Kredi Kullanabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Kredi Kullanabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Kullanabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu 1-1.900 puan aralığında olur. 1 en riskli kategoride yer alırken, 1.900 ise en iyi puan o lup sorunsuz bir şekilde kredi çekebilirsiniz. Bankaların tercihlerine göre değişiklik gösterse de genel olarak durum budur ve bankaların değerlendirmeleri çok uçuk farklılık göstermez.

Yapılan bu değerlendirmede en riskli ve orta riskli sınıfın kredi çekme olasılığı çok düşükken, az riskli grubun gelirinin ne olduğuna bağlı olarak kredi kullanma hakkına sahip olabilir. İyi ve çok iyi sınıfta bulunanlar ise gelirleri ile paralel olduğu müddetçe kredi çekmekte çok fazla bir problem yaşamazlar.Kredi notunuzun kaç olduğunu buraya tıklayarak üye olarak öğrenebilirsiniz.

 

Kredi kullanmak için gelirin ne kadar olması lazım

İlk olarak bankaların gelirinizi kabul etmesi için kayıt altına olması gerekir. Bununla beraber gelirinizin uygun görülmesi, kullanabileceğiniz kredi ile ilişkili bir durumdur. Örneğin aylık 2.000 TL taksitle bir kredi çekmek istiyorsanız, bankaya minimum 4.000 TL bir gelir kanıtlamanız gerekir. Bu husus belirli bankalarda farklılık göstermekle beraber, aylık kredi taksitlerinizin en kötü 2 katı kadar aylık gelir beklenmektedir. Aynı zamanda var olan kredi ödemeleri de bu hesaba eklenir.

Kredi kullanmak için kaç ay sigortalı olmak lazım

Genel kabul gören kural itibarıyla sigorta süresi, yani çalıştığınız iş yerinde en kötü 3 aylık sigortalı olarak çalışıyor olmanız beklenir. Fakat bazı farklılıklar olabilir, onlarda:

1-  SGK’lı olarak çalışan: 

En son çalıştığınız iş yerinizde minimum 3 ay, toplamda ise on iki ay sigortalı olarak çalışıyor olmanız bankalar tarafından beklenir. Hatta birçok bankalarda en son ki iş yerinizde minimum çalışma süresi 6 ay olarak belirlenmiştir. Fakat kredi çekecek kişinin kredi notu iyi durumdaysa bu süreler esneyebilir.

2- Vergi levhalı olarak çalışan:

Vergi levhalı olarak çalışmakta olan bir insanın kredi talebinde bulunması durumunda, bankalar kural olarak vergi levhanızda kâr olmasını ve işletmenin kuruluşundan itibaren 1 seneden fazla bir süre geçmesini bekler.

3- Memur olarak çalışan:

Memur olarak işe çalışılması durumunda, belirli bir çalışma süresi bankalar tarafından istenmez. Fakat bu durumda kredi notunuz bankalar tarafından kredi değerlendirmesinde mühim bir referans olur.

4- Emekli olarak çalışan:

Emekli aylık geliriniz bankalar açısından vakit kısıtlaması olmadan kabul görür. Fakat emekli olarak çalışıyor olması halinde vakit kısıtlaması olmasa bile resmi olarak ibraz edilmesi ya da iş yerinden çalıştığınıza dair bir yazı alınması istenir.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir