En Zehirli Hayvanlar Hangileridir? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

En Zehirli Hayvanlar Hangileridir?

Hayatı paylaştığımız milyonlarca canlıların binlercesi ölümcül zehirlere sahipler. Bunlardan bazılarına örneklerle makalede yer verilecektir. Her canlının kendini koruma şekli var, bunlardan en ölümcül olanları ise zehirli olanlarıdır. Vahşi yırtıcı hayvan, zehirli hayvan ve bir o kadar masum gözüken bitki bile zehirli olabiliyor.

 Dünyanın En Zehirli 10 Hayvanı

Kutu Denizanası:

En zehirli hayvan listesinde başı çeken denizanası 1954 yılından bugüne kadar toplam 5,567 kişinin hayatına son vermiştir. İnsan vücuduna yapıştığı zaman salgıladığı toksinle direkt olarak kalbe zarar vererek sinir sistemini çökertir.

Kral Kobra:

Dünya’nın en zehirli yılanlarından birisi olan kral kobra 6 metreye kadar büyüyebiliyor. Bu yılanın da bir damla zehri kolaylıkla bir insanı anında öldürmeye yetiyor. Tek bir ısırığı ile koca Afrika Filini 3 saat içinde öldürüyor.

Mermer Salyangoz:

Listemizin üçüncü sırasını boyu küçük ama etkisi büyük olan mermer salyangoz alıyor. Genellikle tuzlu sularda yaşayan bu canlının bir damla zehri anında 20 kişiyi öldürebilir. Zehir o kadar etkili ki canlının bütün sistemlerini bozuyor.

Mavi Halkalı Ahtapot:

Ortalama golf topu kadar boyu olan ahtapot vücudunda taşıdığı zehirle dakikada 26 kişiyi öldürebilir. Dünyanın en zehirli hayvanları arasında yer almaktadır.

Akrep:

Akreplerin çoğu zararsızdır. Çok az türü canlılara zarar verir ama bu verdikleri zararlar ölümcüldür. Sarı renkli akrepler zehri konusunda en tehlikeliler listesinde yer alır. İnsanı soktuklarında önce komaya sokuyor daha sonra sinir sistemini etkileyerek felç kalmasına neden oluyorlar.

Kaya Balığı:

Görüntüleri oldukça ürkütücü olan bu yaratık, balık dünyasında en zehirli olanıdır. Yüzgeçlerinde taşıdıkları zehirlerle insanları ve diğer canlıları kolaylıkla öldürürler.

Brezilyalı Gezgin Örümcek:

Günlük hayatta çok fazla insanlarla iç içe olan bu örümcek Guinnes rekorlar kitabında en zehirli örümcek olarak yerini almıştır. Zehrinin 0.006 mg’ı bir fareyi anında öldürür.

zehirli hayvanlar

zehirli hayvanlar

Kara Yılan:

Bir ısırığı ile 100 insanı ve aynı zamanda 25 bin fareyi anında öldürebilecek güce sahiptir. Kral kobradan 400 kat daha zehirlidir. Isırdığı zaman en geç 45 dakika içinde ölüm geliyor.

Ok Kurbağası:

Zehrini vücudunun üstünde taşıdığı için dokunan insanı zehirleyebiliyor. 5 cm boyunda olan bu mavi şirin yaratıkların 2 mg’ı anında 10 insanı ve 20 bin fareyi öldürebilir.

Balon Balığı:

Omurgalılar içinde en zehirliler arasındadır. Isırdığı zaman felç ediyor, görüntüsü Japon balığına benzediği için karıştırılıyor ve bu ölüme daha yakın olmasına neden oluyor. Isırdığı canlıları 24 saat içinde öldürebilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir