İngilizce Nasıl Öğrenilir? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

İngilizce öğrenme artık günümüzde bir zevk veya hobi halinden çıkıp gereklilik haline geldi. İş dünyasına atılmak istiyorsanız İngilizce biliyor olmanız şart. Yeni bir iş hayatına gireceklerin her zaman aklında olan şey hızlı ve kolay bir şekilde nasıl ingilizce öğrenirim sorusu oluyor. Yeni bir dil öğrenmek zor olabilir, ancak imkansız değildir. İngilizce öğrenme genel hatlarıyla dört parçaya ayrılabilir: okuma, yazma, dinleme ve konuşma. Bu tüm dil yeteneklerini kolay yoldan geliştirebilirsiniz. Daha hızlı İngilizce öğrenmek için sizlere anlatmış olduğumuz İngilizce öğrenmenin adımlarını teker teker takip edebilirsiniz.

Nasıl İngilizce Öğrenirim

Sizler için İngilizce öğrenme işini kolaylaştırmak için bu konuyu 3 bölüme ayırdık. İlk bölümde ne tarz etkinlikler ile İngilizcenizi geliştirebileceğinizi , ikinci bölümde biraz geliştirilen İngilizcenin daha üst seviyelere taşımak için neler yapabileceğinizi , üçüncü bölümde ise neler yapıp neler yapmamanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Eğlenceli Teknikler İle İngilizceyi Sevin


1. Okumak İngilizceyi geliştirmek için en iyi yöntemlerden. İngilizce dilini hızlı geliştirmek istiyorsanız sevdiğiniz ve ilginizin olduğu alanlarda bir şeyler okuyabilirsiniz. Bu dergi , gazete , web günlükleri yada herhangi bir şey olabilir. Sevdiğiniz ve öğrenmeyi istediğiniz bir alanda okuma yaptığınız için sıkılmadan keyifli bir şekilde okuyabilirsiniz. Buda İngilizcenizin çok daha iyi ve hızlı bir şekilde gelişmesini sağlayacaktır.

  • İngilizce makaleler okumak ciddi anlamda sizleri bilgi düzeyinde de ileri taşıyacaktır. Batı dünyasında yeni yayılmış ancak buralarda daha pek yayılmış bilgileri okumanız sizlere çok büyük fayda sağlayacaktır. Kısacası İngilizcenizi geliştirmek dışında bilgi açısından da çok donanımlı bir birey haline geleceksiniz.

2. Film izlemeyi ihmal etmeyin. Film izlemek sizlerin İngilizcenizi geliştirmeniz için fayda sağlayacak en iyi materyallerden bir tanesidir. Günlük hayattaki konuşmaları ve gerçek olayları izlediğinizden dolayı İngilizce’nin kullanımı filmlerden çok daha kolay bir şekilde edinebilirsiniz. Filmleri başlangıçta Türkçe alt yazılı bir şekilde okuduğunuzda duyduğunuzdan hiçbir şey anlamadığınızı düşünseniz de beyninin cümlelere alışmaya başlar ve kulak aşinalığı oluşur. Siz kendinizi öğrenmiyor olarak düşünebilirsiniz ancak bir süre sonra değişimi alt yazılara nadir bakmaya başladığınızda anlayacaksınız.

3. MMO oyunlarının İngilizce öğrenme de etkili olduğunu hiç düşündünüz mü ? Muhtemelen bu durumun farkındasınız aslında. Çünkü illaki çevrenizde İngilizce dersiyle çok alakalı olmasa da İngilizce’si oyunlar sayesinde muhteşem olan kişiler ile karşılaşmışsınızdır. MMO oyunları sayesinde kullanıcılar ile etkileşime geçip çok güzel bir ortam yakalayabilirsiniz. Bu kişiler bir süre sonra sizlerin arkadaşları olacağı için İngilizce kullanımında bir öz güven eksikliği yaşamadan gerçekleştireceksiniz.

  • İngilizcenizi geliştirmek için bu oyunları tabi ki de İngilizce dilinde oynamanızı tavsiye ederiz. Çoğu terimler oyun ile alakalı olmasına rağmen illa işinize yarayacak kelimelerin de çıkacağından emin olabilirsiniz. Oyundaki seslendirmeler de İngilizce sesletimi konusunda sizleri dinlemeye yeteneğinizin gelişmesini sağlayacaktır.

4. Mektup yazabileceğiniz yada online konuşabileceğiniz birini bulun. Yazma yeteneğinizi de geliştirmek için birisi ile konuşuyor ve mail yoluyla iletişime geçiyor olmanız da çok önemli. Yazma , konuşma becerileri üretime dayalı beceriler olduğundan dolayı kendinizin bir durum yatarak bir şeyler yazmanız yada konuşmanızı gerektirir. Bundan dolayı eğer üretkenlik yeteneklerinizi geliştirirsiniz asıl İngilizce’yi kavramaya başladığınız zaman gelmiş demektir.

5. Arkadaş edinmek en iyi yol. Hiç tanımadığınız birisi ile Türkçe konuşmak bile zor iken İngilizce konuşmak neredeyse imkansız hale gelebilir. Bir arkadaşınız olduğunda konuşacak durumların fazla oluşu ve o kişinin arkadaşınız olmasından dolayı konuşarak İngilizce’yi çok kolay geliştirebilirsiniz. Türkiye içinde konuşma beceresi en çok sıkıntılı becerilerden bir tanesi. Çünkü teorik olarak öğrenilen bilgiler pratik olarak uygulanamadığından dolayı bireyin konuşma becerisi geliştirilemiyor. Bu duruma bir de özgüven eksikliği , kaygı düzeyi , korku eklenince en kötü olunan becerilerden bir tanesi konuşma becerisi oluyor. Ancak bir arkadaş edindiğiniz de bu tarz kaygı ve endişeleriniz olmayıp , pratik yapma imkanı bulduğunuz için hem konuşmanızı geliştirebilir hemde eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

6. Şarkı söyleyerek İngilizce’nizi Geliştirin. Şarkı söylemek de İngilizce geliştirmek de en eğlenceli yöntemlerden bir tanesi. Sevdiğiniz şarkıların illaki anlamlarını merak edersiniz ve bu şekilde çok kolay kelime öğrenimi gerçekleşebilir. Ancak en büyük faydasından bir tanesi ise sesletim konusunda ve dinleme konusunda becerilerinizin gelişmesi. Kelimelerin okunuşlarını doğru bir şekilde ağızdan duyarak sizde taklit etmeye çalışırsınız. Böylelikle kelimenin en doğru hali siz istemeden beyninize yerleşmiş olur. Hatalı telafuzlardan bu şekilde kaçınılabilir.

  • Şarkılarda duyduğunuz her sesletim doğru olacak diye bir durum yoktur. Söyleyen kişilerin siyahi oluşu , bölgesel farklılıkları dilin kullanımı da etkileyecektir.

Araştırma ve Çalışma Yapmak

1.Ders alabilirsiniz. Ders alma konusunda sizin İngilizce’yi ne için kullanacak olduğunuz en önemli etmenlerden bir tanesi. Eğer sınavı geçmek için İngilizce’nizi geliştirmek istiyorsanız bunun için kurslara yazılabilirsiniz. Ancak İngilizce’yi konuşmak istiyorsanız geleneksel eğitim veren kursların amaçlarının konuşturmak olmadığını belirtmek isteriz. Bunların yerine online İngilizce eğitimi veren platformlardan yararlanabilirsiniz.

2. Günlük yazabilirsiniz. Her gün farklı olaylar , yeni tecrübeler yaşadığınız için günlük de sizler için zengin bir kaynak olabilir.Yeni öğrendiğiniz kelimeleri günlük yazarken kullanabilir ve yeni terimler yada kelime öbekleri öğrenebilirsiniz. Bir gününüzü kağıda aktarmaya çalışırken kelime eksiklerinizi de bularak günlük bir yaşantı da ne gibi kelimelerin kullanıldığını öğrenebilirsiniz. Farz edelim ki günlük değilde birisi size dün ne yaptın ? diye bir soru sordu ve siz yanıtlamaya çalışıyorsunuz. Bu şekilde bir konuşma gerçekleşse muhtemelen dünü anlatırken kelime eksiklikleri olacaktır ve anlatım biraz zor olacaktır. Ancak bu tarz çalışmalar sizlerin kelime bilgisini geliştirerek günlük yaşantıda kullanılan kelimelerin öğrenimini arttırmanızı sağlayacaktır.

3. İngilizce konuşulan bir ülkeye gezinti şart. İngilizce konuşulan bir yere ufak bir gezinti değil de eğer kalabiliyorsanız bir süre orada kalıp yaşamanız çok faydalı olacaktır. Work&Travel , Erasmus gibi programlar ile bu şansı yakalayabilir ve İngilizce’yi hiç tahmin etmediğiniz kadar kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Yaşayarak öğrenme eğitim modelleri arasında en iyisi olup en iyi verim alınandır. Kelimeleri bir sözlükten bakarak öğrenmek yerine çevrenizdeki tabelalardan işaretlerden öğrenmeniz kalıcı olması açısından çok daha farklıdır.

4. Kendi kendinize çalışın ve konuşun. İngilizcenin kuralları yada kelimelerini kendiniz çalışarak da öğrenebilir ve geliştirebilirsiniz. Konuşma açısından da kendi zihninizde yarattığınız bir durum hakkında İngilizce olarak karşılıklı konuşmalar yapabilirsiniz. Bu tekniğinde çok faydalı olup İngilizcenizi geliştirebileceğini unutmayın.

5. Çevrimiçi uygulamalar veya programlar kullanabilirsiniz. Teknolojinin de gelişmesi ile birlikte İngilizce öğretimindeki materyallerde bir hayli gelişti ve teknolojiye uyarlandı. Bunun sayesinde İngilizce çevirimiçi kullanılabilen programlar , uygulamalar yada websiteleri sayesinde kolaylıkla geliştirebilirsiniz.

6. Öylece başlayın. Direkt olarak olaya dalmak bazen İngilizce öğrenmenin en kolay yollarından olabilir. Bir günde en az 3 saat boyunca İngilizce çalışmanız da yeterlidir ancak bu sürenin 6 saate çıkması İngilizce öğrenme döneminizin çok daha kısa sürmesine yardımcı olacaktır.

İngilizce Öğrenirken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

1. Küçük kelime gruplarıyla çalışın. Yeni kelimeler öğrenmeye çalışırken, dev bir kelime listesinden çalışmayın. Bir kerede yalnızca birkaç kelime öğrenin ve bu kelimeleri gerçekten öğrenene kadar ilerlemeyin.

2. Evinizdeki her şeyi etiketleyin. Eğer kelimelerin karşılığı olan nesneler ile kelimeleri eşleştirirseniz ve evinizde bu tarz kağıtlar ile sürekli onları görürseniz bir süre sonra otomatik olarak kelimeyi öğrenirsiniz. Bu durum yabancı ülkeye gidip İngilizce’yi çevreden öğrenmek ile bir farkı yoktur. İngilizce olmayan ortamı İngilizceleştirmiş oluyoruz.

3. Google Görseller’i kullanın. Google resim araması, bir dilde nesneleri (ve bazı başka kelimeleri) öğrenmek için harika bir yoldur. Resim arama aracında yeni kelimeler arayın ve gösterilen resimler öğrenmenize yardımcı olsun!

4. Flashcard ile öğrenmeye çalışmayın. Genellikle, flashcards’ı yalnızca kelimelerle (bir tarafta İngilizce kelime, diğerinde ise Türkçe karşılığı) kullanmamalısınız. Bu, kafanızdaki her şeyi diretk olarak tercüme etmenize neden olacaktır ve duyduğunuz İngilizce’yi anlamaktansa Türkçe düşünmenize sebep olur. Bunun yerine, İngilizce bir kelimeyi bir ses veya resimle öğrenmeye çalışın.

5. Kurallar , kurallar bunlar boş laflar… Eğer kuralları ezberlemeye çalışırsanız bu kuralları ezberlersiniz ancak ezberlemek öğrenmek değildir. Kuralları ezberlediğiniz zaman unutması da bir o kadar kolaylaşır ve dili konuşurken sizlere zorluk çıkartır , yavaşlatır. Öncelikle söyleyeceğiniz şeyi Türkçe düşünüp , kurala uyarlayıp , İngilizce’ye dökmek sandığınızdan da zor olacaktır. Bundan dolayı dili kullanarak kuralları dolaylı yoldan öğrenmeye çalışın. Siz dilin kullanımı gördükçe yada kullandıkça bu dil bilgisi kuralları kendiliğinden yerleşecektir. Yeni doğan bir bebek dilin kurallarını öğrenmiyor ancak dili doğru bir şekilde kullanabiliyor…

6. Asla Çekinmeyin ve konuşmaya çalışın. İngilizce konuşan birisi ile İngilizce konuşmaktan asla çekinmeyin. Eğer dili kullanırsanız dil gelişir ancak kullanmazsanız iyice körelir. Birisi ile konuşmaktan korkmanın yada çekinmenin hiç bir mantığı yoktur. Cem YILMAZ’ında dediği gibi bir Turist Türkiye’ye geldiğinde kusursuz bir şekilde Türkçe konuşamıyor ancak bir şekilde anlatmaya çalışıyor derdini ve sonunda anlatabiliyor. Bizler o Türkçe konuşamıyor diye ayıplamıyoruz. Bundan dolayı biz İngilizce konuşamadığımız zaman kimse bize gülmeyecek yada ayıplamayacaktır.