Hashtag Nedir, Hashtag İşareti Nasıl Yapılır? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Hashtag Nedir, Hashtag İşareti Nasıl Yapılır?

Hashtag kişilerin sosyal medya üzerinde paylaştıkları şeyleri popüler kelimeler ile ifade edip, çoğunlukla paylaşımın genel konusunu yazdıkları söz veya sözcük öbekleridir. Hashtag (#) kare işareti ile bitişik şekilde söz veya sözcük öbekleri yazılarak kullanılır.

Hashtag ilk olarak 2007 yılında Twitter üzerinde kullanıcıların sık sık kullanmasıyla başladı ve diğer kullanıcıların da hoşuna giden bu durum hızlı bir şekilde yayıldı. Twitter üzerinde başlayan hashtag kullanımı Instagram, Facebook gibi diğer sosyal paylaşım platformlarında yoğun bir şekilde kullanılıyor. Kişiler arasında yaygın olan bu hashtag kullanımı biraz gecikmeli de olsa Türkiye’de kimi kurumlar, şirketler hatta haberler tarafından dahi kullanılmaktadır.

[alert-warning]İlgili Konu: UNF Nedir[/alert-warning]

Hashtag kullanımının faydaları olarak en temel faydası olarak paylaştığınız şeyin daha fazla kişiye ulaşması olarak gösterebiliriz. Örneğin Instagram uygulamasında paylaştığınız fotoğrafta eğer hashtag kullanırsanız keşfet kısmında veya sizin etiketin aynısını kullanan kişiler tarafından fotoğrafınız görüntülenebilir. Bazı kişi veya kurumlar halen daha hashtag kullanımını doğru bir şekilde gerçekleştiremiyor olsa da daha fazla kişiye ulaşmayı hedefleyen kişi ve kurumların yoğun bir şekilde hashtag kullanması tavsiye edilir.

Hashtag İşareti Nasıl Yapılır?

hashtag işareti

hashtag işareti

Hashtag işareti # yapılması için klavye fonksiyonlarından altGr + 3 tuşuna basarak işareti yapabilirsiniz. Eğer klavye de bu tuşlardan bir tanesi bozuk ise endişelenmenize gerek yok dilerseniz yazımızdaki kare # işaretini kopyalayarak hashtag işaretini yapabilirsiniz.

Eğer bunu yapmakta da problem yaşıyorsanız bilgisayarınızın ekran klavyesini açarak da bu işlemi yapabilirsiniz. Ekran klavyesini açmak için Başlat‘a  gidin ve ardından da Ayarlar > Erişim Kolaylığı Klavye‘yi seçip kaydırıcıyı Ekran Klavyesi’nin altına getirin. Ekranda gezinmek ve metin girmek için kullanılabilen bir klavye ekranda görüntülenir. Siz kapatana kadar klavye ekranda kalır.

Telefondan hashtag işareti yapmak için ise yapmanız gereken şey klavyenizin harf modundan rakam kısmına geçiş yapın. Rakamların yer aldığı klavye görünümünde hashtag yani kare işaretini göreceksiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir