Site Engelleme Nasıl Yapılır? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Site Engelleme Nasıl Yapılır?

Site engelleme konusuna belki kendinizi bir düzene sokmak için ihtiyaç duyuyorsunuzdur. Yada çocuğunuzun girdiği siteleri daha kontrollü hale getirebilmek için bilgisayarda girilebilecek bazı zararlı siteleri engellemek isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda tarayıcılardan tek tek siteleri engellemek yerine bilgisayar sunucusundan yaptığınız engelleme işlemi ile Internet Explorer, Chrome, FirefoxOpera gibi ve diğer tüm tarayıcılardan siteleri engelleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Site Engelleme Windows PC

1.Herhangi bir tarayıcıya C:/Windows/System32/drivers/etc adresini yazın. Eğer Windows farklı bir sürücüye kurulur ise C: yerine sürücü ismini yazabilirsiniz. Genellikle Windows C: sürücüsünde kurulur ancak D: sürücüsünü de kurmuş olabilirsiniz.

2.Karşınıza gelen dosyalar arasında hosts dosyasına çift tıklayarak açın.

3.Dosyayı not defteri ile açın. Dosya tanımlanamayan bir dosya niteliğinde duruyorsa çift tıklayarak açmaya çalıştığınızda size açmak istediğiniz programı soracaktır. Bu kısımda karşınıza gelen not defteri ile dosyayı açın.

4.Engelleme istediğiniz siteleri yazın. Karşınıza çıkan not defteri ile açtığınız sayfada alt kısma gelin ve “Enter” tuşu ile yeni bir satır başlatın. Bu satıra 127.0.0.1 adresini yazdıktan sonra engellemek istediğiniz site adresini www olmadan girin.

5.Dosyayı kaydedin. Engellemek istediğiniz siteleri yazdıktan sonra sol üst köşeden Dosya > Kaydet seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkan kaydetme ekranında bulunan kısımdan aşağıdaki ayarları yapmayı unutmayın.

  • Dosyayı kaydetme seçeneğini açtıktan sonra Dosya Türü seçeneğine tıklayıp tüm dosyalar dolarak seçeneği değiştirin.

[alert-note]

NOT

Eğer dosyayı kaydederken dosyayı kaydetmeye izniniz olmadığını dair bir uyarı alırsanız hosts dosyasına sağ tıklayın, Özellikler seçeneğine girin. Açılan pencereden Güvenlik kısmına girin. Bu kısımda tam denetim izniniz yoksa izin ver seçeneğini ayarlayın.

[/alert-note]

Site Engelleme MAC

1.Uygulamalar > Yardımcı Programlar > Terminal uygulamasını başlatın.

2.sudo /bin/cp /etc/hosts /etc/hosts-original kodunu terminal uygulamasında yazın ve bunu yazdıktan sonra uygulama sizi uyarıp izin için şifre girmenizi isteyecektir. Şifrenizi doğru bir şekilde girin.

3.Ardından açılan sayfada sudo /Applications/TextEdit.app/Contents/MacOS/TextEdit /etc/hosts kodunu ekrana yapıştırın ve enter tuşuna basın.

4.Açılan sayfada Windows ‘ da yaptığımız gibi 127.0.0.1 yazdıktan sonra engellemek istediğimiz siteyi yazın.

5.Ardından dosyayı kaydedin ve işlem tamamlanmış olacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir