Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı

Salonlar genel olarak misafirlerinizi ağırladığınız evdeki en özenli yerlerden biridir. Eşya seçimlerinden önce salonunuzun simetrisine göre hareket edebilirsiniz, dikdörtgen salonlarınız için L koltuklar tercih edebilir, kullanım alanını genişletebilirsiniz. Büyük salonlarda koltuk takımlarının birbirinden uzak durması salonunuzu tamamlayamamış gibi soğuk bir hava katabilecektir. Mobilyaların birbirlerine yakın olması sıcak bir ortam sağlayacaktır.

Renklerin Önemi

Büyük salonlardaki renk seçimlerinde biraz daha özgür olabilirken, küçük salonlarda koyu renklerin tercihi, mor, yeşil, mavi gibi, bu renkler salonunuzu boğacaktır ve ferah bir alan yaratamamış olabileceksiniz.   Salonlarda kapı ve pencere çerçevelerin renk uyumu içinde boyanabilmesi de farklı bir hava katabilecektir. TV ünitelerinizin arkasını farklı bir dekorasyon kullanabilir sadece boya yapmakla kendinizi sınırlandırmamış olabilirsiniz, farklı bir duvar kâğıdı ya da doğal taşlarla kaplayabilirsiniz. Duvardaki seçeceğiniz renklerin, mobilyalarınızla uyumu salonunuz için tamamlayıcı olacaktır, tonların uyumu salonda ferah bir hava ortaya çıkarırken fildişi, çakıl taşı gibi renkleri biraz daha renkli olan pudra ve camgöbeği renginde mobilyalarla uyum yaratabilirsiniz.

Tamamlayıcı Aksesuar

Salonlarınızı sadece boyayla sınırlandırmamalısınız, duvar saati, bir tablo, ya da duvar kâğıdı kullandığınız bir bölüm, duvarınızın önündeki eşyaları çok daha güzel gösterecektir. Duvarlardaki resimler duvarlara her zaman hayat verir. Orta sehpanız için zevkinize göre şamdan ya da vazo tercih edebilirsiniz. Salonlarınız güneşliklerini sıradanlıktan kurtarıp renkli kullanabilir, perdelerinize hayat verebilirsiniz. Salonlarınızın ışıklandırmasını ayarlanabilir yapabilirken şık avizelerle ve salonunuzun büyüklüğüne göre abajurlar tercih edebilirsiniz.

Koltuklara da Hayat Verin

Salon dekorasyonunuzdan sıkıldıysanız çok fazla bütçelere dokunmadan ufak dokunuşlarla da kurtarabilirsiniz. Koltuk şalları ve minderler hareket katıp yapmış olduğunuz değişiklik gözle görülür olacaktır. Koltuk şalını, büyük koltuklarınızın yarısını kullanarak simetri yaratabilirken renkli minderlerle de hareket katmış olabileceksiniz.  Berjerlerinizin arasına sehpa koyarak ışık alan pencere önlerinde farklı bir keyif alanı da yaratabilirsiniz.

Salonunuzda alanı olan bir duvarı yerden tavana kadar kütüphane amaçlı yaptırabilirken bu kütüphanenizi farklı biblolarla hareket katabilirsiniz. Salonunuzda kullanacağınız duvar aksesuarları çok fazla olması salonu ferah göstermeyecektir. Küçük salonlarda katlanabilir mobilyalar tercihi pratik kullanım yaratabilecektir. Halı seçimleri ise renkli mobilyalar da pastel tonları kullanmak eşyaların renk uyumunu kesmemiş olacaktır. Saksı seçimlerinizde renkli yaparak sıradanlıktan çıkmış olabilecekken çiçekler ide salon içerisinde kullanabilirsiniz. Büyük ve içleri eşya olan vitrinlerinizi sadeleştirebilir göz yormamış olabilirsiniz. Salonlarınızın duvar renklerini özenle seçerek koltuk takımlarının simetrisine özen göstermeniz işe başlamanızın  bir adımı olacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir