Windows 10 Otomatik Güncelleme Nasıl Kapatılır - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Windows 10 Otomatik Güncelleme Nasıl Kapatılır

Windows 10 Güncelleme Kapatma

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10, yeni özellikleri ile hayatımıza girmişti. Bir yandan önemli ve yeni özellikler kullanıma sokulurken, bir yandan da belli başlı özelliklerin değiştiğini de kullandıkça görüyoruz. Bu değişen özelliklerden birisi de Windows 10 Otomatik Güncelleme özelliği.

Eski versiyonlardan farklı olarak otomatik güncellemeleri doğrudan menüler üzerinden gerçekleştirmek mümkün değil. Güncelleştirmeleri tek hareketle kolayca kapatmaya alıştığımız için bu yeni ayar biraz zor gelebilir. Yeni sürümde ayarlar menüsünü kullanmak suretiyle güncelleştirmeler kapanabiliyor. Bu yazımızda Windows 10 Otomatik Güncelleme kapatma işlemi için adımlar nelerdir ve Otomatik Güncellemeler nasıl kapatılır konularına değineceğiz.

 

Windows 10 Otomatik Güncelleme Kapatma

 

Windows 10 Otomatik Güncelleme Nasıl Kapatılır?

Windows 10’da güncellemelerin otomatik olarak yüklenmesini istemiyor ve kontrol etmek istiyor iseniz, elbette otomatik güncelleme özelliğini kapatmalısınız. Bunun için kullanabileceğiniz 3 tane yöntem var. Genel olarak mantık aynı. Şimdi bu yöntemleri ve nasıl yapılacağını inceleyelim.

 

Tarifeli Bağlantı Üzerinden Windows 10 Otomatik Güncellemesini Kapatma

Bu yöntem en çok kullanılan yöntem diyebiliriz. Tarifeli bağlantı ne işe yarar, bu yöntemin nedeni ve ne sağladığını açıklayarak başlayalım. Windows işletim sistemi kullanıcılarından genellikle internet ile ilgili sorun yaşayanlar bu yöntemi kullanır. Her ne kadar Türkiye’de limitli internet kullanımı kalksa da, bu yöntem limitli internet kullanıcıları için geliştirilmiştir. Bu yöntem güncelleştirmeleri indirmede sorun varsa ve internet hızı düşüyorsa güncelleştirmelerin kapatılmasına olanak sağlamaktadır. Bunun için neler yapmalıyız:

1-İlk önce “Ayarlar” menüsüne giriniz.

2-Daha sonra “Ağ ve internet” sekmesini tıklayınız.

3-Soldaki “Ağ ve internet” menüsünün altında bulunan “WİFİ” kısmına giriniz.

4-Daha sonra “Gelişmiş Ayarlar” sekmesine tıklayınız.

5-Açılan menüde “Tarifeli Bağlantı” seçeneğini açık konuma getiriniz.

Yapacağınız işlemlerin hepsi bu kadar. Tarifeli bağlantı seçeneğini aktif hale getirmek otomatik güncellemeleri tam olarak engellemez. Windows 10, bu seçenek aktif iken sadece çok önemli güvenlik güncellemelerini indirir. Diğer olağan güncelleştirmeleri ise beklemeye alır.

 

Yapılandırma Ayarlarını Değiştirerek Windows 10 Otomatik Güncellemesini Kapatma

Windows 10 Otomatik Güncellemeleri Kapatma’nın ikinci yöntemi ise yapılandırma ayarlarını değiştirmektir. Bu ayarı değiştirmek, otomatik güncellemelerin indirme ve yüklemelerinde sizden onay istemesine neden olacaktır. Onay verdiğiniz takdirde güncellemeleri yükleyecektir. Bunun için neler yapmalıyız.

1-Sağ alt köşeden “Çalıştır” uygulamasını açınız.

2-“gpedit.msc” komutunu yazınız.

3-Enter’a bastığınızda “Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi” açılacaktır.

4-Açılan pencerede şu yolu izleyiniz. “Bilgisayar Yapılandırması>Yönetim Şablonları>Windows Bileşenleri>Windows Update>Otomatik güncelleştirmeleri yapılandır.”

5-“Otomatik güncellemeleri yapılandır” sekmesine girdiğinizde, karşınıza gelen ekrandaki  “Etkin” olarak işaretleyip hemen ardından aşağıda bulunan “Otomatik güncelleştirmeyi yapılandır” sekmesindeki açılır menüden “İndirme otomatik yükleme için uyar” seçeneğini seçip onay veriniz.

6-Bu pencereden çıkıp güncelleştirme ve güvenlik merkezinden son güncellemelerinizi kontrol ediniz. Bu şekilde ayarlarınızı kayıt edebilirsiniz.

 

Windows 10 Otomatik Güncelleme Nasıl Kapatılır - gpeditmsc

 

Hizmetler Üzerinden Windows 10 Otomatik Güncellemesini Kapatma

Windows 10 Otomatik Güncellemeleri Kapatma’nın üçüncü yöntemi ise “Hizmetler” menüsünü kullanmak. Bunun için;

1-“Ayarlar” menüsünün arama ikonundan “Hizmetler” diye aratınız. “Yerel Hizmetleri Görüntüle” şeklinde de aratabilirsiniz.

2-Açılan hizmetler menüsünden “Windows Update” seçeneğini tıklayınız.

3-“Windows update” içeriğinden başlangıç türünü “Devre dışı” olarak seçiniz.

 4-Artık güncelleştirmeler otomatik olarak denetlenmeyecektir.

 

Windows 10 Otomatik Güncelleme Nasıl Kapatılır - hizmetler menüsü

 

Otomatik güncelleştirmeleri belirli aralıklarla siz de kontrol edebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerle Windows 10 Güncellemelerinin iptal edilmesi önerdiğimiz bir şey değildir. Güncellemeleri kapatmak, çok önemli güvenlik yamalarını almanızı da engeller.

Bunlar da ilginizi çekebilir