Para Nasıl Biriktirilir ? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Para Nasıl Biriktirilir ?

Gelirinizin bir en azından bir kısmını tasarruf veya emeklilik hesabına yatırın. Kimseden borç almayın ve şu an sahip olduğunuz borcu en kısa süre içerisinde ne kadar zorlanıcak olursanız olun mutlaka ödeyin. Tasarruf hedefleriniz için gerçekçi bir zaman çizelgesi oluşturun. Bütçenizi oluşturun ve tüm masraflarınızı dikkatlice takip edin. Aldığınız risklerin artı ve eksilerini çok iyi hesapladıktan sonra bazı yatırımlar yapmanız iyi olabilir. Sadece temel giderler için para harcayın ve barınma, yiyecek, ulaşım veya enerji kullanımı giderleri için daha ucuz alternatifler arayın. Acil durumlar için mutlaka kenarda paranız olsun. Nadiren lüks şeyler için para harcayın.

Parayı sorumlu şekilde yönetmek

1. Önce kendinize ödeyin. Parayı harcamak yerine tasarruf etmenin en kolay yolu, parayı ilk fırsatta harcama şansınızın olmadığından emin olmaktır. Her maaş ödemenizin küçük bir bölümünü doğrudan bir tasarruf veya emeklilik hesabına yatırmak, ne kadar tasarruf edeceğinize ve kendiniz için her ay ne kadar para biriktirmeniz gerektiğine karar verme sürecinin stresini ve sıkıntısını ortadan kaldırır – fikir temeli olarak harcayacağınız paranın bir kısmını kendiniz için ortadan kaldırdığınızda otomatik olarak tasarruf edersiniz ve her ay biriktirdiğiniz bu parayı ana hesabınızda görmeyeceğinizden dolayı kalan paranız ile bütçenizi oluşturabilirsiniz. Zamanla, her maaş ödemenizin bir kısmını emeklilik veya birikim hesabınıza aktarmayı alışkanlık haline getirdiğinizde bu parayı faiz veya katılım hesaplarında kullanabilir; işlenmesi için bankalara bırakıp bu paranızdan doğan karın ortağı olabilirsiniz.

 • Otomatik aktarımı ayarlamak için, işinizdeki muhasebe uzmanı ile konuşun (veya işvereniniz ile görüşün). Temel maaş hesabınızdan ayrı bir tasarruf hesabı için hesap bilgileri sağlayabiliyorsanız, genelde herhangi bir sorun olmadan diğer tasarruf hesabınız için de bir doğrudan para yatırma planı oluşturabilmelisiniz. Dolayısıyla maaşınız size aktarılırken iki parçaya bölünür ve birikim hesabınızdaki parayı yok sayarak kalan parayla ay sonunu getirmeye çalışabilirsiniz.
 • Herhangi bir nedenden dolayı (örneğin, serbest meslek yapıyor veya ödemelerinizi nakit olarak elden alıyorsanız) yani kısaca her maaş ödemeniz için iki farklı otomatik ödeme ayarlayamıyorsanız, diğer hesabınız için parayı banka şubesinden yatırabilirsiniz.

2. Yeni borçlardan kaçının. Bazı borçlar kaçınılmazdır ve mutlaka edinmeniz gerekir. Örneğin, sadece zenginler tek bir toplu ödeme ile ev satın almak için yeterli peşin paraya sahipler, ancak milyonlarca insan kredi çekip yavaş yavaş geri ödeyerek ilgili evi 10 yıl gibi bir sürede satın alabiliyor. Ancak, genel olarak, borçlanmak veya borçlanmamak konusunda seçim yapabilecek durumdaysanız seçiminizi borçlanmamaktan yana yapın. Elinizdeki toplu parayı edindiğiniz kredi veya borcun bir kısmını kapatmak için kullanılması faizlerden doğacak borçların önüne geçmeniz konusunda yarar sağlamanıza neden olabilir.

 • Bir kredi başvurusu yapmanız kaçınılmazsa, mümkün olduğunca fazla peşin borç ödemesi yapmaya çalışın. Satın alma bedeli için finansman harcamasına ne kadar çok ön ödeme yaparsanız, krediniz de ödediğiniz miktardan doğan aylık taksit tutarınızca daha erken sonlanır.
 • Herkesin maddi durumu farklı olmakla birlikte, tüm bankalar finansman sağlarken finansman kullanacak kişinin kredi notunu inceler. Geçmişteki kredi kartı kullanımlarınız ve finansmanlarınıza ilişkin harcama ve ödeme alışkanlıklarınız vesilesiyle oluşan kredi notunuz sağlanacak kredi için çok ciddi önem arz etmektedir. Öyle ki baız bankalar yüksek kredi notlarına çok daha düşük faiz oranlarıyla kredi sağlamakta ve bir çeşit ödüllendirme sistemiyle ödemesini yapan kişilere bazı imkanlar sunmaktadır.

3. Ulaşılabilir tasarruf hedefleri belirleyin. Biriktirmek içn bir amacınız olduğunda, biriktirmek çok daha kolay olacaktır. Sorumluluklarınızdan kaçmanıza neden olamyacak ancak bütçeniz için ciddi bir rakama tekabul eden bir tasarruf hedefi belirleyin. Bir ev satın almak ya da emekli olmak gibi ciddi hedefler için, hedeflerinize ulaşmanız yıl veya yıllar sürebilir. Bu durumlarda, hedefinize doğru yaklaşmanızı düzenli olarak takip etmeniz çok önemlidir. Geri dönüp büyük resme baktığınızda, hedefinize ulaşmak için ne kadar yol katettiğinizi ve ne kadar yolunuzun kaldığını bilmeniz motive edici olabilir.

 • Emeklilik, ev satın almak gibi büyük hedeflere ulaşmak için çok uzun zaman gerekebilir. Diğer yandan bu hedeflere ulaşmak için size gereken zaman içerisinde, finansal piyasalar bugünkü durumdan farklı olabilir ve enflasyon, faiz arttırımı gibi durumlar nedeniyle biriktirdiğiniz paranız ciddi değer kaybına uğrayabilir. Hedefinizi belirlemeden önce ilgili hedefin bulunduğu pazarın geleceğini araştırmak için biraz zaman harcamanız gerekebilir.

4. Hedefleriniz için bir zaman çizelgesi oluşturun. Hedeflerinize ulaşmak için kendinize makul ancak ulaşılması zor bir zaman sınırı belirlemeniz size büyük bir motivasyon sağlayabilir. Örneğin, bugün iki yıl içerisinde ev sahibi olmak için bir hedef belirlediğinizi varsayalım. Bu durumda, yaşamak istediğiniz alandaki ortalama ev fiyatlarını araştırmanız gerekir ve çoğu ev için başvuracağınız finansmanda sizden peşinat beklenir. Dolayısıyla satın alacağınız evin peşinat oranının yaklaşık olarak %20 ila 25’ini peşinat olarak bulundurmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

5. Kendi muhasebenizi tutun. Masraflarınızı takip edebileceğiniz bir muhasebe kaydınız olduğunda belirlediğiniz iddialı tasarruf hedeflerine ulaşmanız çok daha kolay olabilir. Mali durumunuzun iyileşme sürecini korumak için, her ayın başında gelirinizi ve giderinizi muhasebeleştirmeyi mutlaka deneyin. Gelirinizin belirli bir bölümünü vaktinden önce tüm önemli harcamalarınıza atamak, elinize geçen paranın nereye gideceğinizi bilmenizden dolayı size tasarrufu teşvik edecektir.

 • Örneğin, aylık 3.000 liralık bir gelirle, şu şekilde bütçe yapabiliriz:
  Konut / barınma ihtiyacı: 1.000 TL
  Kredi geri ödemesi: 300 TL
  Beslenme: 500 TL
  İnternet: 70 TL
  Ulaşım: 150 TL
  Tasarruf: 500 TL
  Misc .: 200 $
  Lüksler: 280 dolar

Bunlar da ilginizi çekebilir