Nasıl Zengin Olunur ? - Wikinasil.Net - Bilgiyi Keşfet

Nasıl Zengin Olunur ?

Neredeyse herkes zengin olmak ister ancak çok az sayıda insan bunu elde etmek için ne yapması gerektiğini iyi bilmektedir. Zengin olmak şans, sabır ve becerinin birbirleriyle mükemmel şekilde uyum sağlaması sonucu olabilir. Zengin olmak için maddi olarak sizin için iyi bir kazanç kapısı olan bir iş, ardından da yatırım yapmak bilinen en kolay yöntemdir. Diğer yandan kazandığınız paradan tasarruf etmenizde zenginlik kapısını ardına kadar açabilecek en kritik noktalardan birisidir. Tasarruf edip yaşam masraflarınızı azaltmanızı istemek kolaydır ancak bunu yapması ya da zengin olmak gerçekten de hiç kolay değildir. Oldukça fazla azim ve ustaca karar verme yeteneği ile ise oldukça ulaşılabilir ve mümkün bir hayaldir.

[alert-warning]İlgili Konu : Nasıl Para Biriktirilir ? [/alert-warning]

Yatırım yaparak

1. Borsaya para koyun. Yatırımınızı daha fazla para olarak geri döndürme potansiyeli olan hisse senedi, tahvil ya da diğer yatırım araçlarında işletin. Emeklilik sürecinizde de oldukça yararlı olacak bu yöntem sayesinde ciddi miktarda para kazanabilirsiniz. Yatırım getirisi yüksek borsa araçlarıyla ilgili bir örneklendirme yapmak gerekirse; %7’lik bir yatırım getirisi olan borsa işlemi 1 milyon doları olan kişi için 1 yılın sonunda 70 bin dolar kazandıracaktır ve enflasyondan oldukça arındırılmış bir şekilde elde edeceğiniz bu kazanç azalsa da artsada aynı parayı ifade edecektir.

  • Hızlı para kazanmanın kolay olduğunu söyleyen forex şirketlerine veya her tarafı satş ortaklığı linkleriyle dolmuş olan bloglara ciddi anlamda bel bağlamayın. Her gün düzinelerce hisse senedi alınıp satılırken gerçek anlamda kumar oynanır ve bu işlemleri artış ve azalışları kestirebilmeniz için yıllarca inceleme yapmanız gerekiyor. Eğer birisi size bu işlemleri sizin yerinize kestirebileceğini ve garanti para kazandırabileceğini söylüyorsa o kişiyle bu konuları bir daha konuşmamanız önemlidir. Borsa ile ilgili bilmeniz gereken en önemli şey her zaman riskin olduğudur ve paranızı değerlendirmesi için tutacağınız kişi veya kurumların bu riskten size söz edebiliyor olması önemlidir. Bu o firma ya da kişinin ne yaptığını ve ne kadar ciddi bir işle uğraştığını biliyor olduğunu gösteren en kritik noktalardan birisidir. Diğer yandan bu risk faktöründen söz edebilmek ancak ayakları yere basaan kişiler tarafından paylaşılabilecek bir bilgidir.
  • Kısa vadede yatırım yapmaktansa uzun vadede kazanç sağlamayı hedefleyin. Gelecekte büyüyebileceğini düşündüğünüz sektör ve kurumların temellerini inceledikten sonra yatırım kararı almanız risk faktörünü minimize edecektir. Bu olayı şu şekilde düşünebilirsiniz; eğer haberlerde yakın zaman içerisinde ülkeye bol miktarda tohum alınacağı ve bunların ekileceğiyle ilgili bir şeyler görürseniz düşünmeniz gereken ilk şey bu tohumları ekmek için gübreye ihtiyaç olacağıdır ve gübre sektöründe bir patlama yaşanabileceğidir. Örnekler çoğaltılabilir ancak olaylara yaklaşım şeklinizin bu olması çok önemlidir.

2. Emeklilik için para biriktirmeyi ihmal etmeyin. Tasarruf edin. Öyle görünüyor ki şuan dünyada emeklilik için para biriktiren kişi sayısı çok az. Bazıları ise asla emekli olmayacağını düşünerek hayatını geçiriyor. Bireysel emeklilik sistemi ya da farklı bir alternatif kullanarak mutlaka emekliliğinizi garanti altına alın. Vergi muafiyetleri ve devlet desteğinin de olduğu fonları araştırın, bunlar paranızın daha değerli olması ve tasarruflarınızın artması konusunda size çok faydalı olacak yöntemlerdir.

  • Tüm emeklilik hayatınızı Sosyal Güvenlik Kurumu ya da benzeri bir emeklilik oluşumuna bağlamayın, radikal kanun değişiklikleri ya da benzeri bir yapı değişimi sonucunda baştan aşağı değişen bir sistemle karşılaşmanız olası ve bu nedenle her zaman bir B planı bulundurmanız gerekir. Bunun en kolay yolu da tasarruflarınızı farklı yatırım araçlarında kullanmak ya da sadece para biriktirmektir.

