Kırkayaklardan Nasıl Kurtulursunuz - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Kırkayaklardan Nasıl Kurtulursunuz

Yaz aylarına doğru evde çıkan böcek ve haşereler herkesin problemlerinden bir tanesidir. Evlerden yaygın olarak görülen böceklerden bir tanesi de kırkayaktır. Bu böcekten kurtulmak için öncelikle evimizde bulunanlardan kurtulmamız gerekiyor. Ancak bu evimizdekilerden kurtulmak bir daha gelmemelerini önlemeyeceği için farklı şeylerde yapmamız gerekiyor. Kırkayakların geldiği yerleri ve çıkış sebeplerini de öğrenerek bunları yok etmek temel ve kalıcı bir çözüm olacaktır. Aşağıda anlattığımız adımları takip ederseniz sizlerde evlerinizdeki böceklerden kurtulabilirsiniz.

Öldürmek Bir Başlangıç


1.Gördüğünüz de öldürermeye çalışabilirsiniz.Her ne kadar savunmasız canlılar olarak görülselerde 40 adet ayağa sahip olmaları onları inanılmaz derecede hızlı bir böcek türü yapmaktadır. Kırkayaklar genel itibariyle sürüler halinde evleri mesken tutmaz dolayısıyla öldürdüğünüz veya gördüğünüz kırkayaklar Yüksek ihtimalle yolunu kaybetmiş birkaç taneden ibaret olacaktır.

Öldürmeden kurtulmak isterseniz boş bir kavanozun içerisine hapsettiği net kırkayağı dışarıya bırakabilirsiniz. Ancak bu genel itibariyle yüksek sesli bir çığlık, kırık kavanoz ve boş bir süpürgeye mal olmaktadır.

2 Yapışkan tuzaklar kurmayı deneyin.Yapışkan madde tutkal ve benzeri ürünler kullanarak oluşturacağınız bir kağıt parçasını evinizin etrafında böcek olabileceğini düşündüğünüz yerlere yerleştirebilirsiniz. Bu sayede asıl hedefiniz olan kırıkayağın yanı sıra farklı böcek türlerini de evinizden uzak tutmuş olacaksınız. Ancak bu yöntem daha büyük kırkayaklar için işe yaramayabilir bazı kırkayak türleri söz konusu yapışkanın içeriğinde bir veya iki bacağını bırakarak yoluna devam edebilir.

3 Kimyasal ilaçlar kullanın.Yukarıdaki doğal yöntemlerin hiçbirisinin işe yaramaması halinde daha kesin çözüm olan kimyasal ilaçlara başvurabilirsiniz. Ancak böcek öldürücülerin yalnızca kısa süreli çözümler olduğunu aklınızdan çıkarmamanızda da fayda var. Kimyasal ilaçları kullanırken dikkatli olmanız gerekmektedir söz konusu ilaçlar ile gereğinden fazla temas kurmanız halinde bedeniniz zarar görebilir.Kimyasal ilaçların aynı zamanda bahçenizdeki diğer bitkilere ciddi zararlar verebileceğini aklınızdan çıkarmamanızın faydası olacaktır.

Ortaya Çıkış Sebeplerini Yok Edin


1 Evinizdeki diğer zararlı canlılardan kurtulun.Kırkayakların evinize gelme nedeni olan haşerelerden kurtulmanız söz konusu canlıların evinize uğramamasını sağlayabilir. Bu nedenle kırkayaklara yem olabilecek diğer zararlı canlılardan da kurtulun

2 Evinizi temiz tutun.Kırkayaklar nemli bir ortam bulunmaması halinde bölgeye uyum sağlayamaz ve yaşamlarını yitirir. Dolayısıyla bodrum, dolap veya farklı nemli olabilecek alanları temiz tutmanız kırkayakları de uzak tutacaktır

3 Evinizin yakınlarında bulunan her türlü organik maddelerden kurtulun.Yakmak için hazırladığınız odunlar, tenteli veya açık olarak hazırladığınız komposto bidonlarını evin etrafında kaldırmanız kırkayakların bölgeye toplanmasını zorlaştıracaktır

4 Evinizin etrafındaki tüm çatlak ve oyukları kapatın.Böceklerin evinize girme ihtimali olduğu çatlak ve oyukları doldurup kapatmanız evinize böceklerin girişini zorlaştıracaktır. Küçük, köşeli; oyuk ve çatlaklar adına kullanabileceğiniz en etkili malzeme silikondur. Silikon, iyi bir kapatıcı madde olmasının yanında çok etkili bir nem emicidir. Yani silikonu sıktığınız bölgeden sızmaya çalışan su silikon ile uzakta tutulacak dolayısıyla kırkayakların yaşayabileceği nemli bir ortamdan da kurtulmuş olunacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir