Dilekçe Nasıl Yazılır? Dilekçe Örnekleri (Kurumlara Göre) - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Dilekçe Nasıl Yazılır? Dilekçe Örnekleri (Kurumlara Göre)

Dilekçe bir birey tarafından resmi kurumlara bireyin kendi isteğini bildirmek amacıyla yazmış olduğu, üzerinde imzasının ve açık adresinin bulunduğu resmi yazılara denir. Resmi kurumlara bir istekte bulunmak istiyorsanız dilekçe nasıl yazılır bilmeniz gerekmektedir. Dilekçe resmi kurumlara yazıldığından dolayı belirli kurallara sahiptir ve resmi bir evrak olarak değerlendirilir. Türk vatandaşı olan herkes dilekçe yazabilir ve dilekçe hakkını kullanabilir. Bu yazımızda kurumlara göre dilekçe örneği ve doğru bir şekilde dilekçe nasıl yazılır bunu anlatacağız.

[alert-warning]İlgili Konu: İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılır[/alert-warning]

Dilekçe Nasıl Yazılır?

1.Dilekçe yazmak için temiz bir beyaz boş kağıda ihtiyacımız olacak. Dilekçe çizgili veya kareli gibi boş kağıtlara yazılmaz. Ayrıca dilekçe yazdığımız beyaz boş kağıdın yırtık veya yarım olmaması gerekmektedir.

2.Dilekçe yazarken tükenmez, dolma kalem yada bilgisayar üzerinden yazılmalıdır. Eğer tükenmez veya dolma kalemde kullanıyorsanız renkleri siyah yada mavi olmalıdır. Diğer renkler geçerli dilekçe kurallarına uygun değildir.

3.Dilekçenin sağ üst köşesine dilekçenin yazıldığı tarih belirtilmelidir.

Örneğin; 23/01/2017, 23 Ocak 2017

4.Dilekçe yazılırken kişi yazacağı talebi belirtmeden önce hangi kuruma hitaben yazıyorsa o kurumun adıyla dilekçeye başlamalıdır. Tarihi yazdığı kısımdan yaklaşık 3-15 satır kadar aşağıdan yazıya başlamalıdır. Kurum belirtildikten sonra kurum yazısının bittiği yerin sağ altına yer yazılır.

Örneğin: Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığına;

4.Dilekçenin yazıldığı kurum belirtildikten sonra alt satır yazılır ve dilekçenin konusu yazılır. Bu kısımda resmi bir üslup kullanılmalı ve istenen şeyi özet bir şekilde belirtilmelidir. Dilekçenin konusu belirtilirken durum bir şikayet niteliğinde ise dilekçede belirtilen şeyler kanıtlarla ve gerçek şeylerle referans olarak gösterilmelidir. Dilekçe resmi bir belge olduğundan dolayı yanlış bir beyan durumunda dilekçe üzerinde imzası bulunan kişi bu durumdan sorumlu tutulacaktır.

5.Dilekçe konusu da bittikten sonra 2-3 satır aralık bırakıp kağıdın sağ tarafına dilekçeyi yazan kişinin imzası atılır ve 2-3 satır tekrardan boşluk bıraktıktan sonra kişinin imzasının altına kişinin adı ve soyadı yazılır.

6.Ardından kağıdın sol kısmına doğru eğer dilekçe ile ek bir belge gönderilmiş ise bu kısımda belirtilir. Ek belirttikten sonra hemen altına dilekçeyi yazan kişinin açık adresi yazılır.

Örneğin;

EK: Üyelik Belgesi

Yeniceköy Mah. Mahmut Kuşca Cad.

APT NO: 15 Kat: 3 Daire:11

Dilekçe Örnekleri

Aşağıda kurumlara göre ya da özel olarak sınıflandırabileceğimiz dilekçelerin örnekleri yer almaktadır.

Boş Dilekçe Örneği

Dilekçe Örneği Okul Müdürlüğüne

Dilekçe Örneği Okul Müdürlüğüne

Dilekçe Örneği Okul Müdürlüğüne

Üniversite İçin Dilekçe Örneği

üniversite için dilekçe örneği

üniversite için dilekçe örneği

Diğer Dilekçe Örnekleri

Dilekçe Örneği 1

Dilekçe Örneği 1

Dilekçe Örneği 2

Dilekçe Örneği 2

Bunlar da ilginizi çekebilir