Akvaryum Temizliği Nasıl Yapılır - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Akvaryum Temizliği Nasıl Yapılır

Depolarını temiz tutarak ve haftada en az bir kere temiz su ekleyerek balıklarınızın mutlu, sağlıklı ve huzurlu olmasını sağlayın. Bir akvaryumun tam olarak temizlenmesi oldukça zor bir iş olabilir. Ancak tekniğini ve dikkat etmeniz gereken noktaları bilirseniz işiniz o kadarda zor olmayacaktır. Bu yazı içerisinde tatlı su akvaryumunuzun içerisini nasıl temiz tutacağınızı anlatacağız. Bu yöntemlerin alt maddelerinde belirtilen uyarıları dikkate almanız ve balık türünüze dair bir araştırma yapmanız iyi olacaktır.

Gerekli ekipmanları kullanarak


1. Akvaryumu temizlerken kullanabileceğiniz her türlü temizlik malzemesinin temiz olduğundan ve hazır bulunduğundan emin olun. Kontrol listenizi inceledikten sonra temizliği yapacağınız araçlarınızı ve temizliği yapacağınız alanın hazırlığını tamamlayın.

 • Balıkları temizlik süresince içerisinde tutacağınız suyun temiz ve hazır olduğundan emin olun.
 • Akvaryumunuzun önünde bulunan camın temizliğini sağlamak adına bir ped bulundurun.
 • Yalnızca temizlik yaparken kullanmak adına hazırlanmış 10 litre kadar suyun hazır olduğundan emin olun.
 • Oldukça basit bir sifon tipi çakıl vakumu.
 • Akvaryumun tüm cam alanını temizleyeceğiniz bir cam temizleyicisi veya sirke çözeltisi ile hazırlanmış biraz su bulundurun.
 • Metal veya plastik bir traş bıçağı akvaryumunuzun içerisinde yer alan filtre, süs vb. materyallerin üzerindeki bazı yosun parçalarının ve benzeri diğer istenmeyen maddelerin bulunduğu yerden çıkarılmasını çok kolaylaştıracaktır.
 • Balıklarınızın akvaryumdan birden çıkıp farklı bir su birikintisinin içerisinde bulunmasını istemezseniz bu temizliği akvaryumunuzun içerisinde yarısı kadar su kalacak şekilde iki haftaya yayabilirsiniz. Örneğin ilk hafta akvaryumunuzun üst bölgesini temizleyip bu bölge için tedarik ettiğiniz suyu akvaryuma döktükten bir sonraki hafta akvaryumunuzun içerisindeki tüm suyu boşaltıp yeniden su ile doldurabilirsiniz. Bu sayede akvaryumunuzun içerisinde bulunan balıklar yeni ortama yavaş yavaş hazırlanmış olacaklardır.

2. Akvaryumun kenarlarını yosun pedi ile temizleyin. Akvaryumunuzun farklı bölgelerine yapışan yosunların temizlenmesi adına cam boyunca aynı bölgeye doğru temizlenecek şekilde bir ped kullanabilirsiniz. Gerekmesi halinde fırça dahi kullanabilirisniz. Yerinden hiçbir halükarda çıkmayan yosun tabakaları için ise hazırladığınız plastik veya metal traş bıçağını kullanabilirsiniz.

 • Bu işlemleri yaparken plastik bir eldiven giymek isteyebilirsiniz. Elinizin veya akvaryumunuzun canlılara zarar verebilecek herhangi bir kimyasal madde ile temas etmediğinden emin olmalısınız. Cam temizleyicisinin sizi bu konuda çelişkide bıraktığını düşünüyorsanız ve ilgili ürünün sağlığı olumsuz etkileyeceğini tahmin ediyorsanız bahsettiğimiz gibi sirke kullanabilirsiniz.
 • Mutfakta veya farklı bir bölgede daha önce kullanmış olma ihtimalinizin olduğu sünger, bez vb. materyallerin akvaryum temizliğinde kullanılmadığından emin olun hatta mümkünse her akvaryum temizliği için ilgili materyalleri değiştirmeniz balıklarınız için çok sağlıklı olacaktır.
 • Bu adım suyun %10-20’sini boşalttıktan sonra ancak uygulanabilir.

3. Ne kadar su değişimi yapacağınıza karar verin. Akvaryumunuzu düzenli aralıklarla temizleyecekseniz ve balıklarınızın herhangi bir sağlık problemi yoksa, 1 hafta içerisinde akvaryumunuzdaki suyun %15 ila %25’ini değiştirmeniz çok makul olacaktır. Ancak hasta bir balığınız varsa ve durum gittikçe kötüleşiyorsa akvaryumunuzun içerisindeki suyun %25 ila %50’sini değiştirebilirsiniz.

4. Kirli suyu akvaryumunuzun içerisinden çıkarın. Sifon yardımıyla akvaryumunuzun içerisinden gerektiği kadar suyu çıkardıktan sonra farklı bir bölgeye dökeceğiniz kabın içerisine kirli suyu doldurun. Söz konusu sifonun daha önce farklı bir bölgede yani kimyasal herhangi bir maddeye temas edebileceği bir alanda kullanılmadığından emin olun. Sabun veya deterjan kullanmayın. Çamaşır kovanızın veya bulaşık kovanızın sifona temas etmemesine gayret edin.

 • Akvaryum sifonlarını bir lavaboya kadar bağlayabilirsiniz. Bu tarz bir sifona sahipseniz nasıl çalıştıklarıyla ilgili bilginin verildiği kullanım talimatını okuyun veya internetten ilgili sifon hakkında araştırma yapın. Söz konusu araştırmayı model ismine özel olarak yapmanız gerekebilir.

5. Çakılları temizleyin. Daha önceden hazırladığınız çakıl vakumu sayesinde çakıllarınızı itin. Balık dışkısı, tüketilmemiş fazla yiyecek ve diğer her türlü atık söz konusu çakıl vakumu sayesine emilecek ve ilgili alanın da temizliği yapılmış olacak.

 • Çok küçük, çelimsiz veya narin balıklarınız varsa, sifonun ucuna daha önce hiç giyilmemiş bir kadın çorabı bağlayabilirsiniz. İlgili çorap balıklarınızın vakumdan etkilenip içerisine kaçmasına engel olacaktır. Fakat burada da dikkat etmeniz gereken diğer nokta çakılların arasındaki çöp birikintilerinin vakumdan içeri girebileceği kadar delik bulabilmesidir. Çorabın ucuna açacağınız deliğin çakılların arasındaki artıkların vakumun içerisine kaçacak ancak balıklarınızın ilgili delikten sığmayacak büyüklükte olması gerekiyor.
 • Kum bir zeminden oluşan akvaryum kullanıyorsanız temizliğini vakum ile yapabilirsiniz ancak öncesinde kumun altında birikmiş olabilecek artıkları elinizle kumun üzerine çıkarmanız gerekiyor. Elinizi kumun altına daldırdıktan sonra balıklarınıza zarar vermeyecek şekilde yavaşça artıkları kumun üzerine çıkarıp temizliğini sağlayabilirsiniz.

6. Akvaryum süslerinin iyice temizlendiğinden emin olun. Akvaryumunuzun içerisindeki süslerin de temizlendiğinden emin olmanız gerekli. Süslerinizin üzerinde çıkan yosunların sebebi suyun içerisinde gereğinden fazla besin maddesi bulunuyor olması olabilir. Süslerinizin üzerindeki yosun ve diğer artıkları bir ped ile temizlemeyi deneyebilir ilgili bölgenin temizlenmemesi halinde daha önce kullanılmamış bir diş fırçası ile inatçı artıkları yerinden çıkarabilirsiniz. İlgili diş fırçasının yumuşak uçlu olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bölgenin temizliği için sabun kullanmamanız gerektiğini de hatırlamalısınız.

 • Süslemelerin temizlenmesi konusunda zorlanıyorsanız son çare olarak çamaşır suyuna başvurabilirsiniz. Önce %10’u çamaşır suyu olacak şekilde hazırladığınız bir su kovasının içerisine süslemelerinizi atın. 15 dakika kadar bekledikten sonra süslemelerin içerisinde bulunduğu kovadaki tüm suyu döküp süslemeleri farklı ve temiz bir kovaya alın. Yeni kovanın içerisini yalnızca kaynar su ile doldurup süslemelerinizin burada da 15 dakika kadar beklediğinden emin olun. Aradan 15 dakika geçtikten sonra ilgili süslemeleri bu kovadan da çıkarıp havalandırın.. İyice havalandırdıktan sonra ilgili materyalleri tekrardan akvaryumunuzun içerisine koyun. Bu işlemi yapmanızı tavsiye etmiyoruz ancak eğer çamaşır suyunun etkisini yok edecek kadar iyi havalandırır ve suda bekletirseniz uygulanabilir bir yöntemdir.

Bunlar da ilginizi çekebilir