Saç Ekimi Nasıl Yapılır - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Saç Ekimi Nasıl Yapılır

Saç Ekimi Nasıl Yapılır

 

Saç nakli, kelliğe karşı dayanıklı olan göğüs, bacak, kol, gibi vücudun çeşitli yerlerinden, daha çok ense tarafa yakın kafanın arka kısmından alınan saç köklerinin, saçların seyreldiği alana eklenmesidir. Saç naklinde en çok talep edilen kafanın arka bölümünde yer alan saç kökleridir. Erkeklerde ensede yer alan saç kökleri DHT hormonuna karşı tepkisiz olduklarından ötürü dökülme yaşanmaz. Vücudun diğer yerlerinden alınan saç kökleri ise DHT hormonuna yenik düşerek dökülmeler yaşanabilir ve saç ekiminden sonra da yine dökülebilirler.

Fakat kadınlarda, erkeklerde DHT hormonuna karşı dirençli olan saç dökülmeyen bölüm ne yazık ki yer almamaktadır. Bu yüzden kadınlarda gerçekleştirilecek saç ekiminin başarı oranı erkeklere göre daha azdır.

 

 

Yan Etkiler (Komplikasyonlar)
Saç ekimi operasyonlarından sonra ki zamanlarda görülen belli başlı yan etkileri şu şekildedir:

  1. Kanama: Ekimin gerçekleştiği bölgede kanama görülebilir: Bu yan etkinin yaşanmaması için muhakkak operasyondan önce hastanın kanama profili göz önüne alınmalı, buna yönelik gerekli tıbbi gözlemler yapılmalı ve kanamayı arttırmaya yönelik olan ilaçlar yapılacak işlemden evvel kesilmelidir.
  2. Enfeksiyonlar: Saç alınan ya da saç ekilen bölgelerde enfeksiyon yaşanması çok az rastlanılan bir durumdur. Bunun sebebi kafa derisinin çok iyi bir şekilde kanlanması sebebiyle enfeksiyonlara karşı direncidir. Ancak bir enfeksiyon yaşanması durumunda verilen antibiyotiklerle bir an evvel tedaviye başlanmalıdır.
  3. Saç köklerinin alındığı bölgede yara dokusu oluşması: FUT metodu vasıtasıyla gerçekleştirilen saç ekim operasyonlarında daha sık görülür. Cildi müsait olan kişilerde ya da kötü bir işlemden sonra ortaya çıkma olasılığı daha fazladır.
  4. Saçın alındığı bölgede gerçekleşen his kaybı: FUT tekniği uygulanan kişilerde az da olsa görülebilir, makul tedavilerle genelde kaybolur.

Saç ekiminin yöntemleri 
Saç ekimi operasyonu, saç köklerinin alınması ve alınan saç köklerinin nakledilmesi suretiyle 2 şekilde yapılan bir operasyondur. Saç köklerinin alınması:

  1. FUE: saç köklerinin birer birer alınıp nakledilmesidir. Fue saç ekimi çağımızda ilk anlamlandırıldığı zamana göre çok fazla değişime uğramıştır. Artık çok az FUE tekniğine uygun kişilerde punch denilen biopsi iğneler vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir.
  2. FUT: kafanın arka kısmından güvenli alandan bir bant biçiminde saç şeridi alınarak mikroskop yardımıyla köklere ayrıştırılması yöntemidir.

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir