İnternetten İkametgah Belgesi Nasıl Alınır? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

İnternetten İkametgah Belgesi Nasıl Alınır?

Günlük hayatta kimi zaman ikametgah belgesi kullanmak zorunda kalırız. Özel ya da kamu işlerinde, talep edilen belgeler arasında bulunan ikametgah belgesi kişilerin adres ve nüfus bilgilerine yer vermektedir. Özellikle dolandırıcılık tehlikesine karşı önlem olarak istenen belge, gerekli hallerde kişilere ulaşılmasını sağlamaktadır. Bu belgeyi almak için mahalle muhtarlıklarına başvurulması gerekmekteydi. Bu günlük hayatın yoğunluğu içerisinde kişiler için zaman kaybına neden olmaktaydı. Günümüzde ise elektronik ortam sayesinde, ikametgah belgesine ulaşmak oldukça kolaylaştı.

Devletin vatandaşlarına sunduğu hizmetler arasında internetten ikametgah alma işlemi de bulunuyor. Günümüzde e-devlet üzerinden birçok işlem yapılabilmektedir. Bunlara ikametgah belgesinin eklenmesi vatandaşın yüzünü güldürdü. Elektronik hizmetler kapsamına dahil edilen ikametgah belgesi, e-devlet şifresi ile alınmaktadır.

E-Devletten İkametgah Belgesi Alma

Artık nüfus müdürlüklerine gitmeye gerek kalmadan ya da muhtarlıklara başvurmadan turkiye.gov.tr adresinden ikametgah belgesi alınabiliyor.

1.İkametgah belgesi temin etmek isteyen vatandaşların öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmaları gerekmektedir.

3.E-Devlet sistemine giriş yapmak için şifreniz yok ise aşağıdaki başlığa bir göz atabilirsiniz.

2.Ardından “NVİ Adres Bilgilerim” seçeneği takip edilerek açılan ekran yazdırabilirsiniz.

Bu işlem sayesinde vatandaşların hayatında önemli bir zorunluluk yük olmaktan çıkmıştır. İkametgah belgesi almak için vakit yaratmaya çalışmaya gerek kalmamıştır. Vakit kaybını engelleyen internetten ikametgah alma işlemi sayesinde muhtarlıklara başvurarak para ödeme zorunluluğu da tarih olmuştur. Ayrıca, herhangi birinin ikamet adresi de öğrenilebilmektedir. Bunun için ilk koşul vatandaşlık numarasının doğru girilmiş olmasıdır.

E-Devlet Giriş Yapma Seçenekleri

E-Devlet adresine giriş yapmak için E-Devlet şifresi haricinde farklı yöntemlerde bulunmaktadır. Vatandaşlar yalnızca şifre ile girilebildiğini düşünmektedirler ancak kimliğinizi doğrulamanız yeterli olacaktır. Kimliği doğrulamak yani kendinizin olduğunu kanıtlamak için dilerseniz banka kartları ile doğrulama, telefon numarası ile doğrulama da yapabilirsiniz. Banka Kartı eğer kendi isminize ait ise kart bilgilerini girdikten sonra E-devlet şifresi olmadan da işlemi tamamlayabileceksiniz. Bunun haricinde telefon numarası yine üzerinize kayıtlı ise telefonunuza gelen bir şifre ile yine doğrulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir