Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Keçeli kalemler bir çok renk çeşitliliğinin bulunmasından dolayı günlük hayatta çok kullanılan kalem tipleri arasındadır.Özellikle çoçukların boyamada kullandıkları keçeli kalemler dikkatsizlik sonucu çocukların kıyafetlerine ya da halı koltuk gibi eşyalarınıza bulaşabilir. Bazen de küçük bir çoçuğun resim sanatını göstermek istemesinden ötürü duvarlarda çeşitli figürler ile kendini gösterebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya geldiğinizde endişelenmenize hiç gerek yok yazımızda keçeli kalem lekesi olan nesnelerden ve  bu lekelerden nasıl kolayca kurtulabileceğiniz ayrıca evde pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz birkaç yöntemden bahsedeceğiz

Keçeli kalem lekesini çıkarmada dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan ilki mümkünse keçeli kalem olan bölgeye erken müdahaledir. Çünkü lekenin yerleşmesi ile çıkarma işlemi daha güç hale gelebilir. Diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise keçeli kalem lekesi olan her nesneye aynı işlem uygulanmaz. Çünkü duvardan veya halıdan keçeli kalem lekesi çıkarma yöntemleri farklıdır.

1-Saç spreyi ile keçeli kalem lekesi çıkarma yöntemi

Bu yöntem özellikle duvarlarda ve masa gibi sert yüzeylerde kullanılır. Kumaş ve halı benzeri eşyalarınızda bu yöntemi kullanmayınız. Bu yöntemi uygularken izlemeniz gereken yöntemler şunlardır; Örneğin keçeli kalem lekesi duvarda olsun. Keçeli kalem lekesi olan bölgeye sıvı- gaz karışımı yani aerosol yapıda olan saç spreyini sıkın ve 2 dakika bekleyin. Ardından kuru bir bez yardımı ile ovalayıp mikrofiber yapıdaki bir bez ile krem temizleyici ile temizleyin. Böylece lekeden kolayca kurtulabileceğinizi görürsünüz.

2-Saç kurutma makinesi ile keçeli kalem lekesi çıkarma yöntemi

Saçlarımızı kuruttuğumuz şekil verdiğimiz saç kurutma makinesi ile keçeli kalem lekesi çıkarmak mümkündür. Bu yöntemi yanlızca masa ve duvar gibi sert yapıdaki yüzeylerde kullanmalısınız . Bu yöntemde duvarınıza ya da masanıza keçeli kalem olmuş bölgeye saç kurutma makinesinin önce sıcak ayarını açarak yaklaşık iki dakika tutun. Daha sonra kısa bir süre soğuk üfleyen ayarını açıp tutun. Hafif nemli beyaz bir bezle lekeli bölgeyi sildiğinizde lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.

3-Bulaşık makinesi parlatıcısı ile keçeli kalem lekesi çıkarma yöntemi

Son zamanlarda bayanlar arasında leke çıkarmada ün salan bulaşık makinesi parlatıcısı keçeli kalem lekesini çıkarmada da başarı göstermektedir. Bu yöntemi uygulanacak yerin cinsi önemli  değildir. Halı, duvar, koltuk ,kıyafet her türlü lekeli bölgede uygulanabilmektedir. Öncelikle lekeli bölgeye yetecek miktarda piyasada kolayca bulabileceğiniz renksiz şeffaf olan bulaşık makinesi parlatıcısını sıkın. Yaklaşık üç dakika kadar lekeli bölgeyi dairesel hareketlerle ovun. Lekeden kolayca kurtulduğunuzu farketeceksiniz.

4-Kolonya ile keçeli kalem lekesi çıkama yöntemi

Kolonyanın keçeli kalemin içindeki mürekkebi çözdüğünden dolayı leke çıkarmada kullanılan başarılı bir yöntem olduğunu söylesek yanılmış olmayız. Bu yöntemi  de her türlü eşyalarınızda denebilirsiniz. Örneğin duvarınızda keçeli kalem lekesi varsa kolonyanızı fısfıs başlığı olan bir şişe yardımı ile duvarınıza sıkıp beyaz bir bez yardımıile silebilirsiniz. Eğer lekeniz duvar , masa gibi sert bir zeminde değil de kumaş yapıda ise bu yöntemi uygulamadan önce öncelikle lekeli bölgenin altına ve üstüne pamuk yerleştirmelisiniz. Daha sonra kolonyayı lekeli bölgeye dökerek, kolonyanın uçuçu özelliği ile lekenin de uçtuğunu göreceksiniz.

5-Beyaz sabun ile keçeli kalem lekesi çıkarma yöntemi

Eski yöntemlerden biri olan beyaz sabunla  keçeli kalem lekesi çıkarma işlemini istediğiniz lekeli bölgede gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Bu yönteme başlamadan önce mutfakta kullanmadığınız bir rende ile beyaz sabununuzu rendeleyin daha sonra sıcak dolu koyanın içine atarak köpürtün daha sonra çok kuru olmayacak şekilde lekeli bölgeyi silin.

6-Limonlu karbonat karışımı ile keçeli kalem lekesi çıkarma yöntemi

İnatçı lekeleri çıkarmada kullanılan karbonatlı limon karışımı keçeli kalem lekesinde de mükemmel sonuçlar doğurmaktadır. Bu yötemi bir kase içine  lekenin büyüklüğüne göre limon ve karbonatı macun kıvamında karıştırıp lekeli bölgenin üstüne koyun yaklaşık 15 yada 20 dakika bekleyip ardından durulayın.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir