Komposizyon Nasıl Yazılır? Kuralları Nelerdir ? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Komposizyon Nasıl Yazılır? Kuralları Nelerdir ?

Kompozisyon nasıl yazılır konusuna geçmeden önce terim olarak kompozisyonun ne olduğuna bir göz atalım. Kompozisyon genel anlamda parçaların en iyi şekilde bir araya getirilmesi ve usta şekilde işlenmesine denir. Kompozisyon kelimesi aslında edebiyatta değil sanat ve mimari gibi diğer alanlarda da kullanılan bir terimdir. Köken olarak ise kompozisyon Türkçe’ye Fransızca’dan gelmektedir. Edebiyatta ise kompozisyon yazının düzenli bir şekilde sıralanıp fikirlerimizin anlamlı bir şekilde ifade edilmesine denir. Edebiyattaki kompozisyonlar en az üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar Giriş (Serim), Gelişme (Düğüm), Sonuç (Çözüm) bölümleridir. Bu yazımızda sizlere en iyi şekilde ve kurallara göre komposizyon nasıl yazılır bunu anlattık. kaynak: wikipedi

[alert-warning]İlgili Yazı: CV Nasıl Hazırlanır?[/alert-warning]

Kuralları İle Kompozisyon Nasıl Yazılır

Öncelikle kompozisyon bölümleri ve bu bölümlerin kuralları ve özelliklerine bir bakalım. Kompozisyonun kurallarını yerine getirebilmemiz için öncelikle kompozisyon bölümlerini doğru bir şekilde öğrenip kompozisyona başlamamız gerekir.

Giriş (Serim) Bölümü

Giriş bölümünde başlıktan da anlayabileceğimiz gibi yazacağımız konu hakkında bilgilendirici, tanımlayıcı ifadelerle giriş yapmamız gerekir. Kimi zaman giriş bölümlerinde okuyucuya soru sorarak da düşünmeye itme amaçlı girişler yapılabilir. Giriş bölümü fazla uzatılmadan ortalama 3-4 satır şeklinde yazılır. Bu bölüm bittikten sonra paragraf yapılarak “Gelişme” bölümüne geçilir.

Giriş Bölümü Kuralları

 • Giriş bölümündeki cümleler açıklayıcı ve tanımlayıcı olmalıdır.
 • Okuyucuyu düşünmeye sevk etmek için soru cümleleri ile giriş bölümüne başlanabilir.
 • Okuyucu kompozisyonu daha yeni okumaya başladığı için bağlaçlar ile başlangıç yapılmaz.
 • Kompozisyonda asıl anlatılmak istenen şey ve anahtar cümle bu kısımda geçmelidir.

Giriş Bölümü Örnekleri

“Teknolojinin yanlış kullanımının sonucunda oluşabilecek zararları hiç düşündünüz mü ?”

“Hayatta karşılaşabileceğiniz en zorlu şeyler bile aslında planlı bir şekilde hareket edilerek üstesinden gelinebilecek durumlardır.”

“Aşk kimine göre çok şey kimine göre pek bir şey ifade etmemektedir.”

Gelişme (Düğüm) Bölümü

Gelişme bölümünde ise giriş bölümünde tanımını yaptığımız düşüncenin, teriminin veya farklı edebi yazının detayına bu bölümde girilir. Giriş kısmında ufak bir şekilde okuyucuya neyden bahsedeceğimiz konunun detayları bu bölümde yer almaktadır. Anlatılmak istenen şeylerin detayları bu bölümde verildiği gibi örnekler ile de düşüncenizi destekleyebilirsiniz. Bu bölüm giriş paragrafı gibi bir paragraftan oluşmamaktadır. Ortalama 1-3 paragraf arasında gelişme bölümü yazabilirsiniz. Paragraflar arası geçiş yaparken ele aldığınız durumun değişmesine özen göstermelisiniz.

Gelişme Bölümü Kuralları

 • Gelişme bölümünde giriş kısmında açılımını yaptığınız düşüncenin detaylarını aktarmalısınız.
 • Düşüncenizi örneklendirme yaparak detaylandırmalı ve desteklemelisiniz.
 • Desteklediğiniz fikri söyledikten sonra bu fikri neden desteklediğinizi bağlayıcı cümleler ile belirtmelisiniz.

Sonuç (Çözüm) Bölümü

Sonuç bölümü yine adından da anlayabileceğimiz gibi güzelce düşüncelerimizi belirttiğimiz kompozisyonun kapanış kısmıdır. Artık desteklediğimiz fikri bir sonuca bağlarız ve düşünceyi bu kısımda son kez özetleriz. Vermek istenilen fikir ve sonuç cümlesi bu bölümde yer almaktadır. Bu bölüm giriş bölümü gibi fazla uzatılmaz ve aslında bir nevi giriş bölümünün farklı cümleler ile anlatılması gibidir ve düşüncemizin net bir şekilde belirtildiği kısımdır diyebiliriz.

Sonuç Bölümü Kuralları

 • Sonuç bölümü çok fazla uzun tutulmaz ortalama 3-4 satır kadar sürer.
 • Bu bölümde yine parçanın ana düşüncesi belirtilir ve konu kısaca özetlenir.
 • Gelişme bölümünde desteklenen tüm fikirler tek bir sonuca bağlanır ve yazar net düşüncesini bölümde belirtir.
 • Çarpıcı bir cümle ile sonuç bölümü bitirilerek okuyucu da iz bırakmaya çalışılır.

Sonuç Bölümü Örnekleri

“Sonuç olarak belirtmeliyim ki eğitime aslında ülkece yeteri kadar önem vermediğimiz çok açık bir durumdur. Eğer ülkenin daha hızlı ve emin adımlarla gelişmesini istiyorsak eğitim alanına çeki düzen verdikten sonra diğer alanlara yönelmeliyiz. Çünkü bir ülkenin temel yapı taşlarından birisi eğitimdir.”

“Durumu özetleyecek olursak ebeveyn olmak çok büyük sorumluluklar gerektiren bir müessesedir. Anne ve baba olmak çocuk sahibi olmak ile bitmez ve aslında bundan sonra sorumluluklar başlar. Her anne ve baba sorumluluklarını bilmeli ve sağlıklı bireyler yetiştirmek için bu sorumluluklarının bilincinde olmalıdır.”

Başlık Nasıl Yazılmalıdır?

Konumuzda da yaptığımız gibi başlık kompozisyon yazıldıktan sonra belirlenmesi daha isabetli olacaktır. Kompozisyonda seçeceğimiz başlık parça içerisinde sıkça geçen düşünceleri yansıtmalıdır. Kompozisyon bittikten sonra en çok neye değindiğinizi daha kolay fark edebilirsiniz bundan dolayı da başlık genellikle en son yazılır.

Kompozisyonun başlığı vermek istediğiniz düşünceyi özetleyen ve 4-5 kelimeyi genellikle geçmeyen kelime öbekleridir. Başlığınız okuyucunun ilgisini çekmeli ve yazınızda asıl vermek istediğiniz mesajı bir kaç kelime ile vermelidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 Yorum

 1. Serhatbilim dedi ki:

  HOCAM MAKALENİZ FAYDALI OKULDA GÖRÜŞÜRÜZ 😀