Ev ve Bahçe Oturma Grubu Dekorasyonu Nasıl Yapılır Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Oturma Grubu Dekorasyonu Nasıl Yapılır

OTURMA GRUBU DEKORASYONU NASIL YAPILIR ?

Oturma Odasının Hayatımızdaki Yeri

İnsan zevkleri ve düşünceleri belirli kurallara göre çerçevelenmeyip, kişiden kişiye değişiklik göstereceğinden dolayı oturma odalarına kalıp olarak bir dekorasyon koymanın pek de doğru olacağı söylenemez. Yeri gelince uyuyakalınan, yeri gelince salona ek oda olarak kullanılan, yeri gelince sohbet edilen, yeri gelince yemek yenen evimizin bu aktif odasında yine de her şeyi kendi estetiğimize göre uyarlasak dahi dikkate alınan her şey ile bu estetik güzellik yükselecektir.

            Bu makalemizde hayatımızın çoğu kısmını geçirdiğimiz oturma odalarımız için oturma grubu dekorasyonlarının nasıl en ideal biçimde belirleneceğinde belirli faktörlerin rol aldığını saptayarak size bu başlıkları grup halinde sunmayı hedefledik.

 Oturma Odası Dekorasyonlarının Adımları

1. Oturma Grubu Seçimi

            En önemli faktör olan oturma odamıza tabi ki oturma grupları. Oturma grubu tercihinde odanın genişliği büyük ölçüde dikkate alınmalıdır. Keza iri bir oturma grubu dar bir odayı boğacağı gibi, küçük bir oturma grubu ise geniş bir oda söz konusu olduğunda oldukça yetersiz kalacaktır. Burada genişlikler önemli rol oynamaktadır.

 2. Odak Noktası

            Yaşantımızın en sık otur kalk bölgelerinden biri olan oturma odalarımız için bir dekorasyon belirlemekte ikinci aşama odak noktasının seçimi olacaktır. İri bir oturma grubu, Tv ünitesi veya gümüşlük odak noktalarına örnek olarak gösterilebilir. Odak noktası cismin büyük ve ihtişamlı olmasına bağlıdır. Bu da büyük bir oturma grubu ile sağlanabilir.

  3. Renk Seçimi

            Evde renk seçiminin en önemli olduğu noktalarından biri şüphesiz oturma gruplarının renkleridir. Oturma gruplarının renk tercihini yaparken odanın diğer kısımlarına uyum sağlayıp sağlamadığına dikkat etmek bu adımlarda önemli bir faktördür. Oturma grubu renklerinin zemin, duvar, perde gibi iri diğer ögelerde örtüşmemesi aykırı bir estetiğe neden olabilir.

 4. Stil

            Günümüzde birçok zevke ve estetiği hitap eden çeşitli oturma grubu stilleri bulunmaktadır. Örneğin oturma odanızda retro bir görünüm mü hoşunuza gider yoksa endüstriyel bir görünüm mü sizi daha çok ferahlatır? Farklı olarak bunları harmanlamak güzel görüneceği gibi riskli bir durum olarak da kabul edilebilir.

  5. Doğru Işık

            Oturma grubumuzu tüm ihtişamıyla odak noktamız olarak ele aldığımızda, bu parçayı doğru bir ışıkla kombine edememek beklenilmeyen bir görüntüye neden olabilir. Bu sebeple odak noktası olarak belirlediğimiz oturma gruplarımızın gerek renk gerek stil gerek görünümlerine uygun ışıkları seçmek de doğru bir uyarlama için önemli bir faktör olacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir