Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı

Yatak Odası Dekorasyon Önerileri

Yatak odasında ilk dikkat edilmesi gereken yatağın konumu. Yatağın başı haricinde hiç bir kısmı duvara dayanmamalıdır. Tek kişilik yataklarda bu sıkıntı olmaz ama çift kişilik yataklarda yatağı kullanan iki kişi olduğu için iki  taraftan da yatağın erişimi olmalıdır. Yatak başı pencere altına denk getirilmemelidir, çünkü bu çeşitli kazalara neden olabilir.

Komidin Yüksekliği

Diğer dikkat edilmesi gereken yatakla komidin arasındakı yükseklik ilişkisidir.
Bu ilişki 3 şekilde olabilir :
1. Komidin yataktan alçak
2. Aynı seviyede olması
3. Yatağın üst kısmından yüksekte olması
En kullanışlı ve rahat öneri yatakla aynı seviyede olacak komidinlerdir. Eğer yüksek olursa uyku haliyle bir şey alınırken komidine çarpma ihtimali çok yüksek. Düşük olduğunda ise erişim kısıtlı ola bilir fakat bu da bazı insanlar için rahatlıkla kullanılan bir modeldir.

Yatak Altı Depolama

Yatak  çeşitleri 3 tanedir:
1. Bazalı veya  altı kapalı
2. 4 ayaktan oluşan
3. Havadaymış gibi görünen bazalı yataklar oda darsa daha dar gözükmesine neden olur. Bunun için diğer çeşit yataklar seçmeniz önerilir.

Duvar Kaplamaları

Yatak odalarında desenli duvar kâğıdı, kumaş panel ya da taş kaplama uygulanacaksa bu yatak başı dayadığınız duvar olmalı. Başka duvara yapılırsa odak noktaları birbiriyle yarışmaya başlayacaktır. Yoğun desenli, üste renkli duvar kâğıtları ile 4 duvarı döşemek odanın boğucu olmasına neden olur. En büyük odak noktası yatak başı olsa da yatak başını diğer mobilyalarla uydurmak zorunda değilsiniz.

Aydınlatma

Yapılan çeşitli deneylerde beyaz ışığın uykunun kaçmasına neden olan hormonları salgıladığı ortaya çıkmıştır. Bunun için yatak ve dinlenme odasında sarı ışık tercih edilmeli.
Yatakta kitap okumayı sevenler için başucu lambası rahatlık sağlayacaktır.
Yatak  odasında güneşliklerinde güneşi kesen kumaşlar kullanırsanız gün içinde odayı karanlık ortama geçirebilirsiniz.

Halı Seçimi

Yatak  odasında kullanılan parça parça halılar görsel olarak hoş durmayacaktır. Bu sebeple genel renk dağılımına uyan, açık renkli ve az desenli halılar tercih edilebilir.

Dekorasyon İpuçları

Değişik desenler kullanmanız odaya ayrı bir görünüm katacak. Yatak örtüyü ile perdenizin aynı desende olması önemli değil. Farklı hava katmak istiyorsanız uyumlu fikirler kullanabilirsiniz. Yatağın üzerindeki farklı boyuttaki yastıklar yatağı daha zengin gösterecektir, aynı zamanda yerlerini değiştirerek günlük farklılıklar yaratabilirsiniz. Dekorasyonda bir bütünlük sağlamak için yatağın üstünü bir yatak örtüsü ile örtmeliyiz. Üçünki sadece yorgan bırakıldığında yorgan tam yatağın üstü ile aynı boyutta olduğu için yatağın yanları gözükecektir.

Eğer yatak başınızın üstüne tablo asmak istiyorsanız bunun bazı kuralları var. Seçtiğiniz tabloyu asarken tavan ve yatak başı arasındaki boşluğu aynı bırakmak yerine tabloyu yatak başına biraz yakınlaştırmakla bu kurala uymuş olursunuz.

Renkler 

Beğendiğiniz rengi odanın her alanında aynı tonda kullanmak boğucu olacaktır. Rengin gri katılmış tonlarla birlikte kullanmak kaliteli görünüm sağlar.

Bunlar da ilginizi çekebilir