Dekorasyon Nasıl Yapılır, Dekorasyon Üzerine Öneriler - Wikinasil.Net

Dekorasyon Nasıl Yapılır, Dekorasyon Üzerine Öneriler

ev dekorasyonu

Modern sanatların ve tasarım teknolojilerinin gelişmesinde katkısı bulunan firmalar büyük bir rekabetin içerisine girerek tüketiciye dekorasyon alanında binlerce çeşit sunmaktadır. Ev dekorasyon ve ofis dekorasyonunun modern ürünleri ile ortamlar daha şık hale gelmekte ayrıca bu mekanlarda bulunan insanlar psikolojik anlamda da kendilerini daha rahat hissetmektedirler. Renklerin ve ortam dekorasyonunun seçimi şüphesiz en önemli konulardandır. Bu yazımızda dekorasyon nasıl yapılır konusuna değindik. Ayrıca dekorasyon üzerine bazı önerilerimizi sıraladık.

dekorasyon

Sehpalar

Sehpalar özellikle misafir odası ve salonların vazgeçilmez argümanlarıdır. Sehpalar ile modern bir dekorasyon oluşturmak için mekandaki diğer ürünleri de göz önünde bulundurmak gerekir. Günümüzde birçok oturma grubu açık renk ve yerden yüksek üretilmektedir. Sehpa seçimlerinde de her ortama uyan beyaz sehpalar ya da tamamıyla camdan üretilmiş sehpalar modern bir tercih olarak karşımıza çıkmaktadır.

sehba

sehba

Ada Mutfak

Ada mutfak ülkemizde gittikçe yaygınlaşan ve büyük mutfak alanı olanlar için geliştirilmiş modern bir mutfak dekorasyonudur. Mutfağın tam ortasında ya da ana tezgahtan farklı bir yerde yer alan ikinci tezgah ile şık bir görünüm elde edilebilir. Ada mutfak ile daha kullanışlı ve modern görünüm sağlanmaktadır.

ada mutfak

Salonda Avize

Salon oturma gruplarını tamamlayan en güzel dekorasyon avizelerdir. Avize seçimlerinde üstü ayna olan ve alt kısmı aşağı doğru sarkan kelebek, çiçek gibi şekillerle üretilmiş avizeler tercih edilebilir. Avize satın almak için yüksek ücretler ödemek yerine düşük ücretle çok daha şık modern avizelere odaklanılabilir.

avize

DEKORASYON ÖNERİLERİ

Dar ve Uzun Oda Dekorasyonu Nasıl Olmalı

Dar ve uzun odalar dikdörtgenin birbirine bakan paralel uzun kenarların birbirine daha yakın olmasını ifade eder. Dar odalarda ev dekorasyonu yapmak oldukça güç olmasına nazaran daha marjinal ve keyifli bir dekorasyon planı yapmak mümkündür.

dar ve uzun oda

Öncelikle uzun bir salona ya da misafir odası dekore edilecekse bu tarz mekanları bir bütün halinde dekore etmek güç olacağından bütüncül dekorasyon yaklaşımından uzak durulmalıdır. Odayı uzunlamasına en az iki bölüme ayırarak farklı bölmeler oluşturulmalıdır. Dar ve uzun odalar farklı bölümlere ayırılıp ona göre tasarım yapmak avantaj teşkil edecektir.  Bu bölmeler tasarlandıktan sonra koltukların yerleşimi, sehpa olacaksa sehpanın tasarımı ve rengi, halıların yekpare mi yoksa iki ya da daha fazla sayıda mı olacağı gibi hususları değerlendirilmelidir.

Dar ve uzun odalarda televizyon ve koltuklar özel bir köşe görünümünde tasarlanabilir. Koltuklar odanın kapıya en uzak köşesinde U harfi şeklinde TV’ye bakan yönde yerleştirilebilir. Bahsedilen bu tasarım modelinde TV dikdörtgenin kısa kenarında yer almaktadır.

Dar ve uzun odalarda televizyonu odanın uzun duvarına yerleştirmek de mümkündür. Bunun için pencereleri kapatmayacak uzun duvar seçilmelidir. Uzun duvara monte edilen TV tam karşısına koltuklar konmalıdır. Tekli ve üçlü koltuklar takım olarak aynı hizaya gelmelidir. Yani TV bir uzun kenarda koltuklar da diğer uzun kenarda. Odada yer alan diğer boş alanları ise sehpalar, vitrin ve diğer dekorasyon ürünleri ile kaplanabilir.

Ev Dekorasyonunda Kırmızı Renk Kullanımı

Kırmızı renk hem tarih boyunca hem de modern tasarım anlamında hemen hemen herkesin kullandığı renk olmuştur. Kırmızının tahtını sağlamlaştıran bazı trend ev dekorasyon fikirlerini incelediğimizde oturma odalarında da kırmızı rengin sıkça kullanıldığını görülmektedir. Özellikle yatak odaları dekorasyonu için vazgeçilmez olan kırmızı renk, bir süredir pembe renk ile mücadele etse de gücünü sahip olduğu güçlü tesirinden ve etkileyici romantik büyüsünden almaktadır.

kırmızı duvar ev

Ev dekorasyonunda kırmızı renk kullanımı günümüzde farklılık arayışı içerisinde sıra dışı ev dekorasyonu arayanların ilgi alanına girmektedir. Sıra dışı ve herkesten farklı bir ortama sahip olmak için kırmızı renk dokunuşlarına yer ayırılabilir. Öncelikle oturma odalarında kırmızı renk ile birlikte beyaz ya da açık renkler de kullanılmalıdır. İster halılarda ister duvar renklerinde, isterse duvar aksesuarlarında olsun ortamı odayı boğmamak için beyaz renge ya da açık renklere mutlaka kırmızı renk ile birlikte yer verilmelidir.

Oturma odasında veya salonda tamamıyla kırmızı renge boğulmamak için vitrin ya da mobilyalar krem rengi ve beyaz renk seçilebilir. Koltukların tamamen kırmızı seçilebileceği gibi koltukların açık renkte ama yastıklar ile halıların kırmızı renkte olduğu bir ortam da oluşturulabilir.

Ev dekorasyonu tercihlerinde mekanı mutlaka bir bütün olarak düşünmek gerekir. Eğer mekanda sadece koltuklara ya da duvar aksesuarlarına odaklanılırsa bazı tasarımsal hatalara düşmek olasıdır. Kırmızıyı kullanırken de benzer şekilde tamamıyla koyu bir ortama oluşturmamak için açık renklere de yer verilmelidir.

Yatak odası gruplarında kırmızı renk kullanımına gelecek olursak yatakların nevresimlerinde güçlü kırmızı renkler kullanılabilir. Bunun dışında yatak odasındaki mobilyalarda kırmızı önerilmemektedir. Makyaj sandalyesi, gece lambası aksesuarları, duvara güçlü bir dekoratif ürün, şık biblolar ve abajurlar ile ortam daha da güzel hale getirilebilir.

Lavanta Rengi ile Ev Dekorasyonu

Lavanta rengi insanın iç dünyasında ve bilinçaltında olumlu tesirleri olan muhteşem bir renktir. Mor rengin açık hali olan lavanta mor renkten gelen esintilerle adeta mükemmeliyete giden bir renk cümbüşü gibidir. Lavanta rengi ile dekorasyon fikrine de bu yüzden açık olmak gerekiyor. Evlerde sıra dışı, farklı bir anlayışa sahip olmak isteyenler için duvar boyalarından tutun da ev dekorasyon ürünlerine kadar her kademede lavantadan yararlanabilirsiniz.

lavanta duvarlı ev

Lavanta rengini duvar boyası olarak kullanabilirsiniz. Duvar boyası olarak lavanta her duvara benzer biçimde ve kaliteli boyalarla uygulanmalıdır. Lavanda rengi çocuk odalarında kullanılacaksa mor rengin açık hali olması hasebiyle erkek çocuk odalarından ziyade kız çocuk odalarında önerilmektedir. Bununla birlikte her ortamda istediğiniz gibi kullanabileceğinizi de belirtmek isteriz. Lavanta renge sahip odalarda bu şıklığı tamamlamak için kesinlikle açık renk tonlarda mobilyalar, koltuklar, yataklar tercih etmelisiniz. Beyaz renk ile lavanta rengi birbiri ile uyumludur, siz de bu renklerin kombinasyonu ile ev veya ofis dekorasyonu yapabilirsiniz.

Lavanta rengini ev içi dekorasyon ürünlerinde de kullanabilirsiniz. Özellikle perdeleri lavanta renginden seçmek doğru bir tercih olabilir. Güneşlik olarak tabir ettiğimiz kalın perde renkleri ile lavanta rengi oldukça uyumlu durmaktadır.

Son olarak lavanta rengini oturma gruplarında tercih etmek isteyenler için bazı önerilerimiz olacak. Oturma gruplarında da şıklığı ile lavanta rengini değerlendirilebilir. Bunun için oturma odasının duvarları farklı bir renk ile örneğin beyaz ya da şampanya rengi ile boyatılabilir. Ayrıca oturma odasındaki duvarlara yine lavanta rengine sahip dekoratif ürünler asılarak ekstra bir şıklık katılabilir. Dekoratif ürün olarak son dönemlerde moda haline gelen parçalı kanvas tabloları öneriyoruz.

