Yeni Kimlik Kartı Nasıl Alınır ? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Yeni Kimlik Kartı Nasıl Alınır ?

Uzun zamandır konuşulan yeni çipli kimlik kartları hayatımıza girmek üzere. Kırklareli gibi bazı pilot illerde denemesi yapıldıktan sonra şimdi tüm Türkiye’de yeni kimlik kartları alınabilecek. Şu ana kadar yaklaşık 100 bin vatandaş 2 Ocak’tan beri kimlik başvurularını yapmış bulunmakta. Eğer sizlerde yeni kimlik kartı istiyorsanız nasıl edinebileceğinizi adımları takip ederek öğrenin.

Kimlik Kartı Randevu Alma

1.Kimlik kartını almadan önce randevunuzu alın. Kimlik kartını almak için 15 yaşından büyüklerin yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere şahsen başvuru yapması gerekiyor. Başvuru yaparken sıra beklemek yerine randevu alarak işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz.

  • E-Randevu sistemi sayesinde internet üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki kaynak linkinden randevunuzu almanız mümkün.
  • Eğer internet adresi sorunlu ise ya da internete erişiminiz yok ise “Alo 199” arayarak randevu alabilirsiniz.

2.Gerekli belgeler ile gitmeniz gereken yere müracaat edin. Kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik yerine sayılabilecek belgeler ile müracaatınızı gerçekleştirin.

Ücretlendirme Nasıl Olacak ?

Kayıp edilen kimlik kartı için: 30 TL

Düzenlenen kimlik kartı için: 15 TL

kaynak: https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/

Bunlar da ilginizi çekebilir