Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Blog yazarak para kazanmak için öncelikle bu konu hakkında detaylıca düşünmeniz gerekir. Küçük bir blog hazırlarken ya da daha büyük kapsamlı bir blog oluştururken bu sitenin diğerlerinden farkının ne olacağı konusu adımların en can alıcı noktasıdır ve bu değerlendirmeyi yaparken dürüst olmanız çok önemlidir. Eğer zaten var olan bir blogun kopyası gibi yayın yapacaksanız takipçi kitlesi kazanmanızın olanağı olmayacaktır, ancak daha spesifik bir konuya yoğunlaşır ya da farklı şeyler sunarsanız kısa süre içerisinde sadık bir okuyucu kitlesi kazanmanız muhtemeldir. Diğer yandan sadık bir okuyucu kitlesi olmadan blogunuzdan reklam ya da satış yaparak para kazanmanız çok zor olacaktır.

[alert-warning]İlgili Konu: İnternetten Para Kazanma Yolları[/alert-warning]

Asla yazmaktan sıkılmayacağın bir konu bul

1. Fikir sahibi olduğun, gelebilecek soruları cevaplayabileceğin ya da cevabı araştırmak için çaba sarfedebileceğin bir konuda yazın. İlginizi çeken bir blog yazmanız sizi konumunuzda çok başarılı bir hale getirecektir ve başarı kesinlikle parayıda beraberinde getirecektir. Bazı hobileriniz veya zevk aldığınız şeyler ciddi anlamda potansiyeli olan konular olabilir ancak önceliğiniz her zaman ilginizi çeken bir konuda yazıyor olmanızdır.

 • Mali olarak ciddi kazançlar elde eden bloglar incelendiğinde ortak paydalarının belirli bir kitleye ya da demografiye hitap eden bloglar olduğu söylenebilir. Öncelikle sosyal medya haberlerini paylaşan küçük bir blog olarak yola başlayan Mashable, 2005 yılında bir genç tarafından kuruldu ve şimdi yatırım fonlarından milyonlarca dolar yatırımlar alan oldukça gelişmiş bir portal olmuş durumda. Oysa o günlerde sosyal medya haberleri çok dikkat çeken konular değildi ancak Mashable’nin kurucusu bu işi yanlızca sevdiği için yapmasından dolayı başarılı oldu ve başkalarını da kendisi gibi sosyal medya haberlerini takip eden kişilere çevirdi.
 • Çoğu blog direkt olarak arama sorgularına uygun şekilde içerik ekler ve sitesine eklediği reklamlardan para kazanır, ancak gelişen internet sektörü mercek altına alındığında satış yapan ya da satış ortaklığına başvuran blogların reklam aracılığıyla para kazanan bloglardan çok daha fazla para kazandığı tespit ediliyor.
 • En değerli ve en çok para kazanan bloglar ise genel olarak iş dünyasına, spora ya da magazinsel konulara ilişkin yayın yapan bloglardır.

2. Konu hakkında belirli bir kitlenin takipçi olma potansiyeli olsun. Hiç aranmayan, hiç merak edilmeyen ya da DVD satışı gibi popülerliği gittikçe düşüp kaybolmaya yüz tutan konularda içerik yazmanız mantıksız olacaktır. Trendleri takip edin ve yükselen sektörleri inceleyin eğer bunlar arasında gerçekten ilginizi çeken bir konu olduğunu farkederseniz harika! Blogunuzu kurarken konu hakkında araştırma yapabileceğiniz bazı materyalleri satın almanız gerekebilir. Dolayısıyla blogunuzun ne kadar masraf çıkaracağını da iyi hesaplayın.

 • Çok geniş bir konu değil daha dar kapsamlı bir konuda blog yazın. Örneğin ticaret hakkında bir blog yazmaktansa perakende sektörü ya da hazır giyim üzerine bir blog yazın.
 • Ünlü olmak ya da geniş bir kitleye hitap etmeyi yine de isterseniz başarıya ulaşmanız için çok çalışmanız gerektiğini ihmal etmeyin. Zinde olmaya, finansal olarak iyi durumda olmanıza ve blog yönetimi hakkında sürekli araştırmaya ihtiyacınız var.

3. Benzer konularda yayın yapan blogları arayın. Konunuzu veya ilginizi çeken konuyu kapsar nitelikte olan blogları tespit etmek için blog sitelerine göz atmak adına arama motorlarından yararlanın. En popüler olanlardan en az popüler olanlara doğru bir liste yapın ve neden popüler olup neden olmadıklarını tespit etmeye çalışın. Konu hakkında bolca okuma yapın ve eksikleri not edin. Takipçi kitlesinin ne kadar olduğunu öğrenmek için sosyal medya hesaplarına göz atın veya Smilarweb, Alexa vb. blog trafiğini analiz eden araçlardan yararlanın.

 • Konuyla ilgili popüler bir blog bulamazsan büyük ihtimalle konu ya keşfedilmedi ya da ilgi çekmiyor. Bunun analizini yapmak için direkt olarak aynı konuda olmasa da daha kapsamlı yani geniş kitleye hitap eden bloglara ya da portallara göz atabilirsin.

4. Konu hakkında ne kadar bigili olduğunuzu test edin. Hakkında yazacak kadar bilgili olmadığınız bir konuda blog oluşturmanız işinizi çok zorlaştıracaktır. En azından ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu tespit edin ve konunun uzmanı olmak için araştırma yapmaktan çekinmeyin. Konu hakkında hiç fikir sahibi olmamanız sizi yanıltmasın eğer konu ilginizi çekiyorsa araştırmanız da kolay olacaktır ve sıkılmayacaksınız. Dolayısıyla öğrendiklerinizi blog takipçileriniz ile paylaşabileceksiniz.

Hangi platformu kullanacaksınız

1. Blog yazacağınız platformu belirlemeniz için biraz araştırma yapmanız gerekir. İnternet dünyasının neredeyse 3’te 1’i WordPress yazılımını kullanmaktadır ancak Google destekli Blogger servisi de blogların ihtiyaçlarını karşılar niteliktedir. WordPress’in de Blogger’ın da kendi sitenizi ücretsiz olarak oluşturmanız için size sağladığı imkanlar vardır. Bu platformlarda ücretsiz blog yazacaksanız illegal ya da suç teşkil eden konularda içerik paylaşmamanız sitenizin kapanmaması için önemlidir. Eğer para harcayıp kendi özel yazılımınızı oluşturmak isterseniz aylık 5 TL gibi bir ücrete hosting kiralayıp 25 TL gibi bir ücrete de .com domain alıp kendi profesyonel blogunuzu oluşturabilirsiniz.

 • İnternet forumlarında konuya ilişkin yardım istemek ya da fikir danışmak için konu açmayı düşünün. Çoğu büyük internet forumunun Webmaster veya İnternet Siteleri için açtığı ayrı kategoriler olur. Buralarda soru sormaktan çekinmeyin. Eğer daha profesyonel bir yardım isterseniz ya da her şeyin sizin adınıza yapılmasını talep ederseniz yine bunu yapan firmalar da vardır.

İlgi çekici içerik oluşturmak

1. Blogunuzu oluşturun ve özelleştirin. Ücretsiz bir blog hizmeti kullanıyorsanız, blogunuzu kurarken insanlara soru sormak isteyebilirsiniz. Bunun için forum sitelerini kullanabilir ya da platformun yardım sayfasından yararlanabilirsiniz. Eğer Blogger servisi kullanacaksanız Google Forumları, WordPress kullanacaksanız WordPress forumları sorgularını kullanarak arama motorlarından ilgili soru sorabileceğiniz forumlara ulaşabilirsiniz.

 • Blogunuzu özelleştirirken her şeyin özgün olmasına dikkat edin. Blogunuza giren bir kişi sanki farklı bir sitenin kopyasına giriş yapmış gibi hissetmemelidir.

2. Orjinal içerik yazın. Her blog yazısını kendi klavyenizle orjinal olarak üretin ve bu sayede ileride de ne yazdığınızı hatırlayabilin. Zira blogunuz biraz büyümeye başladığında yorumlar da sorular da beraberinde gelecek ve konu hakkında bahsettiyseniz daha önceki konularınızın paylaşımlarını yapabilmeniz en azından bunu yazdığınızın farkında olmanız gerekir.

 • Çevrimiçi dünyaya adapte olmamış içerikleri internet ortamına taşımayı düşünün. İnternete hiç yüklenmemiş görselleri ya da içerikleri paylaşmanız herkesin ilgisini çekecektir, zira bu yaptığınız aslında keşfedilecek bir şeylerin olduğunu gösterip insanları blogunuza çekecektir.

3. Blogunuzu sık sık güncelleyin. Blogunuzun uzun aralıklarla yayın yapması sadık bir okuyucu kitlesi kazanmanızı zorlaştıracaktır. Blogunuzun kendi haline kalması hiçbir zaman daha ilgi çekici olmasını sağlamayacaktır, belirli bir süre blogunuza kimsenin giriş yapmadığını göreceksiniz ancak belirli bir süre geçtiğinde blogunuz günlük bin hatta 2 bin kişinin girdiği bir bloga dönüşecek. Dolayısıyla bu kişiler blogunuzun sık güncellendiğini fark ederse konu hakkında akıllarına takılan bir şey olduğunda sizin blogunuzun bu konuda aktif ve yardım edebilir olduğunu bilecek.

 • Blogunuzun alan adının da ilgi çekici olması önemli. En azından akılda kalıcı ve yayın yaptığınız kategoriyi ilgilendiren bir kelime öbeği olabilir çünkü internet sitenizi beğenen kişiler bir sonraki ziyaretlerinde sitenize nasıl giriş yaptığını unutabilir ve burada da sitenizin adını hatırlaması gerekebilir. Kısa ancak akılda kalıcı bir blog ismi belirleyin.

Blogunuzu Tanıtmak ve Pazarlamak

1.Her blogunuz için beyin fırtınası yapın. Oluşturduğunuz her blog yazınız için beyin fırtınası yaparak o konu için alternatif kelimeleri bulmaya çalışın. Kişilerin o konuyu farklı şekilde nasıl arayacaklarını keşfedebilirsiniz bu konunuzun alt konulardan da hit almasını sağlayacaktır.

 • Bu tarz kelime çalışmaları için farklı webmaster araçları kullanabilirsiniz. Kelime çalışmaları yükselmenizi farkındalığınızı çok daha fazla arttıracaktır.

2.Önemli kelimelerin yerleşimlerini iyi seçin. Kelime çalışması yaptıktan sonra kelimeleri önem sırasına göre yerleştirebilirsiniz. En önemli hedef kelimenizi konunuzun başlığı , alt hedef kelimeleri h2 etiketlerine veya kalın şekilde yazmaya özen gösterin. Bu sayede arama motorlarına konunuzun en çok neler hakkında bilgi verdiğini göstermiş olursunuz.

3.İçeriklerinizi sosyal medyada paylaşın. Sosyal medya bir çok açıdan blogunuz için faydalı olacaktır. Hem daha fazla kişiye anlık olarak ulaşmış olacaksınız. Hemde içeriğiniz sosyal medya gibi platformlarda yer aldığı için Google gibi arama motorlarının dikkatini çekmeyi başaracaksınız. Böylelikle blogunuzun yükselmesi daha kolay hale gelmiş olacak.

4.Diğer blogları takip edin ve link takası teklif edin. Diğer blogları takipte kalarak blogunuzun güncel kalmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik diğer bloggerların çalışmalarından esinlenerek kendinize yeni alanlar yaratabilirsiniz. Farklı bloglar ile link takası yaparak da blogunuzu daha güçlü hale getirebilir ve sıralamalarda yükselme şansı elde edebilirsiniz.

5.Eğer ihtiyaç duyulursa reklam verin. Eğer siteniz reklam verildiğinde yükselmeye meyilli bir site ise reklam verebilirsiniz. Durum şöyle ki eğer içerik kullanıcıları tatmin edecek ve kullanıcıların sitenizi takip etmelerini sağlayacak ise reklam vermek faydalı olabilir. Ancak reklam vermek her sitede kalıcı olarak bir etki bırakmayabilir. Reklam verdiğiniz sürece bir artış yaşamak sizin tam olarak işinizi görmüyor ise reklam vermenize gerek yok demektir. Ancak blogunuz üzerinden bir satış veya hizmet sunuyorsanız ve bu hizmet bedeli ile reklam bedelini karşılaştırdığınızda kârlı çıkıyorsanız reklam vermek mantıklı olacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 Yorum

 1. erdal elma dedi ki:

  blog yazıları yazarak para kazanmak güzel lakin anlattığınız kadarıyla çok emek isteyen bir iş emeğinize sağlık.