Pembe Renklerle Ev Dekorasyonu

Ev dekorasyonunda pembe rengi genelde bayanlar tercih etmektedir. Hal böyle olunca hem yatak odası hem oturma odası bayanların tercihleri ile şekillenmektedir. Beyler ise genellikle sadece ödeme kısmı ile ilgilenerek gerisini hanımlarına bırakmaktadır. Yapılan araştırmalarda bayanların beğeni ve öngörülerinin erkeklere kıyasen daha güçlü olduğunu görüyoruz. Bayanların vazgeçilmez rengi olan pembe ise her dönem trend renklerden biridir.

pembe duvar ev

Pembe renkler ile ev dekorasyonu yaparken en önemli dekorasyon aracı oturma grubudur. Pembe oturma grubu tercih etmek isteyenler pembenin her tonuna göz atarak karar vermelidir. Özellikle en çok tutulan renkler pudra pembesi ve bebek pembesi öncelikli olarak değerlendirilebilir. Pudra pembesi güçlü ve asil bir duruş katarak oturma gruplarını şık hale getirmektedir.

Pembe renk tonlarını perdelerde de kullanabiliriz. Perdelerin tüllerini beyaz seçip güneşliklerini pudra pembesi ile donatmak harika bir fikir olabilir. Bununla beraber geniş duvara sahip olmayanlar beyaz tül perde yerine strafor da kullanabilir.

Ev dekore etmek herkesin kolayca yapabileceği bir şey değildir. Bu yüzden bu işte kadınların öngörüsüne güvenerek yola ve alışverişe çıkmak gerekir. Bayanlar ise güncel ve modern ev dekorasyon stillerini yakından takip etmelidir. Pembe ev oturma grubu ya da pembe yatak odası grubu alıyorum derken alışılmamış ve göze hoş gelmeyen dekorasyon stillerine yönelmek de hata olacaktır.

Ev dekorasyon stillerini belirleyen ünlü firmalar hem küresel hem ulusal trendleri oluşturmaktadır. Burada esas ölçüt ise insanların en çok beğendiği ve rağbet gösterdiği modellerin trend oluşudur. Bu yüzden pembe trend ev dekorasyonu modellerini iyi araştırmadan alışverişe gidilmemelidir. Aksi taktirde satın alma işleminin ardından birçok müşterinin sonuçtan memnun olmadığı görülmektedir.

Tuğla Duvar Görüntüsü ile Dekorasyon

Evin duvarlarında yeni bir trende yol açmanın zamanı geldi diye düşünenler için tuğla duvar dekorasyon önerilebilir. Tuğla duvarlar güçlü ve doğal bir ortama sahip olmak isteyenlerin imdadına yetişen modern bir inşaat çözümüdür. Evlerin yapımında tüm duvarları ya da bir kısım odaları tuğla duvarlarla kaplamak uzun süre huzur veren bir ortama sahip olmanız anlamına geliyor.

Evler en çok vakit geçirdiğimiz ve huzur aradığımız ortamlar olarak dekorasyon anlamında birçok yenilik ve potansiyel taşımaktadır. Nasıl ki üzerinde yaşadığımız beldeler ve şehirler sürekli değişiklik ihtiyacı ile farklılaşıyorsa evlerimize de gereken özeni göstermeliyiz. Bunun sonucu olarak ev dekorasyon ve ofis dekorasyon alanında gelişen yeni tasarımlar, duvar kağıtları, oturma grupları, raflar, kanvas tablolar, duvar saatleri, halılar ve daha birçok argümanın bir araya gelmesiyle harika dekorasyon ortamlarına sahip olabilirsiniz.

salonunuz icin tugla duvarlar

Tuğla duvar görüntüsü ile dekorasyon yapmak için eskitilmiş tuğlalardan yararlanabilirsiniz. Bunun için bir iç mimar ile görüşerek en azından bir tane odanın görüntüsüne tuğla duvar katabilirsiniz. Tuğla duvarlarla birlikte duvarlara yerleştirilmesi kolay olan şık ahşap raflar ile bu ortam tamamlanabilir.

Tuğla duvar görüntüsü herkes tarafından beğenilen tuğla rengindendir. Tuğla renkleri ile otantik bir ortam ve alan oluşturmak mümkündür. Tuğla duvarlara sahip iseniz ev dekorasyonu ya da ofis dekorasyonunda bu alanlara gidebilecek en güzel renkler ise sizin tercihlerinize kalıyor. Beyaz ya da pudra pembesi renkler seçebileceğiniz gibi koyu yeşil, mor renkler de bu duvarlarda oldukça şık durmaktadır.

