Bankaların 2019 Politikası - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Bankaların 2019 Politikası

Bankaların 2018 Politikası

Yeni yıla önceki yıldan kalan ekonomik problemlerle girdiğimizden bankaların 2018 politikası oldukça önemli bir konu. Günümüzde birçok insan işlerini yaparken bankalardan destek görüyor ve bankalarla anlaşmalar yaparak işlerini geliştiriyor. Bu nedenle bankaların aldığı kararlar sadece o bankayı ve o bankada parası bulunan insanları değil aynı zamanda bütün olarak ülke ekonomisini de etkiliyor. Bankalar geçtiğimizin yılın sonuna doğru 2018 için bütçelerini ve tahminlerini hazırladı. Genel olarak bütçe arttırma yoluna giren özellikle büyük bankalar yıl sonu için ortalama olarak yüzde 4,1 ya da 4,2 gibi büyüme oranı beklemekteler. Bankalar en çok TL’nin Euro ve Dolar karşısındaki değeri ile ilgileniyor. Bununla ilgile de 2018 yılı için bazı tahminler açıklandı. Garanti Bankası 2018 için dolar kurunun en fazla 4,14 olabileceğini belirtti.

Krediler

Bankalardan söz açılınca krediler en çok ilgi gören konulardan oluyor. Bankaların 2018 politikası göz önünde bulundurulduğunda; kredi alma oranı oldukça yüksek olan ülkemizde, ekonominin belli bir seviyenin altına inmemesi ve alım gücünün azalmaması için kredi alım oranlarının benzer şekilde gideceği tahmin ediliyor. Bu nedenle bankalar da bütçe arttırırken bu kredi talebini göz önüne almış durumda. Birçok banka kredi oranlarında yüzde 10’un üzerinde büyüme beklemekte. İnsanların ev sahibi olmasında oldukça önemli olan konut kredilerinde yüzde 11, ihtiyaç kredilerinde ise yüzde 13-14 büyüme beklenmekte.

Faiz Artışı

Birçok ekonomi analisti faiz artışı konusunun mutlaka gündeme geleceğini hatta faiz artışının kaçınılmaz olduğunu savunuyor. Ancak özellikle 2017 yılında büyük artış gösteren faizlerin artış ivmesinin 2018 yılında azalacağını belirtmek gerekiyor. Bankaların 2018 politikası kapsamında, hedeflerine ulaşabilmek için ellerinde mevduat tutmaları oldukça önemli ve bu nedenle faizlerin az bir oran da olsa artacağı birçok uzmana göre kaçınılmaz duruyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir