Borsaya Nasıl Girilir - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Borsaya Nasıl Girilir

Borsaya Nasıl Girilir

 

Hisse senedi müşterisi olarak sizin için en mühim hususlardan biri de piyasayı takip etmektir. Çünkü piyasa takibi ile, hisse senetlerinin yorumlaması ve gelecekte ki durumu hakkında tahminler yürütmesi gerekir. Bu halde kendine bir taktik geliştirerek, para kazandıracak durumlar oluşabilir. Ayıca güvenli bir biçimde hisse senedi almak için de piyasayı takip etmek mühim bir konudur. Söz konusu riskleri tesbit edebilir ve gerekli müdahalelerde bulunabilirsiniz.

Yatırım hesabınızı açın

Çalışmak istediğiniz kuruluşu belirledikten sonra yatırım hesabı açmanız gerekir. Yatırım hesabı açmak da gayet kolaydır. İnternet bankacılığı ya da banka şubesine giderek yatırım hesabı açabilirsiniz. Diğer kuruluşlardan yatırım hesabı açacaksanız, seçeceğiniz kurumun irtibat bürolarına gidip hesap açabilirsiniz. Aracı kurumlardan yatırım hesabı açacağınız esnada çerçeve sözleşmesini ve risk bildirim formunu doldurup onaylamanız gerekir. Bu sözleşme ve formu imzaladığınız takdirde yatırım hesabınız artık kullanılmaya hazır hale gelir

İmzalamanız gereken sözleşmelerin ne olduğu hususunda ise banka veya aracı kurumdan kopyasını talep edebilir, detayları inceleyebilirsiniz.

Bir borsa yatırımcısı olarak sizlerin yapması gerekenler

Ülke ekonomisini başta olmak üzere, sektörü ve incelediğiniz şirketi iyi bir şekilde araştırmanız gerekmektedir. Bu araştırmalar neticesinde hisse senedinde oluşabilecek değişimleri tahmin etmektir. Ardından yatırım beklentileriniz hususunda bir taktik belirleyerek alım satım işlemlerini yapmanızdır. Bu biçimde kararlı bir yol izler ve psikolojik açıdan da güçlü kalabilirseniz iyi iyi neticelerde alabilirsiniz.

Hisse senedi yorumlarını ve değerlendirmelerini izlerken üstünde durmanız gereken en önemli husus, bu senetlerin kesin bir yatırım önerisi olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Doğrudan okumuş olduğunuz yorumlara göre alım ya da satım yapmamalısınız. Bu karar sizin kaybetmenizi sağlayacaktır. Ekonomistler tarafından yapılmış olan yorumlar, tamamı bireysel fikirlere dayalıdır ve öngörüler yürütülür. Yani sizin ekonomistler ile aynı düşüncede olmamanız gayet doğaldır. Ancak ekonomistin açıklamalarına göre alım satım yapmaya kalkmanız, çok büyük bir kumardır. Yapılan yorumları sadece değişik bir bakış açılarına sahip olmak için yorumlanmalı, muhakkak şahsi fikirlere sahip olmalısınız.

Hisse senedi alım-satım aşamaları

Hisse senedi alım satımına başlamak için ilk önce çalışacağınız aracı kurumu belirlemeniz gerekecek ardından belirlediğiniz aracı kurumdan yatırım hesabı açıp ve ilk işlemlerinizi yapmaya başlayacaksınız.

Sırasıyla yapmanız gerekenler:

  • Aracı kurum belirleme,
  • Tercih edilen aracı kurumdan yatırım hesabı açma,
  • Yatırım hesabına nakit yatırma,
  • İlk hisse senedi alım emrini verme,
  • İlk hisse senedi satış emrini verme biçimindedir.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir