Yazılım Mühendisliği ve Kariyer Avantajları - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Yazılım Mühendisliği ve Kariyer Avantajları

Yazilim Muhendisligi

Yazılım Mühendisliği ülkemizde yeni yeni gelişen bir mühendislik dalıdır. Türkiye’de her yıl yeni yeni yeni üniversiteler açılmakta, yeni yeni bölümler kurulmakta ve var olan bölümlerinde kontenjan sayısı artmaktadır. Bu sayının artması iş bulmayı zorlaştırmakta ve çalışma koşullarının kalitesini düşürmektedir. Bu yüzden birçok kişi artık yabancı ülkelerde çalışmayı tercih etmektedir. Yabancı bir ülkede çalışmak için öncelikle onların istedikleri kriterlere sahip olunmalı ve bu kriterler haricinde de birçok ülke vatandaşını mülakatlarda geçmek gerekmektedir. İşler bu kadar zor olunca da yabancı bir ülkeden çalışmak için belirli başlık bölümlerden mezun olmak önemli bir hale gelmektedir.

Kariyer Şekillendirme

Yabancı bir ülkeden çalışmanın en kolay yolu mühendis olmaktır. Özellikle yazılım mühendisi olmak. Çünkü yazılım evrensel bir dildir. Nereye giderseniz gidin, yapılacak şey, çalışılacak konu bellidir. Bu düşünce ile hareket edip üniversitelerin ilgili ve yurt dışı geçerli bir bölümünden mezun olmak her zaman avantajlı olacaktır. Mezun olmadan önce veya olduktan sonra ekstra eğitimler alıp ve bu eğitimleri sertifikasyonlar ile belgeleyebilir olmak birçok farklı ülkede çalışma olanağı sağlayacaktır. Yabancı ülkelerde yazılım mühendisi olarak çalışmanın farklı ve kolay yolları mevcuttur. Son zamanlarda bu konu ile ilgili farklı platformlar çıkmıştır.

 

Yazilim Muhendisligi

 

Farklı Bir Ülkede Gibi Çalışmak

Birçok yazılım mühendisi son zamanlarda Türkiye’de düzenli bir işte çalışmalarına rağmen freelance olarak yabancı ülkelere çalışmaktadır. Bunu hem hobi hem ek gelir olanağı olarak görmekte aynı zamanda cv’lerine yazılacak yeni bir içerik olarak düşünmektedirler. Uzaktan çalışıyor dahi olsalar o ülkenin kültür, deneyim, eğitim becerilerinden yararlanabilmektedirler.

Türkiye’den Hollanda’ya Beyin Göçü

Özellikle son aylarda Türkiye’den Hollanda’ya yazılım mühendisliği, makine mühendisliği ve elektronik mühendisliği konusunda çok fazla beyin göçü olduğu belirlenmiştir. Bunun nedeni daha kaliteli bir yaşam olanağı sağlamaları, daha yüksek maaşlar, döviz ile maaş alınması, yan haklarının personele yeterli gelmesi, işe başlama ve ayrılma zamanlarında işverenin personeline desteği, farklı eğitim olanaklarının verilmesi, kariyer yolunun geniş olması, adil bir değerlendirme sisteminin olması, sosyal ortamları, ailevi destek sağlamaları gibi nedenler olduğu belirtilmektedir. Özellikle savunma sanayi konusunda çalışan yazılım mühendislerinin çok daha kolay iş bulduğu bilinmektedir.

Bir diğer önemli nokta ise geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan blockchain teknolojisi ve kripto paralar ile ilgili olarak projeler üreten yazılım mühendislerinin geleceğin şekillenmesinde çok daha etkili olacaklarıdır.

Bunlar da ilginizi çekebilir