WhatsApp yazışmalarınız nasıl şifrelenir? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

WhatsApp yazışmalarınız nasıl şifrelenir?

Whatsapp-şifre-koyma

Günümüzde en çok kullanılan iletişim araçlarından birisi WhatsApp. Peki WhatsApp’ınız güvenli mi? WhatsApp nasıl güvenli hale getirilebilir? WhatsApp’ı başka uygulamalar kullanmak suretiyle şifreleyerek yazışmalarımızı, paylaşmış olduğumuz, fotoğraf ve belgelerimizi güvenli hale nasıl getirebiliriz. Bu yazımızda bu konulara değineceğiz.

WhatsApp ile ilgili daha önce bir çok makale yayınlamıştık. WhatsApp ile ilgili aşağıdaki konular ilginizi çekiyorsa göz atabilirsiniz.

Whatsapp Nasıl Açılır

WhatsApp Nasıl İndirilir

WhatsApp Hesap Silme Nasıl Yapılır

Başkasının WhatsApp Mesajlarını Okuma Nasıl Yapılır

WhatsApp’ta Engelleyenleri Nasıl Görebilirim

Başkasının WhatsApp’ına Nasıl Girilir

Whatcrypt Nedir, Whatcrypt Nasıl Kullanılır

 

Son yıllarda  WhatsApp sürekli yeni güncellemeler yayınlayıp veri güvenliğini korumaya çalışıyor. Uçtan uca şifreleme, belge ve metin silme gibi özellikler bunlardan birkaçı. Ancak bu güncellemeler sadece uzaktaki kişilerin bilgilerimize erişmesini engelliyor. Peki en yakınlarımızdaki insanların özel bilgilerimize erişmesini istemiyorsak ne yapmalıyız? Yakınlarınızdaki kişiler haberimiz yokken veya biz odada değil iken WhatsApp yazışmalarımıza, resim ve belgelerimize erişebilir. İşte bu noktada devreye “Şifreleme Uygulamaları” giriyor.

 

Android Telefonlarda WhatsApp nasıl şifrelenir?

Gerek Google Play Store gerekse Apple Store’da WhatsApp şifrelemesi yapabilen bir çok uygulama mevcut. Biz Android kullananlar için “AppLock” uygulamasını tavsiye ediyoruz. Hem kurulumu hem de kullanması basit olan bu uygulama ile WhatsApp’ta içerik ve bilgileriniz güvende olacaktır. Uygulamayı Google Play Store’dan bu adresten ücretsiz indirebilirsiniz.

 

applock

Applock Uygulaması

 

Uygulamayı yükledikten sonra sizden desen kilidi, parmak izi veya şifre oluşturmanız isteniyor. Daha sonra hangi uygulamaların şifreleneceğini soruyor. Kurulum tamamlanınca seçtiğiniz uygulamaların şifre, parmak izi veya desen kilidi olmadan açılmamasını sağlıyor. Biz bu uygulamayı WhatsApp için önerdik ancak diğer uygulamalarınızı da (Örneğin SMS mesajlarınızı) aynı uygulama ile güven altına alabilirsiniz.

İphone Telefonlarda WhatsApp nasıl şifrelenir?

Apple Store’da WhatsApp şifrelemesi yapabilen bir çok uygulama mevcut. Biz İphone kullananlar için “Password for WhatsApp Messages” uygulamasını tavsiye ediyoruz. Kurulumu da kullanması basit olan bu uygulama ile WhatsApp’ta içerik ve bilgileriniz güvende olacaktır. Uygulamayı Apple Store’dan bu adresten ücretsiz indirebilirsiniz.

 

Password for WhatsApp Messages

 

Programı açtığınızda karşınıza gelen ekranda şifrelemek istediğiniz uygulamayı seçebilirsiniz. Burada WhatsApp’ın karşısındaki bulunan simgeyi “On” haline getirirseniz şifre belirledikten sonra WhatsApp’ınız şifrelenmiş olacak ve uygulamaya girmek istediğinizde sizden şifre isteyecektir.

Bunlar da ilginizi çekebilir