3. Gayrimenkul yatırımları halen mantıklı. Kiralık mülkler ya da istikrarlı şekilde büyüyen gayrimenkul projelerini inceleyin. Mantıklı bir arazi satın alımı size milyonlarca dolar kazandırabilir. Herhangi bir yatırım aracında olduğu gibi bunda da garanti yoktur ancak yatırımcı kafasını iyi anlamanız gerekir; riski hiçbir zaman sıfıra indirgeyemezsiniz tıpkı hayatta olduğu gibi her zaman beklenmedik bir şeylerle karşılaşabilirsizin ve bu beklenmedik olaylar ya size milyonlarca dolar kazandırır ya da yatırımınızı çöpe attırmasa da zararlı çıkmanıza neden olur. Gayrimenkul yatırımları ileriye dönük olarak düşünülecek olursa yüksek kazanç potansiyeline sahip bir alandır ve proje analizi iyi yapıldıktan sonra ciddi para kazandırabilir.

Kariyeriniz sayesinde zengin olmak için

1. Mükemmel bir eğitim için çaba gösterin. İster dört yıllık bir üniversite ister mesleki bir eğitim olsun, başarı insanların genel itibariyle yüksek standartlara sahip kaliteli eğitim veren kurumlardan mezun olduğu sizin de dikkatinizi çekmiştir. Bir kariyerin ilk evrelerinde iş başvurusu yaparken iş verenin sizi değerlendirmesi için eğitimden farklı olarak kullanabileceği kriteri azdır. Dolayısıyla iyi bir eğitim ve not ortalaması ilk izlenim için harika olacaktır.

  • Aslında o kişiyi yani başarılı kişileri bulundukları yere getiren okulları değil, girilmesi için düzenli ve disiplinli çalışılması gereken bu okulları kazanabilecek potansiyele sahip olmasıdır. O okula giren kişiler genel itibariyle sıkı çalışmaya alışkın ve ne yaptığını bilen kişilerdir dolayısıyla bu okulları kazandıklarında da bu alışkanlıklarını devam ettirir ve iş hayatında da başarılı olurlar. Eğer düzenli ve disiplinli çalışan birisiyseniz bu özelliğiniz sayesinde pek bilinmeyen bir okuldan mezun olsanız da bir şekilde iş hayatına girdiğinizde dikkat çekeceksiniz.

2. Doğru mesleği seçin. Belili meslekler için yıllık ya da aylık kazançların bilgisini edinebileceğiniz internet siteleri vardır, buraları inceleyin. Finans alanında kariyer yapmak yerine öğretim alanında kariyer yapmanız yıllık kazancınızı ciddi oranda arttırabilir.

3. Doğru yeri seçin. İyi işleri bulabileceğiniz yüksek yaşam standartlarına sahip bir yerde bulunmanız hem hayattan zevk almanızı hem de ilgilenecek başka şeylerinizin de olması sayesinde yaratıcılığınızı arttıracaktır bu gibi işleri bulmak adına farklı şehir turları yapabilirsiniz. Örneğin eğlence sektöründe kariyer yapmak istiyorsanız; İstanbul veya İzmir, Tarım sektöründe kariyer yapmak istiyorsanız; İç Anadolu veya Turizm sektöründe kariyer yapmak istiyorsanız; Ege veya Akdeniz’de bulunmanız gerekir.

4. Giriş seviyesinde bir iş bul ve elinden geleni yap. Rakamlarla oynamaktan çekinme ve birçok yere iş başvurusu göndermeyi ihmal etme. Farklı çok sayıda CV dosyası hazırla ve her farklı şirket için farklı CV’ler göndererek en etkiliyi olanın hangisi olduğunu canlı olarak gözlemle. Ne zaman iş başvurusu için olumlu bir dönüş olursa olsun mutlaka o iş için gereken yerde gereken zamanda ol ve asla erteleme.

5. İş ve işverenini kariyerinin ilk aşamalarında değiştir. Bileğinizde şuan çalıştığnız işten ettiğiniz tecrübelerin bulunduğu bir altın bileziğiniz olduğunda yeni bir iş bulmayı düşünebilirsin. Çevrenizi ve işinizi değiştirmeniz hem daha yüksek maaşla farklı bir işe girmenzi hem de farklı kurumsal kültürleri deneyimleyebilmeniz açısından oldukça önemlidir. Eğer bulunduğunuz şirket için değerli bir çalışansanız iş değiştirmeye karar verdiğiniz duyulduğunda maaşınızın ya da standartlarınızın yükseltilmesiyle ilgili bir teklif almanız muhtemeldir.

  • Farklı bir işe geçiş yapacağını patron yada insan kaynaklarına iletmeden önce mutlaka nerede çalışacağını tespit etmeli hatta birkaç CV göndermelisin. Nerede çalışacağına kesin olarak karar vermen için; yapacağın işin seni tatmin edip etmeyeceğine ve yeterli kazancı sağlayıp sağlamayacağından emin olmalısın.

Bunlar da ilginizi çekebilir