Mutfak Dekorasyonunda Ada Mutfak

Ada mutfak ile mutfaklarda yer alan ikinci bir tezgah alanına yer açabilirsiniz. Ada mutfak geniş mutfak sahiplerine güzel ve şık bir ev dekorasyon önerisi sunmaktadır. Bu sayede geniş alan daha şık ve akılcı bir çözümle kullanışlı hale getirilmektedir. Ada mutfak nedir? Mutfakta musluğun önünde bulunan tezgah alanı çoğu hanımların yemek yapmak için vakit geçirdiği ve bazen de gün boyu oyalandığı bir alandır. Ada mutfak ise hem yemeklerin yenebileceği hem de mutfakta yapılacak ev yemeklerinin hazırlanabileceği ekstra bir alandır.

ada mutfak

Mutfak dekorasyonunda ada mutfak seçimi geleneksel hale gelen Amerikan mutfak stillerine benzese de farklılıklar içermektedir. Amerikan mutfak bildiğiniz üzere ana tezgah alanına daha yakın ve hatta bitişik mekanlardan oluşmaktadır. Ada mutfak ise ana tezgaha bağlı olmayan ve bağımsız bir görüntü sergileyen, şık dekore edilmiş bir tezgahtan ve şık sandalyelerde donatılmış ayrık bir alandır.

Mutfaklar kadınlar kadar çocuklar ve erkekler için de önemlidir. İyi bir mutfak dekorasyonu ile insanlar mutfakta kendilerini psikolojik olarak daha iyi hissedebilir. Gelişen modern ahşap teknolojilerine ilave olarak gelişen mermer teknolojileri ada mutfak çözümlerinin kaçınılmazlarındandır.

Ada mutfakların diğer eşyalar, diğer tezgah, mutfaktaki beyaz eşya ürünleri ve sandalyelerle de uyumlu olması gerekmektedir. Eğer ada mutfak modelini tercih edecekseniz bu alanda kullanacağınız sandalyeler de önemli bir husustur. Sandalyeler ada mutfak mantığı ile paralel olarak daha az yer kaplamalı, daha rahat ve daha şık bir görüntü sunmalıdır. Bu yüzden sandalye renklerini de buna göre seçmek gerekir. Mutfakta seçilebilecek sandalye tipleri tabure ve ahşap ürünleri olabilir. Renk olarak ise mekanın genel havasını bozmayan açık renkler seçilebilir.

Öğrenci Evlerinde Olması Gereken Dekorasyon

Her insanın hayatından geçen eğitim öğretim süreci kimileri için öğrenci evinde kalmak ve bu ortamı tatmak anlamına da geliyor. Özellikle üniversite zamanı evinden gurbete giden öğrenciler için evin iyi dekore edilmesi fikri biraz uzak kalır. Dekorasyondan ziyade gelişigüzel oluşturulmuş yaşam alanları vardır öğrenciler için.

öğrenci evi

Öğrenci evlerinde olması gereken dekorasyon modelleri için öğrenci evi yaşantısını ikiye ayırabiliriz. Zaten öğrenci evleri de genellikle ikiye ayrılır. Öğrenci evlerinin bir kısmı normal bir salona sahiptir ve diğer odalar da herkesin kendisine ait olacak şekilde ayrılır. Bir diğer şekil ise genellikle stüdyo tipi evlerdir. Salon dekorasyon önerilerini daha çok herkesin bir odasının olduğu ev tiplerine göre vereceğiz.

Her odadaki duvarlara raf çakarak daha geniş kullanım alanları oluşturulabilir. Piyasada makul fiyatlarla satışı yapılan duvar raf modellerinde kare şeklinde ya da düz tahta şeklinde rafları tercih edebilirsiniz. Bu rafları kitaplık olarak kullanabileceğiniz gibi ıvır zıvır tüm eşyaları da yerleştirebilirsiniz.

Odalarda açık renk tonlara ağırlık veriniz. Ders çalışmak isteyenler için şık tasarlanmış kavanoz şekilli beyaz kalemlikler ortama güzel bir hava katmaktadır. Benzer biçimde tablo ve çerçeve resim seviyorsanız ucuz fiyatlarla son dönemin modası olan kanvas tablo ve resim çerçeveleri tedarik edebilirsiniz.

Son olarak öğrenci evlerinde salon dekorasyonuna gelecek olursak ortak bir bilinçle salonun bir kenarını fon köşesi olarak tasarlayabilirsiniz. Bu mantık ile duvarın bir tarafı duvar kağıdı ile kaplanabilir ve bu kaplanan yerin önüne şık kitaplıklar, şık yemek masaları, oturma alanı oluşturulabilir. Böylece bir öğrenci evinde olması gereken dekorasyon anlayışının çok daha ötesine geçerek huzurlu bir ortam yaratabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir