından ele geçirilmesi durumunda, mesaj onlar için anlamsız olacaktır. Uygulama sağlayıcısı yani Signal şirketinin kendisi de dahil olmak üzere hiç kimse istese bile sizin ne gönderdiğinizi göremez.

Signal’in sistemi, diğer birçok mesajlaşma uygulamasının kullandığı sistemden biraz farklıdır. Örneğin Telegram, varsayılan olarak istemci-sunucu şifrelemesini kullanır. Bu, mesajlarınızın cihazınız ile Telegram sunucuları arasında giderken şifreleneceği, ancak yine de Telegram sunucularında saklandığı anlamına gelir. Bu yolla Telegram sohbetlerinize birden fazla cihazdan erişmenize imkan verilir. Ama aynı zamanda mesajlarınızın tamamen şifrelenmediği anlamına da gelir.

Signal Foundation hem Signal uygulamasını hem de Signal Protokolünü oluşturmuştur. Diğer uygulamalar da bu protokolü kullanır. 2016 yılında WhatsApp, tüm mesajlarını şifrelemek için Signal Protokolünü kullanmaya başlamıştır. Ancak WhatsApp da verileri sunucularında muhafaza etmektedir. Bununla birlikte, Facebook’un WhatsApp’taki varlığı büyüdükçe (2021’in başlarındaki gizlilik politikası güncellemesi gibi), birçok kişi artık WhatsApp’a güvenmemeye başlamıştır.

Signal, gizlilik bilincine sahip yüksek profilli bir çok kişiden destek almıştır. Örneğin Edward Snowden mesajlaşmak için Signal kullandığını belirtmektedir. ABD hükümetinden yıllardır kaçan biri tarafından söylenen bu söz Signal için büyük bir övgüdür.

Signal Nedir ve Nasıl Çalışır, Edward Snowden

Signal’i Nereden İndirebilirim

Signal hem Android hem de iPhone’da mevcuttur. Android sürümünü buradan, IOS sürümünü buradan indirebilirsiniz. Ayrıca Windows, Mac ve Linux’ta da mevcuttur. Ancak, uygulamayı bilgisayarınızda kullanabilmek için önce uygulamayı telefonunuza yüklemiş olmanız gerekir. Bu, uçtan uca şifrelemenin bir sonucudur. Signal birden fazla cihazda çalışmaz, bu nedenle masaüstü uygulaması telefonunuzdan veri çeker. Signal tamamen ücretsiz ve açık kaynaklıdır. Kullanmak için hiçbir şey ödemenize gerek yoktur. Uygulamayı indirmek ücretsizdir ve herhangi bir reklamı veya uygulama içi satın alma işlemi yoktur.

 

Koronavirüs Olan Birisiyle Aynı Evde Nasıl Yaşanır başlıklı yazımız ilginizi çekerse yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Signal Kullanmaya Nasıl Başlanır

Signal kullanmaya başlamak için Android telefonunuza veya iPhone’unuza Signal’i yüklemelisiniz. Uygulamayı yükledikten sonra açtığınızda, uygulama hakkında temel bilgileri okuyabilirsiniz. Ardından uygulamanın bildirimlerini etkinleştirmeli, kişilerinize erişim ve benzeri istemleri onayladıktan sonra kaydolmak için telefon numaranızı girmelisiniz.

Şu anda Signal yalnızca bir telefon numarası kullanarak hesap oluşturmayı desteklemektedir. Bir e-posta adresi, kullanıcı adı ve şifre veya benzeri bir hesap oluşturamazsınız. Maksimum gizlilik için, hesabınızı Google Voice numarası gibi ikincil bir telefon numarasıyla oluşturmak isteyebilirsiniz. Telefon numaranızı bir kodla onayladıktan sonra, adınızı girmeniz gerekecektir. Son olarak, Signal uygulamasını kullanmak için bir PIN oluşturmanız gerekir. Bu, özel bilgilerinizi uygulamada şifrelenmiş bir şekilde tutar ve uygulamayı yeniden yüklediğinizde kişilerinizi ve diğer verilerinizi geri yüklemenize olanak tanır. Uygulamayı açmak için buna ihtiyacınız yoktur. Eğer unutursanız Signal PIN kodunuzu sıfırlayamazsınız. Bu yüzden şifrenizi güvenli bir yere not ettiğinizden emin olunuz.

Signal’de Nasıl Sohbet Edilir

Signal’in indirip kayıt işlemini tamamladıktan sonra diğer mesajlaşma uygulamalarında olduğu gibi arkadaşlarınızla sohbet etmeye başlayabilirsiniz. Kişilerinizle yeni bir sohbet başlatmak için sağ üstteki Kalem simgesine dokunmanız gerekir. Bir sohbetin esnasında resim ve sesli mesaj göndermek için sağ alttaki simgeleri kullanabilirsiniz. Görüntülü veya sesli arama başlatmak için sağ üstteki simgeleri kullanınız.

Ayarlar menüsünü açmak için sol üstteki profil simgenize dokununuz. Buradan profilinizi ayarlayabilir, okundu bilgileri ve engellenen numaralar gibi gizlilik ayarlarını değiştirebilir, bildirimleri ayarlayabilirsiniz.

Signal’i bilgisayarınızda kullanmak istiyorsanız masaüstü uygulamasını indirininiz. Ardından Ayarlar menüsünde bağlı cihazları seçiniz ve yeni cihazı bağlayı seçiniz. Bu, uygulamanın masaüstü sürümünde görüntülenen ve bilgisayarınızı ve telefonunuzu birbirine bağlayan bir QR kodunu taramanıza olanak tanır.

Signal ile İletişiminizi Gizli Tutun

Özel mesajlarınız için güvensiz bir platform kullanmanıza gerek yok. SMS mesajlaşma herhangi bir güvenlik sağlamazken, Facebook Messenger gibi uygulamalar Facebook’un tüm yazışmalarınızı okumasına izin verir. Signal ile sorunsuz bir mesajlaşma deneyiminin keyfini çıkarırken bu tür endişelerden de kaçınmış olursunuz. Umarız aklınızdaki Signal Nedir ve Nasıl Çalışır sorularına yanıt bulmuşsunuzdur.

Bunlar da ilginizi çekebilir